בכל בוקר, ג'יל ופיט בריסלי מבקרים בבית הנטוש של משפחתם. זו כבר הפעם השנייה שהם מגיעים מאנגליה לבארי מאז 7 באוקטובר, ישנים באחד מבתי הקיבוץ, אורזים חפצים למזכרת, מנקים ומסדרים את הבית שהפך למצבה. מה עוד נותר לעשות בסיטואציה מחרידה ועצובה כל כך - שבה משפחה שלמה נעלמה? האב אלי שרעבי חטוף בעזה, בתם ליאן ושתי הנכדות, נויה ויהל - נרצחו. אמש (רביעי), הן ערכו שיחה עם חדשות 12 ושיתפו בתחושות הקשות מאז השבת השחורה.

סיפורי מלחמה - סיקור N12

ג'יל ופיט בריסלי, הוריה של ליאן שרעבי ז
ג'יל ופיט בריסלי, הוריה של ליאן שרעבי ז"ל

"אם תהיה מלחמה, אני אדאג שהיא תצא"

לפני 7 באוקטובר ג'יל ופיט היו מגיעים לקיבוץ בארי לפחות פעם בשנה - גם בסבבי מלחמה. הבריטים ששותים בירה בכל ערב ומרכלים על בית המלוכה לאט לאט התרגלו לעובדה שהבת שלהם, שנסעה רק לשלושה חודשי התנדבות בקיבוץ אי אז ב-1995 - נשארה. "התאהבנו בקיבוץ בפעם הראשונה שבאנו", סיפר פיט. "באיך שהילדים יכולים ללכת לכל מקום, מבלי לדעת איפה הם בדיוק - אבל כן לדעת שהם בטוחים".

ג'יל, אימה של ליאן ז"ל, סיפרה על הסיקור השלילי של ישראל בחו"ל לאורך השנים: "הדבר הכי מעצבן זו העובדה שהיינו כאן מספר פעמים, היו יורים טילים - ולא היה שום דיווח על זה, במיוחד באנגליה. ברגע שישראל משיבה אש - פתאום נהיה תוהו ובוהו". פיט הוסיף: "אנחנו מכירים את הרוע ששורר בפלסטין, שם מלמדים את ילדיהם לשנוא את היהודים. אנשים אכזריים לחלוטין". עוד שיתף: "אלי הסביר כשהוא התחתן עם ליאן -'אם תהיה מלחמה, אני אדאג שהיא תצא'".

ג'יל סיפרה שכשבתה פגשה את אלי, היא החליטה להגיע ארצה ו"לבדוק אותו". אלי לקח את חמתו לעתיד לטיולים ברחבי הארץ, בין היתר לירושלים ומצדה. "הדבר הראשון שאמרתי כשחזרתי היה: 'אני חושבת שהוא יודע איך להתמודד איתה'", נזכרה ג'יל. "יצאנו לארוחה במסעדה האיטלקית האהובה עלינו, שם הוא כרע ברך. זהו, שתינו שמפניה - והשאר היסטוריה". ליאן השתלבה בארץ והפכה לישראלית מין המניין - הוריה סיפרו בחיוך שאחרי ויכוח עם נהג מונית נאמר לה שהיא "יותר ישראלית מהישראלים".

אלי, חטוף בעזה וליאן ובנותיהן שנרצחו ב-7.10
אלי שחטוף בעזה, עם ליאן ובנותיהם שנרצחו ב-7.10

"4 מילים שהרסו את חיינו: 'ליאן לא יצאה בחיים'"

הטרגדיה של משפחת שרעבי מבארי כפולה: אלי חטוף בעזה; יוסי אחיו, נחטף גם הוא ולפני חודש וחצי מת בשבי; אשתו נירה ושלוש הבנות שלהם - ניצלו. ג'יל שחזרה את רגעי האימה באותו היום: "התחלנו לקבל הודעות שמשהו רע קורה בבארי. הבן שלנו, שגר ממש קרוב אלינו, הגיע ואמר 4 מילים שהרסו את חיינו: 'ליאן לא יצאה בחיים'. שם גילינו לראשונה שאיבדנו את הבת שלנו. אבל אז, הוא אמר: 'גם הבנות מתו'".

ג'יל ופיט עם נירה שרעבי, אלמנתו של יוסי שרעבי ז
ג'יל ופיט עם נירה שרעבי, אלמנתו של יוסי שרעבי ז"ל

"זה דבר נורא לומר, אבל הן 'רק' נורו"

נירה, אשתו של יוסי ז"ל אחיו של אלי, שניצלה יחד עם בנותיה מהטבח ב-7.10, הגיעה לבקר את ג'יל ופיט. בשיחה משותפת עם חדשות 12 היא שיתפה בחוויותיה הקשות מאותה השבת הארורה: "דיברנו לקראת 11 וחצי. קיבלתי ממנה הודעה: 'הם פה אצלנו בבית, אני שומעת ערבית, אני שומעת יריות'. סימנתי ליוסי, והוא אמר לי שאלי כתב לו - זאת אומרת שהוא עדיין היה שם באותה נקודה. אנחנו מנסים כל הזמן לחשוב - איך זה קרה? אין מצב שאלי ידע שליאן והבנות נרצחו, והיה נותן להם לקחת אותו ככה. לפי ההשערה שלנו אלי נחטף קודם - ורק אחר כך נויה, יהל וליאן נרצחו".

ג'יל סיפרה שהבנות נמצאו בין הממ"ד וחדר האוכל. "זה דבר נורא לומר, אבל הן 'רק' נורו", שיתפה בכאב. פיט הוסיף, והתקשה לעצור את הדמעות: "חייל אמר שהוא ראה את הבת שלנו מחבקת את שתי הבנות שלה - כשהן ירויות. 7 באוקטובר היה היום העצוב ביותר בחיי".

ג'יל ופיט בריסלי בקבר של ליאן שרעבי ז
ג'יל ופיט בריסלי בקבר של ליאן שרעבי ז"ל

"לעולם לא נשכח את הבנות היפות שלנו"

הוריה האוהבים של ליאן ז"ל הגיעו לבקר את הקבר של בתם. כבריטים טובים, הם דאגו להביא איתם כמה בירות - ולשתות יחד איתה. "לעולם לא נשכח את הבנות היפות שלנו", אמרה ג'יל בכאב. "ואלי - תחזירו אותו הביתה". עוד הודתה ג'יל שהיא עדיין מדברת עם בתה: "אלה הפנים הראשונות שאני רואה בבוקר והפנים האחרונות שאני רואה בלילה - בגלל זה אני לא יכולה להאמין שהיא איננה".