ארכיון (צילום: דוברות רתמים)
רעולי פנים ניפצו את שמשת הרכב|צילום: דוברות רתמים

רעולי פנים תקפו באבנים את מכוניתה של תושבת היישוב "רתמים" שבנגב וניפצו את השמשה הקדמית. תושבי האזור טוענים כי מאחורי המעשה עומדים בדואים המתגוררים ביישוב ביר הדאג' הסמוך ואחראים לשורת מקרים דומים בתקופה האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש, בעת שנכנסה עם רכבה לשטח היישוב, נתקלה תמר בלייר גרין במחסום של אבנים ענקיות שהושלכו על הכביש ובעת שניסתה לעבור הגיחו מולה שני רעולי פנים, כשהם רכובים על טרקטורון. "ניסיתי להאט את הרכב ולתמרן בין הסלעים", סיפרה. "כשהבנתי שהם נוסעים לעברי ניסיתי לסובב את הרכב, אך זה כבר היה מאוחר".

"בתוך מספר שניות שני הגברים שהיו על הטרקטרון התקרבו והשליכו בלוק ענק על הרכב" שחזרה גרין. "השמשה הקדמית התנפצה ובנס לא קרה דבר". היא ציינה כי בעת המקרה, שהו עמה ברכב גם ילדיה בני ה-4 ו-5. "הם מאד נבהלו והייתי צריכה להרגיע אותם", אמרה. "זה היה אירוע טראומתי גם לי וגם להם. בהתחלה חשבתי שזה לא היה מכוון, אך אחר כך הדברים חלחלו והבנו מה שהתרחש".

סובלים מפעולות "תג מחיר" מהיישוב השכן|צילום: בועז רוטשילד

"פעולות 'תג מחיר' מצד הבדואים"

תושבי רתמים טוענים כי זו אינה הפעם הראשונה שבה הם נתקלים באלימות המופנית כלפיהם. לדבריהם, תושבי הכפר הבדואי ביר הדאג' מפנים לעברם את זעמם בעקבות בעיות שיש להם מול הרשויות. "זו פשוט תקיעת סכין בגב", אמר בלייר-גרין. "השכנים שלנו שדווקא חיינו לצדם שנים רבות, החלו פתאום לפעול נגדנו, כאילו שאנחנו צד בענייניהם מול המדינה".

ביישוב סיפרו כי בחודש האחרון חוו אירועים נוספים שבהם פעלו אנשי הכפר באלימות כלפיהם. "בשבוע שעבר הותקפו חקלאים על ידי גורמים מהכפר", סיפר בועז רוטשילד, המתגורר אף הוא ברתמים. "מספר ימים לאחר מכן יידו אבנים על רכב שבו ישבה אישה בהיריון. בכל פעם שמישהו שם מקבל צו הריסה - אנחנו שומעים על סיפור אחר, על 'תג מחיר' שנגבה מאיתנו".

אמש, לאחר התקרית, התאספו תושבי רתמים בכניסה ליישוב ומחו על אזלת היד של הרשויות. התושבים האשימו את המשטרה על כך שלא עשתה די בכדי למגר את התופעות הללו. אל המקום הגיעו גם תושבי ביר הדאג' ובמקום התפתחו עימותים שנרגעו רק בהתערבות המשטרה.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי הם רואים בחומרה את אירועי הפרות הסדר באיזור. "המשטרה תנקוט אפס סובלנות כלפי המפרים ותביא למיצוי הדין איתם כפי שהיה באירועים קודמים בעבר אשר במהלכם נעצרו מפרי סדר והוגשו נגדם כתבי אישום. צוותי לוחמים בפיקודו של מפקד תחנת דימונה הוקפצו למקום והשיבו את השקט והסדר על כנם. נסיבות האירוע בחקירה, ועם סיום החקירה יוחלט על הצעדים שיינקטו נגד המעורבים באירועים אלה".