החדשות
בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90)
נתניהו. הפעם ישיג את המטרה?
|
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

האיום לתאגיד: התפשרו או תיסגרו

יום לפני פקיעת הדד ליין להעברת הערבויות לאיגוד השידור האירופי, מסר מאיים מהממשלה: אם האירוויזיון בישראל יבוטל, נתניהו יחדש את המאמצים לסגירת התאגיד. גורם באוצר: "כחלון לא ימנע הפעם את המהלך"

ירון אברהם | יונתן ריגר | החדשות | פורסם 20:15 13.08.18 

שנה גודל אות

בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90)
נתניהו. הפעם ישיג את המטרה?
|
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

גורמים במשרד האוצר אמרו היום (שני) כי במידה והאירוויזיון הקרוב לא יתקיים בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו יחדש את מאמציו לסגור את תאגיד השידור הישראלי - ושר האוצר כחלון לא יעמוד הפעם בדרכו. בתאגיד מתבצרים בעמדתם: "על המדינה לספק את התקציב לאירוח".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי באופן רשמי סגירת התאגיד אינה עומדת על הפרק כרגע, אולם גורמים בכירים בממשלה טענו כי המסר חריף במיוחד: איום כי הסגירה תעבור בחקיקה עוד בכנסת הנוכחית.

משה כחלון (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל)
כחלון. הפעם לא ימנע
|
צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל

בינתיים שר התקשורת איוב קרא ניסה להביא לפשרה בין התאגיד לממשלה, והציע לתאגיד להגיש ערבויות במימון ממשלתי ואז לשבת לשולחן המשא ומתן. בשלב זה בתאגיד לא נענים להצעה, ומתבצרים בעמדתם לפיה המדינה היא זו שצריכה לספק את התקציב לאירוח האירוויזיון, בדיוק כפי שנעשה במדינות אחרות.

"לאורך כל הדרך אמרנו שהתאגיד לא מסוגל לממן את ההפקה", נמסר מהתאגיד. "אם הממשלה תחליט לממן יהיה אירוויזיון בישראל". תגובת התאגיד התקבלה על רקע אמירות שנשמעו לאורך הבוקר לפיהן מתחזקות ההערכות כי האירוויזיון לא ישודר בישראל. בינתיים, פרנק פריילינג, יושב ראש מועצת איגוד השידור האירופי, מבהיר כי הוא ממתין להודעה רשמית מהתאגיד לפני שתתקבל החלטה בנושא. "כשתהיה לנו הודעה רשמית מ'כאן' שהם אינם יכולים לארח את התחרות, נגיב לכך", אמר בשיחה עם "החדשות".

השנה נניף שוב את גביע המנצחים? (צילום: AP)
נטע ברזילי
|
צילום: AP

בריאיון בגלי צה"ל אמר חבר הכנסת דוד ביטן כי הוא מאמין שהתאגיד לא יקבל את ההלוואה הנדרשת, ועל כן התחרות לא תתקיים בארץ. לדברים הצטרף גם שר הכלכלה אלי כהן שתקף בגלי צה"ל את ראשי התאגיד ואמר כי הם מתנהלים "בתת ניהול" וכי הם "יכלו בקלות להוציא את הערבות הנדרשת מתוך התקציב שלהם". גם מפיק האירוויזיון האחרון בישראל אמנון ברקאי הגיב לדברים והסביר כי אם ישראל תוותר על האירוח, הרי שסביר שהאירוויזיון ישודר באוסטריה ולא בקפריסין, שכן הגוף המשדר "יעדיף מקום בטוח וחזק כלכלית".

מוקדם יותר אמר גם יו"ר התאגיד, גיל עומר, כי הוא שיגר מכתבים לשרים ולראש הממשלה שבהם ביקש את התקציב אך הוא לא קיבל מענה. גם להערכתו התחרות העולמית לא תתקיים בישראל.

מתאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה: "המשמעות של מימון האירוויזיון מתקציב התאגיד היא פיטורי מאות עובדים וביטול הפקות מקור ישראליות בניגוד לחוק. כל מדינה שקיבלה את הזכות לארח את האירוויזיון השתתפה בתקציבו והרוויחה לקופת המדינה כסף רב מתיירות של אלפי מבקרים ומחשיפה עולמית. האמירות הקשות נגד התאגיד מקשות על מציאת פתרון והתאגיד עושה ויעשה כל שביכולתו לפתור את המצב".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/