הפחדות באמצעות כלב כדי לבטל את הקצבה (צילום: AP, חדשות)
אילוסטרציה|צילום: AP, חדשות

עציר קשיש בן 78 הלוקה בדמנציה הוחזק עד לאחרונה כשהוא אזוק למיטתו ותחת פיקוח של שלושה מאבטחים במרכז הרפואי לבריאות הנפש אברבנאל - וזאת בניגוד לנהלים. בעקבות התערבותה של עורכת דינו ולאחר שהוחלט כי אינו מהווה כל סכנה החליט בית המשפט להורות על שחררו באופן מידי מאזיקיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקשיש נעצר לאחרונה בחשד לאיומים כלפי אשתו ונגדו הוגש כתב אישום. בית משפט השלום הורה להפנות אותו להסתכלות בבית החולים בשל מצבו הרפואי. פרקליטתו, עו"ד יפעת כץ מהסניגוריה הציבורית, ביקשה מקצינת האסירים כי בעת שהותו לא ייכבל למיטה מאחר ואין סכנה שיימלט, אך כשהגיעה למקום לאחר מספר ימים גילתה כי בקשתה לא התקבלה.

לאחר שניסתה ללא הועיל לפנות לאחראים על הנושא בשירות בתי הסוהר, הגישה עו"ד כץ בקשה דחופה לבית המשפט להורות על הסרת הכבילה. בדיון שהתקיים השבוע טען נציג שירות בתי הסוהר שהדבר נעשה מפאת חומרת העבירה ולאחר שהתכנסה ועדה בעניין העציר שבחנה את מסוכנותו. עם זאת הוא לא הציג לבית המשפט כל עדות מתוך הוועדה.

שופט בית משפט השלום בת"א אילן סלע ציין שהחוק קובע כי "עצור לא יהיה כבול במקום ציבורי, אלא אם קיים חשד סביר שהוא ימלט או יגרום נזק". לאחר עיון בחוות הדעת הפסיכיאטריות שהוצגה בפניו, החליט השופט סלע כי "די ברור כי הסכנה הנשקפת מהקשיש כפי שנטען בפני, בריחה ממחלקה סגורה תוך השתלטות על שלושה זקיפים ולאחר מכן התגברות על כלל אמצעי האבטחה בבית החולים, משוללת כל יסוד". הוא הורה לשחרר את הקשיש מהכבילה.

"מדובר בכבילה של אדם חסר ישע שנמצא במצב פיזי ונפשי קשה מאוד", סיפרה עו"ד רונה שוורץ מהסניגוריה הציבורית בת"א, החברה בצוות שמטפל בסוגיות כבילת עצורים. "הקשיש סובל מדמנציה ופגיעת ראש חמורה, אשר לא נשקפת ממנו שום מסוכנות לעצמו ולאחרים ואין ביכולתו לברוח. הכבילה נעשתה ללא שיקול דעת ובניגוד לנהלים ולחוק".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: ״האחריות על מניעת בריחתו של עצור מוטלת על שב״ס גם כשהוא נמצא בבית חולים. מדובר בעצור חוזר בגין עבירות אלימות ששהה בחדר נפרד ונכבל למיטתו רק בלילה וברגלו בלבד. הכבילה נעשתה לאחר שיקול דעת וכפי שמאפשר החוק. יחד עם זאת אנו מכבדים את החלטת בית המשפט והאבטחה על העצור הוסרה״.

לפניות לכתב: Azria@ch2news.tv