בסביבתו של מפקד יחידת סיף, ניצב ג'מאל חכרוש, קיבלו היום (שני) את התיעוד שבו הוא נראה מדלג מעל גופת קורבן במבוכה רבה. חכרוש טען כי הוא פנה למפכ"ל המשטרה בבקשה לבדוק את הנושא וכי הוא ביקש לצאת לחופשה. גורמים בכירים במשטרה ידעו על מעורבותו של הניצב באירוע וגם ראו את הסרטון, אך למרות זאת לא נעשה עד היום דבר במשטרה בנושא.

חכרוש טען כי הוא טיפל כראוי במקרה, למרות מה שנראה בסרטון. לדבריו, לאחר שראה את הגופה הוא יצא החוצה ווידא שהזירה סגורה כדי שלא תשתבש החקירה. לאחר מכן, הזעיק הניצב את כוחות המשטרה למקום. מנגד, גורמים במשטרה טוענים שחכרוש יצא מהזירה וחזר רק לאחר מכן.

בשיחות סגורות, חכרוש נשמע אחרת ויוצא בהאשמות חמורות נגד צמרת המשטרה. "לא רוצים במשטרה ניצב ערבי", אמר חכרוש בפני מקורביו. "הסיפור הזה לא יצא מגורמים שקשורים לחברה הערבית, אלא מהפרקליטות והמשטרה". הוא הוסיף כי "יש שם גורמים שרודפים אותי, בגלל העמדות שלי והגישה שלי במיגור הפשיעה בחברה הערבית".

ניצב ג'אמל חכרוש (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"לא רוצים במשטרה ניצב ערבי". ניצב ג'מאל חכרוש|צילום: החדשות 12, החדשות12

המבוכה לא נשארת רק בסביבתו של חכרוש, אלא במשטרה כולה. בחברה הערבית רואים בחומרה את חוסר ההתחשבות וחוסר הטיפול כפי שמשתקף מהסרטון, מצד המשטרה כולה. זהו עוד אירוע שמוציא החוצה את חילוקי הדעות שיש בתוך המשטרה והפרקליטות. לאור מלחמת הגרסאות בצמרת המשטרה, ניתן להעריך כי הסיכוי שניצב חכרוש ישוב למשטרה הוא קלוש.

האירוע המדובר שבו נראה ניצב חכרוש מדלג מעל גופת קורבן אירע בספטמבר 2020, ועוד באותו היום הסרטון מגיע לידי החוקרים. גורמים בכירים במשטרה ידעו על מעורבותו של הניצב באירוע וגם ראו את הסרטון, אך למרות זאת לא נעשה עד היום דבר במשטרה בנושא.

לאחר הדיווח, השר לביטחון הפנים עומר בר-לב העביר מכתב למפכ"ל המשטרה בדרישה לבדוק גם את היכרות בכירי המשטרה עם פרטי המקרה. "לנוכח הפרסום כי האירוע והסרטון המדוברים מוכרים למשטרה מזה כשנה וחצי, אבקש כי צוות הבדיקה שמינית לעניין זה יבחן גם את שאלת היכרות גורמי המשטרה עם הנושא". השר ביקש לדעת "לאילו דרגים הגיע המידע, מה היקף המידע שהגיע והמועד שבו הוא התקבל אצל מי מהגורמים במשטרה. כמו כן, האם ננקטו צעדים כלשהם בעקבות המידע". את המסקנות דורש בר-לב לקבל בתוך 14 יום.

המפכ"ל קובי שבתאי, שנכנס לתפקידו בשלב מאוחר יותר, לא ידע על האירוע והסרטון וראה אותו לראשונה היום. לאחר מכן החליט שבתאי על הקמת צוות בדיקה לבחינת התנהלותו של חכרוש, שישהה בחופשה עד לסיום הבדיקה. בראשות צוות הבדיקה יעמוד ניצב בדימוס עו"ד אהרון אקסול, שכיהן בעבר כמפקד מחוז ת"א וראש אגף המבצעים של המשטרה.

הסרטון והסערה מגיעים בעוד בצמרת המשטרה ישנם חילוקי דעות עזים בנוגע לטיפול בפשיעה בחברה הערבית. חכרוש לא תמיד יישר קו עם העמדה הרשמית של המשטרה, ולפעמים העלה את האפשרות להכניס את השב"כ לטיפול בנושא, משום שהמשטרה לא מצליחה להתמודד עם זה. הוא חושב שחיכו לו בפינה עם הסרטון הזה כדי להיפטר ממנו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "כפי שנמסר אמש, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, הודיע על מינוי צוות בדיקה בראשותו של ניצב בדימוס, עו"ד אהרון אקסול. לכשתושלם הבדיקה ויוצגו מסקנותיה, אלה יועברו גם לידיעת הציבור כמתבקש".