נוי (שם בדוי) נפטרה שבועיים לפני יום הולדתה התשיעי. מותה המפתיע היכה במשפחתה כמו רעם ביום בהיר ומלווה אותה עד היום. נוי הובהלה עם חום גבוה לבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שחשה ברע. לתדהמת הוריה, בשעות בהן שהתה במחלקת הילדים בבית החולים, מצבה הידרדר עוד ועוד, עד שמתה. ההורים טוענים שהרופאים "לא ראו שיש לה בצקת במוח, כשסוף סוף ראו לא טיפלו".

בימים האחרונים הגישו הוריה תביעה בסך מיליוני שקלים בגין רשלנות רפואית, נגד בית החולים שיבא ונגד משרד הבריאות המפעיל אותו. בכתב התביעה הם מגוללים את השתלשלות האירועים שהתרחשו ביומיים ששינו את חייהם. על פי התביעה, בסוף אפריל 2023, הובהלה נוי באישון לילה לבית החולים שיבא אחרי שהתלוננה על כאבי בטן וחום. על פי עדות ההורים, כמה ימים לפני כן התלוננה הילדה על כאבי רגליים, חום וחולשת שרירים, וחוותה התפרצות של אטופיק דרמטיטיס (מחלת עור המאופיינת בדלקת מקומית, יובש וגרד).

בי
בית החולים שיבא|צילום: פלאש 90

עו"ד רן שפירא ממשרד עורכי הדין אלמוג-שפירא, המייצג את המשפחה, אמר כי כשנוי הגיעה לבית החולים, נמדדו לה דופק וחום גבוהים, ספירת הדם הראתה ירידה משמעותית של כדוריות דם לבנות, עם תסמינים של צהבת קלה, והיא אושפזה במחלקת הילדים. על פי הנטען, בשלב זה הילדה עוד הייתה בהכרה ושיתפה פעולה, אך ככל שהלילה התקדם מצבה הרפואי החמיר, רמת אנזימי הכבד שלה נסקה והיא החלה סובלת מטכניפאות (קצב נשימה חריג בעת מנוחה). חרף טיפול תרופתי חומה נשאר גבוה, ועד לשעות הבוקר היא חוותה חמישה פרכוסים.

בסביבות השעה 08:00 בבוקר נערכו לילדה כמה בדיקות ובהן בדיקות מעבדה, EEG ו-CT של המוח. בדיקת ה-CT, כך נטען, לא פוענחה נכון והצוות הרפואי התייחס אליה כתקינה. מהרישום הרפואי עולה כי בהמשך הבוקר הבין הצוות הרפואי כי נעשתה טעות בפענוח בדיקת ה-CT, וכי נמצאו בה נתונים חריגים, שיכולים להצביע על התפתחות בצקת מוחית. לדברי עו"ד שפירא, חרף הממצאים החמורים, הילדה לא הועברה למחלקת טיפול נמרץ ילדים, אלא הושארה במחלקת הילדים, והצוות הרפואי במחלקה לא העניק לה טיפול למניעת בצקת מוחית, אלא העדיף להמתין לבדיקת MRI.

"הצוות הרפואי לא התעמק בממצאי הבדיקות"

על פי הנטען בתביעה, מומחים רפואיים שבחנו בדיעבד את ממצאי בדיקות ה-EEG וה-CT שעברה הילדה, קבעו כי שתיהן מצביעות על פגיעה מוחית דינאמית מסוג בצקת מוחית ואנצלופתיה בינונית. לדבריהם, מצב זה מחייב אשפוז דחוף במחלקה לטיפול נמרץ. אך על פי התביעה, הצוות הרפואי במחלקת הילדים לא התעמק בממצאי הבדיקות, לא הבחין כי מדובר באירוע חירום המעמיד בסכנה את חיי הילדה, והעדיף להמתין עד שמכשיר ה-MRI יתפנה לביצוע בדיקה נוספת.

וכך, רק בשעות הצוהריים המאוחרות החלה בדיקת ה-MRI, כשמצבה הקליני של נוי הידרדר עד מאוד. לטענת ההורים, בשלב זה התרשל גם הצוות הרפואי של ה-MRI, ולא התייחס למצבה החריג של הילדה, תוך שהוא פועל לפי הנוהל הרגיל בבדיקת ילדים ללא לחץ תוך גולגלתי. חרף הבצקת המתקדמת במוחה, הילדה הורדמה בצורה לא מתאימה וללא מעקב מתחייב, מה שגרם, כך נטען, להידרדרות הסופית שהובילה למותה.

עו
עו"ד רן שפירא|צילום: גולן קריאו

בעוד היא נמצאת בתוך מכשיר ה-MRI הבחין הצוות הרפואי כי מצבה מידרדר, והיא הובהלה לחדר ניתוח בדחיפות. עם זאת, הדבר נעשה באיחור ניכר ולרופאים לא נותרה ברירה אלא לקבוע את מותה.

אל כתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית מאת ד"ר גוסטבו רייז, מומחה בנוירוכירורגיה. "לו הרופאים היו מבצעים אבחון נכון ונוקטים בטיפול אגרסיבי בבצקת המוחית, הייתה נמנעת התקדמותה וגרימת הרניאציה המוחית שגרמה בסופו של דבר למותה", ציין ד"ר רייז.

"המהלך הקליני ברוב המקרים מסתיים בפטירה"

מבית החולים שיבא נמסר: "מדובר במקרה מצער של מטופלת בת תשע שאושפזה במצב יציב במחלקת ילדים, לצורך בירור וטיפול בשל חום וסימני דלקת. ביממה השנייה לאשפוז, מצבה הידרדר באופן פתאומי בעקבות שילוב של סיבוכים נדירים ביותר. מיד עם תחילת ההידרדרות הפתאומית, נקראו צוותים רב-תחומיים שפעלו במהירות והעניקו טיפול רפואי ומקצועי בהתאם למצבה ולמרות המאמצים הרבים להציל את חייה, נאלצנו לקבוע את מותה.

"בבית החולים ספרא לילדים כל ילד הוא עולם ומלואו ומקרה כל כך טרגי ונדיר נגע בכל מי שהתוודע אליו. לצערנו הרב, ישנם מקרים, כמו זה, שבהם התוצאה בלתי נמנעת. בהתאם לאבחנה הסופית המבוססת על הבדיקה הפתולוגית והמעבדתית, המטופלת נפטרה עקב מחלה זיהומית שכלל הספרות המקצועית והניסיון בארץ ובעולם מראים כי המהלך הקליני ברוב המכריע של המקרים מסתיים בפטירה של המטופל.

"במהלך הטיפול במטופלת זו התקיימו התייעצויות רפואיות עם גורמי מקצוע רלוונטיים, בוצעו בדיקות מעבדה מתקדמות והאבחון היה מהיר ומדויק. לא ניתן היה למנוע את התוצאה עקב מורכבות המקרה. מקרה זה כמו כל מקרה של חיים שאבדו, הוא מצער וכואב ודבר לא יהווה תחליף לחיים שנלקחו, לאובדן המשפחתי ולגעגוע שלא יחלוף לעולם. אנו משתתפים בצער המשפחה ונמשיך ללוות אותם בשקיפות מלאה וברגישות".