כרמי גילון, יעקב פרי ועמי אילון, ראשי השב"כ לשעבר, הגיעו היום (חמישי) לוועידת המשפיעים לשיחה עם רוני דניאל. הם סיפרו על המגעים של ישראל עם מדינות ערב, על ההתנהלות מול עזה, ועל ההססנות של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא מפחד ליטול איזשהו סיכון מדיני או פוליטי".

"מדינות ערב נמצאות על סף זהות אינטרסים עם ישראל בשני נושאים - מלחמה באסלאם רדיקלי, ואירן", סיפר פרי. "בנושאים האלו הגדולות שבמדינות ערב מזדהות איתנו, וממשלת ישראל איננה מספיק אקטיבית. מסתכלים על מערכת הבחירות - והנושא הפלסטיני, המדיני, כמעט ולא עולה".

פרי הוסיף כי קיימים מגעים מאוד מתקדמים עם הגדולות במדינות ערב ואמר: "אף אחד מהמגעים האלו, להוציא כמובן אותו שלום קר עם מצרים וירדן, לא הבשיל למצב שתקום סעודיה, כווית או מדינות המפרץ ויכפו בצורת מדיניות על השליטים בעזה, לקבל את הרש"פ ולעשות הפסקת אש ארוכה".

גילון גם הוא התייחס על חוסר האפקטיביות של הממשלה: "לפחות ב-10 השנים האחרונות יש לנו ראש ממשלה שמפחד ליטול איזשהו סיכון, לא מדיני ולא פוליטי. למרות שהוא ראש הממשלה שנהנה מהיציבות הפוליטית הכי גדולה שהייתה". הוא אמר שהוא חושב שנתניהו מפחד לקבל החלטות או ליצור אופוזיציה שתתנגד למהלך שלו, ולכן משאיר סטטוס קוו שלא מקדם לאף מקום.  

פרי הוסיף שיש הרבה מה לעשות ברצועת עזה וניתן להקל על מצוקת האזרחים שם: "כשמדברים מול שני מיליון פלסטינים שכלואים בכלוב קטן, אני חושב שאפשר לעשות המון גם בתחומים הכלכליים גם בתחומי פיתוח האזור. אני חושב שכאשר אתה מנהל מדיניות הססנית, הצד השני, הטרוריסטים, יודעים לנצל כל סדק שאתה מותיר להם - ולצערי אנחנו מותירים להם זירה רחבה מדי ולא נחוצה".

אילון טען שהחמאס הוכרע ונכנע, אך "פשוט מישהו שכח לעדכן אותנו", ולדבריו הבעיה שלנו זה לא הפחד של ראש הממשלה. "מה זה הוכרע? ארגון טרור לא מוכרע צבאית - הוא רעיון", אמר אילון. "גם אם נשמיד את כל הפעילים, החמאס יישאר כי הוא אידאה".