התוצאות המשמעותיות מהניסוי המתקדם בחיסון לקורונה של חברת מודרנה האמריקאית, צפויות להגיע רק בחודש נובמבר לכל המוקדם. אולם בינתיים שחררה החברה מידע מניסוי קטן אחר שהראה כי החיסון בטוח לשימוש במבוגרים, ומייצר אצלם נוגדנים בכמות דומה לזו שנצפתה בצעירים. עדיין לא ידוע האם הנוגדנים הללו אכן יגנו על המתנדבים מפני הידבקות במחלה - נושא זה נבדק כעת בניסוי שלב 3, שהחברה עורכת ב-30 אלף איש בארה"ב. עם זאת, העובדה שגם מבוגרים מפתחים נוגדנים בדומה לצעירים מעלה את הסבירות שאם החיסון יעבוד הוא יהיה אפקטיבי גם עבור אוכלוסייה זו - שעבורה הוא הכי חשוב. זה לא היה מובן מאליו, משום שמערכת החיסון נחלשת עם הגיל.

 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 

תופעות הלוואי מן החיסון בניסוי היו דומות לתופעות הלוואי שיוצרים חיסוני שפעת במינון גבוה - חום קל, כאב ראש, כאבי שרירים, רעידות, חולשה וכאב באזור הזריקה. הנבדקים תיארו את תופעות הלוואי כבינוניות. עם זאת היו שני מקרים מעט חמורים יותר: אחד הנבדקים פיתח חום גבוה, ונבדק נוסף פיתח עייפות שהשביתה אותו מפעילות באותו היום. בשני המקרים התופעות עברו למוחרת. לנדבקים אחרים לא היו תופעות לוואי בכלל.

טיפול בקשישים בזמן קורונה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
טיפול בקשישים בזמן קורונה|צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בימים אלה ממתין העולם לתוצאות ראשוניות מהניסויים הקליניים בחיסונים של החברות פייזר האמריקאית (יחד עם ביונטק הגרמנית), הצפויות לכל המוקדם באוקטובר; מודרנה, הצפויה כאמור בנובמבר וג'ונסון אנד ג'ונסון ונובה-ווקס, הצפויות עד סוף השנה. בכל המקרים ישנו סיכוי לא קטן, כי במועדים הרלוונטיים תדווחנה החברות כי עדיין אין מספיק מידע לקבוע האם החיסון הוא יעיל, וכי יש להמתין עד סיום הניסוי.

 

חברה נוספת, אסטרהזנקה, עורכת בימים אלה ניסוי בבריטניה, אולם הניסוי שלה בארה"ב הוקפא בינתיים, אחרי שהופיעה בנבדקת אחת תופעת לוואי חמורה שעדיין לא ברור אם נגרמה מהחיסון. ייתכן והניסוי יחודש לאחר שה-FDA, רשות המזון והתרופות האמריקאית, תשלים את חקירתה.

 

הכתבה המקורית פורסמה בגלובס.