משרד הבריאות פרסם היום (שישי) את הנחיות הקורונה החדשות, ולפיהן מיום שישי הבא כל הישראלים שישובו לארץ מחו"ל, כולל מחוסנים ומחלימים, יחויבו בבידוד של 24 שעות, או עד לקבלת תוצאות בדיקת קורונה שלילית. נוסף על כך, רשימת המדינות המחייבות בידוד בחזרה מהן הורחבה, ואליה הצטרפו 2 שמות שיעניינו מאוד את התייר הישראלי: איחוד האמירויות ואיי סיישל. גם רשימת המדינות האסורות לטיסה מתרחבת, והחל מיום שני הקרוב היא תכלול גם את בלארוס ואוזבקיסטן.

אלו המדינות שחל איסור לטוס אליהן (מדינות בסיכון מרבי):

ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, רוסיה, אוזבקיסטן ובלארוס.

אלו המדינות שמחייבות בידוד בחזרה (מדינות באזהרת מסע חמורה):

אקוודור, אתיופיה, בוליביה, גואטמלה, הונדורס, זימבבואה, זמביה, נמיביה, פרגוואי, צ׳ילה, קולומביה, קוסטה ריקה, קירגיזסטן, תוניסיה, איחוד האמירויות ואיי סיישל.

חשוב להדגיש, השבים מהמדינות שאליהן יש אזהרת מסע חמורה נדרשים להיכנס לבידוד מלא על פי תקנות משרד הבריאות. זאת בשונה מכל השבים מחו"ל (מכל המדינות) שנדרשים להיכנס לבידוד למשך יממה אחת או עד לקבלת תוצאה של בדיקת הקורונה שערכו.

לפי התקנות, לישראלים אסור לנסוע למדינות ברמת סיכון מרבי, למעט אלה שקיבלו אישור מוועדת חריגים, ובנוסף, כל מי שנכנס לישראל ממדינות אלה (בכל גיל, כולל מחלימים ומחוסנים), מחויב בבידוד על פי נהלי משרד הבריאות בעת כניסתו ארצה.

במשרד הבריאות שוקלים: אפליקציה שתסייע באכיפת הבידוד

ההערכה היא שעד שבוע הבא יושלם הסנכרון בין המערכות הטכנולוגיות הפועלות בנתב"ג ומי שלא יקבל תשובה לבדיקת הקורונה שביצע בתוך 24 שעות, סביר להניח שבדיקתו יצאה שלילית - ולכן יוכל לצאת מבידוד. זו הסיבה המרכזית שבגינה נדרשת כניסה לבידוד עם החזרה ארצה מאותן מדינות המפורטות באזהרת מסע חמורה.

אתמול פרסמנו כי האמצעי הנוסף שנשקל לאכיפת הבידוד לשבים מחו"ל הוא אפליקציה ייעודית שמי שחוזר ממדינה אסורה או מדינה בסיכון גבוה ייאלץ להתקין במכשיר הסלולרי שלו. כל מי שיעבור מנמל התעופה לבידוד יקבל למכשיר שלו התראה מהאפליקציה כמה פעמים ביום - ויצטרך לצלם את עצמו, כשהאפליקציה תוכל לזהות שהצילום נעשה ממקום הבידוד. אם המבודד לא ישתף פעולה ולא יצלם את עצמו בהתאם לנדרש - תישלח התראה על כך לגורמי האכיפה. האמצעי הזה עוד לא אושר, אך בדיונים של משרד הבריאות שוקלים להשתמש בו.

בדיקת קורונה בנמל התעופה בן גוריון (צילום: פלאש 90)
בדיקת קורונה בנתב"ג. ארכיון|צילום: פלאש 90
על פי נתוני התחלואה העדכניים שפרסם משרד הבריאות הבוקר, חלה עלייה קלה במספר החולים קשה, שעומד כעת על 39. שני חולים נוספים מתו ביממה האחרונה מהנגיף ומניין המתים בישראל מאז פרוץ המגפה עומד על 6,434. במקביל, אובחנו 450 מאומתים חדשים מתוך 71,261 בדיקות שהתבצעו - שיעור בדיקות חיוביות של 0.7%. נכון לשעה זו מאושפזים בבתי החולים 70 חולים, שמתוכם 12 מונשמים.