תלמידות שהגיעו במכנסיים ארוכים במחאה
תלמידות שהגיעו במכנסיים ארוכים במחאה|צילום:

"כאן זה לא אירן, תתערב במה שקורה": מחאת המכנסיים הקצרים של תלמידות התיכון ברחבי הארץ מתרחבת - ומגיעה היום (ראשון) לפתחו של שר החינוך החדש נפתלי בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב עליו חתמו עשרות תלמידות תיכון מבתי ספר שונים ברחבי הארץ, והגיע לידי חדשות 2 Online הן כותבות: "בימים האחרונים התפרסמו מקרים רבים בהם בנות מכל רחבי הארץ הופלו בבתי הספר בעקבות קוד לבוש שונה לבנים ולבנות. אנו נמצאות במערכת חינוך שאמורה להיות שוויונית ולכן אנו פונות אליך בדרישה שתתערב בעניין ותביע תמיכה במאבק לפיו ביה"ס צריך להנהיג קוד לבוש אחיד לבנים ובנות וכמובן גם לאכוף אותו על הכלל ללא אפליות".

לבנות אסור מה שלבנים מותר? (צילום: באדיבות המצולמת)
לבנות אסור מה שלבנים מותר?|צילום: באדיבות המצולמת


לדבריהן, פעמים רבות כשהן מגיעות לבית ספר, ולמרות שהן לבושות במכנסיים בעלי אותו אורך כמו של הבנים, מפלים אותן לרעה: "לא מכניסים אותנו לשיעורים, ואף משעים אותנו מביה״ס בטענה שאנו מסיחות את דעתם של הבנים בשיעור. אדוני שר החינוך החדש, כאן זה לא אירן! אנחנו חיות במדינה דמוקרטית - ואסור שזה יקרה".

עשרות תלמידות כבר מוחות
עשרות תלמידות כבר מוחות|צילום:"למה אנחנו צריכות לסבול בחום הגדול עם מכנסיים ארוכים והבנים יכולים ללכת איך שהם רוצים?", תהו הבנות במכתבן. "איך זה ייתכן שבמדינת ישראל בשנת 2015 יש אפליה כלפי נשים רק בגלל שהן נשים?", הן מציינות. " למעשה, כיום כל בית ספר נוהג איך שהוא רוצה ואין חוק קבוע בנושא ולכן בתור שר החינוך החדש, אנו מצפות ממך להתערב בנושא באופן מיידי".

"הגענו לבחינה - ושלחו אותנו הביתה"

כאן בחדשות 2 הבאנו את סיפורן של מספר תלמידות שיצאו למאבק בנושא, בין היתר בתיכון בגבעתיים, שם הן פתחו במחאה ותלו שלטים נגד החלטת בית הספר למנוע מהן להגיע במכנסיים קצרים. בעקבותיהן, עלו ברשת סיפוריהן של בנות נוספות מערים שונות שנתקלו באותו איסור מקומם. חלק מהן נשלחו הביתה, אחרות לא הוכנסו לבחינות ולשיעורים - וכעת בוחנות תלמידות לקיים הפגנה מול הכנסת במחאה על תקנוני בתי הספר.

"הגענו לבית הספר לגשת למבחן המגן", סיפרה אז רומי יוסף בנימיני, בת 18, לחדשות 2 Online, ואחת מיוזמות המכתב. "הייתי עם שתי חברות ולבשנו מכנסיים קצרים שהגיעו כמעט עד הברך. כמה דקות אחרי שהוכנסנו, עצר אותנו רכז השכבה בטענה שאנחנו לא יכולות להיבחן כשאנחנו לובשות מכנסיים קצרים".

"אפליה כזו בישראל של 2015?"|צילום:התלמידות לא ידעו מה לעשות כי לטענתן בתיהן במרחק של 20 דקות מבית הספר, ולא הייתה להן אופציה להחליף בגדים במקום. "כשהערתי לרכז על המכנסיים של הבנים הוא צעק עליי והתעלם מההערות שלי", טענה יוסף בנימיני, "רק חזר ואמר שאנחנו הולכות הביתה עכשיו".

במשרד החינוך הסבירו אז כי המשרד אינו אוסר הגעה לבית הספר עם מכנסיים קצרים, אלא "מציין שיש להגיע לבית הספר בהופעה הולמת כפי שתוגדר בתקנון הבית-ספרי, בשיתוף ההורים ובהתאם לקהילה בה שוכן בית הספר".

ביקורת נגד מדיניות הממשלה. בנט וברקת (צילום: ששון תירם)
יתערב? שר החינוך החדש בנט|צילום: ששון תירם

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) הגישה הצעה דחופה לסדר בנושא: "אין שום סיבה כי מה שמותר לתלמידים בנים ייאסר על הבנות. בכך שאוסרים על הבנות מעבירים מסר שגוי כאילו על הנערה להתבייש בגופה בעוד בן כיתתה רשאי להסתובב ברגליים חשופות כאוות נפשו. איסור שכזה רק מנציח את הסטיגמה שהאישה היא אובייקט ועליה להתבייש בגופה בתואנה מזויפת של 'צניעות' ושמירה על כבודה. זוהי רטוריקה שמתאימה לאירן ולא למערכת החינוך בישראל של 2015."

לקריאתה הצטרפה גם ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "מעבר לאפליה הברורה ביחס בין תלמידים לתלמידות, מערכת החינוך בעצם אומרת לתלמידות כי מראה גופן עלול לעורר הטרדות, מסר מדאיג, מקומם וארכאי. הדבר הנכון יהיה ללמד את כלל התלמידים לקחת אחריות על התנהגותם ולבער כל הטרדה מינית ואחרת".

לפניות לכתב: matanh@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני