"מי שקיווה שהחיסונים לבדם יפתרו את הבעיה - הם לא": ראש הממשלה, נפתלי בנט, שרים, נציגי מערכת הבריאות, המל"ל, צה"ל, המשטרה וגורמי מקצוע נוספים קיימו היום (שישי) בקרייה בתל אביב דיון מיוחד בעניין נגיף הקורונה, זאת על רקע ההתפשטות הנרחבת של זן דלתא בישראל, וקיבלו בו מספר החלטות בנוגע להמשך. בפתח הדיון אמר בנט כי מטרת הממשלה היא להוביל לקיום חיי שגרה מותאמים לקורונה - וכי החיסונים לבדם אינם מספיקים למאבק בנגיף. 

"אנחנו נפגשים כדי לתכנן יחד ומראש את הפעולות ואת ההמלצות לקראת השבוע הבא. המטרה שלנו היא לקיים חיי שגרה מותאמים לקורונה", אמר בנט בפתח הישיבה, "כרגע בכל רחבי העולם מוטציית דלתא ממש מזנקת, כולל במדינות מחוסנות, כמו בריטניה, ישראל וארה"ב. בבריטניה אנחנו רואים בימים האחרונים זינוק במספר הילדים המאושפזים היומי. זו התפתחות שאנחנו ערים לה ומתמודדים איתה באופן מושכל ואחראי". 

נפתלי בנט, מקיים דיון בעניין נגיף הקורורנה בקריה (צילום: עמוס בן גרשום, לעמ)
ראש הממשלה בנט בדיון המיוחד בקריה, היום|צילום: עמוס בן גרשום, לעמ

"מצד אחד, החיסונים מועילים כנגד הנגיף, ולכן אנו דואגים לרציפות חיסונים ולמלאי הנדרש. אך החיסונים לבדם אינם מספיקים", הדגיש בנט, "כרגע יש דעה הולכת ומתרחבת שיכולת ההגנה של החיסונים הקיימים אל מול הדלתא, היא חלשה יותר ממה שקיווינו. אנחנו לא יודעים בדיוק עד איזו רמה החיסון עוזר, אבל בצורה משמעותית פחות. כולנו מקווים לראות האטה, אבל העובדות כרגע הן שאין האטה - לא פה ולא בעולם". 

"מי שקיווה שהחיסונים לבדם יפתרו את הבעיה, הם לא", אמר בנט, "צריך אסטרטגיה שמביאה כמה שיותר חיסונים מצד אחד, אך מצד שני - מבינה גם את מגבלות החיסונים". ייתכן שבדבריו כיוון בנט לראש האופוזיציה נתניהו, שמוקדם יותר היום קרא לממשלה "להתעשת" ולפעול לייבא לארץ מיד מיליוני חיסונים - ולהתחיל לחסן במנה שלישית תוך ימים.

 

 
רה"מ בנט פירט בהודעתו מספר נקודות שמייצגות את התפיסה הכוללת של הממשלה במאבק בקורונה: 

• רציפות חיסונית - "רצף במלאי חיסונים והגברת מאמצי החיסון, לצד בדיקה של מתן בוסטר שלישי, לפחות לזקנים".

• יצירת כללי קורונה לשגרה לאורך זמן - "אנחנו צריכים להתרגל לזה. זה לא נעים לאף אחד, אבל זה עובד. מכל הפעולות ומכל הטכנולוגיות, זה הדבר הכי אפקטיבי נגד כל הנגיפים".

בני נוער מתחסנים בפתח תקווה (צילום: פלאש/90 )
"החיסונים מועילים כנגד הנגיף - אבל לבדם, הם אינם מספיקים"|צילום: פלאש/90

• חיבור לשטח - "אתמול, למשל, ראינו שהייתה דוגמה נהדרת לאיך יוצרים מתווה ואני רוצה שזה יימשך. ישבנו עם בעלי האולמות, יצרנו יחד איתם מתווה מוסכם, היינו מאוד מהירים, זה התקבל פה אחד, והם הביאו רעיונות שלא חשבנו עליהם".

• בדיקות עצמיות - "מתחילת הקורונה ועד הרגע הזה, אי אפשר לקנות בארץ בדיקה עצמית אבל בכל העולם יש. אנחנו רוצים להציף את המדינה בבדיקות עצמיות אמינות. בשלב שני, ובמהירות, נייצר גם מתווים רשמיים, מבוססי בדיקות עצמיות. אנחנו צריכים לחשוב עליהן כמו לקחת חום, זה צריך להיות דבר שבשגרה".

"זו אחריות גדולה יותר, בשיתוף עם הציבור", הוסיף בנט, "האחריות שלנו היא לייצר רצף חיסונים, לחסן אנשים, לייצר מתווים, אבל גם את הציבור אנחנו צריכים להרגיל. הממשלה תמשיך לעקוב אחר כל התפתחות, להתכנס לעיתים תכופות כדי לדון בהן ולתכנן מראש את הצעדים הבאים באופן שבו הציבור יבין לאן הולכים ומה עושים. בלי התקלות, בלי פאניקה ובעיקר דרך תכנון מראש - צופה פני עתיד".