בעיטות לצלעות, מסעות עם דלקת ריאות ולילות ללא שינה: חיילי פלס"ר 7 בחטיבת השריון שהתגייסו לאחרונה לצה"ל והחלו את חודשי הטירונות ביחידה, עברו אירועים רבים שאסורים לפי הפקודות, וחלקם אף הובילו לפציעה של חייל שלא יכול היה להמשיך לתפקד בהכשרה. בעקבות המקרים שעליהם אנו מדווחים לראשונה, הורחקו מפקד הצוות, מפקד הפלוגה ומי שהיה אחראי על הכשרת הלוחמים בקרב מגע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את התלונה הראשונית הגישו הוריהם של הלוחמים, ובה טענו על התעללות בחיילים במסגרת הטירונות. לדבריהם, דברים נוראיים נעשו לחיילים, ובהם ירידה למצב 2 (הגוף שוכב במאוזן במקביל לקרקע בדומה לשכיבות שמיכה) כשבאותו הזמן בעטו לחייל בצלעות; לא נתנו להם לישון בלילות והקפיצו אותם שש פעמים במהלך הלילה.

אימון של פלס
אימון של פלס"ר 7|צילום: דובר צה"ל

בנוסף, לפי ההורים נתנו ללוחמים לסחוב משקלים גדולים ואחד את השני במהלך המסע מבלי להתייחס לפקודות ולמשקל החיילים וסירבו לתת להם את ימי החופש שהגיעו להם כך שהם ירדו לטמיון.

צילום: הלל מאיר/TPS‎, חדשות

ההורים מספרים כי מפקדי הלוחמים לא הסכימו לחדול חייל חולה באמצע מסע אלונקות על אף שהיה עם דלקת ריאות ועם חום. 

נוכח הרחקת המפקדים, צוות החיילים ההמום נותר כרגע, חודשיים וחצי לפני סוף ההכשרה של המסלול, ללא מפקדים. 

מפקד בכיר ביחידה ששוחחנו עמו סיפר: "למפקד הפלס"ר הגיעו טענות ראשוניות לגבי המקרים הללו ולכן הוא החליט לפתוח בתחקיר מידי. התחקיר העלה כשלים חמורים בפלוגת ההכשרות של הסיירת. גילינו חריגה מפקודות, התנהלות נורמטיבית לא תקינה כמו זו של המדריך קרב מגע שחרג מהמותר וממה שהוגדר לו. מדובר בנורמות שאנחנו לא יכולים לקבל – מההיבט הנורמטיבי, הפיקודי והמקצועי.

"מצאנו כשלים ותקלות והתנהגות שאינה מקובלת. במדובר במדריכים ובמפקדים ביחידה שכשלו. העברנו המלצות ברורות למפקד האוגדה וביום ראשון הוא יכריע בעניין". 

אימון של פלסר 7 (צילום: דובר צה
אימון של פלס"ר 7. למצולמים אין קשר לכתבה |צילום: דובר צה"ל

פלס"ר 7 של השריון היא יחידה מובחרת שמהווה את פלוגת הסיור של החטיבה. תפקידה הייעודי הוא איסוף מודיעין קרבי מתוך שטח האויב, בזמן אמת ובצורה נסתרת עבור חטיבת השריון והובלתם אל הלחימה. יחידות אלו מבצעות גם משימות חי"ר וסיור.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע המדובר מוכר ומטופל על ידי המפקדים. בנושא מתנהל תחקיר פיקודי בראשות מפקד החטיבה ובתיאום עם מפקד האוגדה. במידת הצורך ובהתאם לממצאי התחקיר ינקטו צעדים פיקודיים. צה"ל רואה בחומרה מקרים מסוג זה וימשיך לפעול על מנת למגרם".