הערב (שלישי) פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" תיעוד מיוחד מתוך חדר החקירות שבו נחקר העבריין איציק אברג'יל, שנשלח היום לכל החיים בכלא, במסגרת "פרשת 512" נגד אדריכלי הפשע המאורגן בישראל. כעת, בית המשפט נעתר לבקשת תאגיד השידור הציבורי לאשר את שידור החקירות.

צוותי החקירה התחלפו וסגנון החקירה התחלף – אבל התשובה נותרה בעינה. אברג'יל חזר והתעקש: "אני שומר על זכות השתיקה". הדבר הפך לריטואל קבוע - בכניסתו לחדר החקירות, אברג'יל הוריד את מכשירי השמיעה שעל אוזניו, פתח ספר תהילים – והתעלם מהשאלות.

איציק אברג'יל
הוריד את מכשיר השמיעה, פתח ספר תהילים - והתעלם מהשאלות, חקירת איציק אברג'יל

בתיעוד מחדר החקירות נראה אברג'יל מפהק בפניו של החוקר.

חוקר: "אמין אחי, אמין. אמין הפיהוק הזה, אמין. אני מאמין לך שאתה משועמם פה".

אברג'יל: "אני לא שומע".

חוקר: "שומע, שומע הכול, תאמין לי שאתה שומע. בן אדם לא יכול לשבת בכיסא כשאומרים לו שהוא אחראי לאירועי רצח, ולהירדם או להיות עייף. זה מפחיד. גם את יצחק אברג'יל זה מפחיד. כל אחד היה מפחד כשהוא היה מבין שהוא הולך לכל החיים לבית הסוהר".

אברג'יל: "אני שומר על זכות השתיקה".

חוקר: "יש לך הזדמנות עכשיו לענות על כל הדברים שהוא אמר. והוא אמר לנו דברים חמורים מאוד על מה שאתה עשית. יש לך הזדמנות עכשיו. זה שאתה שומר על זכות השתיקה – שמעתי, אתה לא צריך להגיב. יש לך הזדמנות לבוא עכשיו, בדרך נשים את המכשירים עליך. אל תתעלם כי אתה חשוד בעבירות החמורות ביותר שהיו בשנים האחרונות במדינת ישראל"

לאחר מכן נראה אברג'יל צוחק בפניו של החוקר.

חוקר: "יפה שאתה צוחק ככה. טוב מאוד שאתה צוחק ככה. אתה רוצה שנחזור מחר בבוקר? אני אומר, זה כמו הילדים שלי – כשהם לא רוצים לעשות שיעורים... הם מפהקים".

אברג'יל: "אני שומר על זכות השתיקה".

אברג'יל הוא העבריין הכי משמעותי שפעל בישראל. הוא הורשע ברצח כשהיה קטין, והפך לרגע לדוגמה לעבריין צעיר שהשתקם. אז, כמו היום, הוא ראה עצמו קורבן של מציאות חיים קשה, אבל הוא חזר לפשע – ובגדול. הוא היה לעבריין הישראלי הבכיר, הכריזמטי והמסוכן ביותר. נאמר עליו שמאות עבריינים סרים למרותו, ושהוא יכול מהכלא לארגן שביתות רעב בכמה בתי סוהר.