השופטת ונשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית בייניש, ספדה היום (שני) ב"שש עם" לחברתה הקרובה, נשיאת בית המשפט העליון  לשעבר והשופטת בדימוס מרים נאור ז"ל, שהלכה לעולמה הבוקר בגיל 74.

בייניש סיפרה כי הוכתה בהלם למשמע הבשורה על לכתה של נאור: "אני מניחה שלא רק אני. זה היה הלם. הלם לקהילה המשפטית, הלם לציבור הגדול שהעריך והעריץ את השופטת נאור ואת הנשיאה נאור. אבידה גדולה. היא הלכה מאיתנו כמי שעמדה על משמרתה ותוך כדי המשמרת".

צפו בריאיון המלא עם דורית בייניש
"נאור הייתה שופטת למופת", דורית בייניש|צילום:

כשנשאלה בייניש על תכונה בולטת שהייתה לנאור ז"ל, אמרה שהיה לה אופי שפיטה מיוחד ועצמאי: "היא הייתה סרגל של יושרה, של נורמות ציבוריות חשובות. זה לא עניין של תרומה אחת. נאור הקדישה את עשרות השנים, אני חושבת מעל 40 שנה,  לעבודה שיפוטית בכל הערכאות של בית המשפט – שלום, מחוזי, ועליון. כל דרכה הייתה דרך של יושרה, של הגינות, של התעלמות מכל רעשי הרקע שיש בחברה הקשה שלנו, והכל באופן מקצועי, ענייני, ברמה בלתי רגילה. שופטת בכל רמ"ח אבריה, שופטת למופת הייתי אומרת".

שופטת העליון בדימוס בייניש סיפרה גם על יחסי החברות הקרובים עם נאור ז"ל, וציינה שהשתיים הכירו עוד בתקופה בה נאור שימשה כמתמחה ופרקליטה בתחילת דרכה: "אנחנו היינו אז כל הזמן באמת לאורך הדרך ביחד. אבל לשופטת  נאור לא נכנסה שאלה של חברות לתיקים שלה בשום מקרה. היא הייתה ככ נקייה מכל פניה אפילו לא שוחחנו על התיקים שהיו בטיפולה."

עוד התייחסה נשיאת העליון לשעבר לעובדה שנאור ישבה בהרכב שהרשיע את שר הפנים לשעבר אריה דרעי, והגדירה את התיק ככזה ש"השופטים אכלו בו מרורים". לדבריה, נאור ידעה בדרכה המקצועית להתעלם מהשפעות פוליטיות ולחצים: " שיפוט מקצועי ללא כל סייג וסטייה מהדרך".

מרים נאור (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מרים נאור ז"ל|צילום: החדשות 12, החדשות12

ח"כ בצלאל סמוטריץ ביקר את נאור ואת פועלה ביחס להתנחלויות ואמר כי  היא "עוד נשיאה אחת בשרשרת של נשיאים שהחריבו מוסד חשוב ומפואר". בייניש גינתה את דבריו ואמרה: "אם מזכירים, כמו שאני מבינה שהזכיר כאן ח"כ סמוטריץ את יחסה להתיישבות, היא כמו מורה ורבה הנשיא לנדאו שהיה יהודי לאומי וערכי, כיבדה גם את ההתיישבות, אבל לא על קרקע פרטית. זאת הייתה המורשת של הנשיא לנדאו, של בית המשפט העליון, שאין פוגעים בקניין פרטי לצורכי התיישבות, ואני חושבת שזה עוול גדול לתאר את השופטת נאור כמי שפעלה נגד הערכים הכי חשובים למדינה ולאופייה הלאומי-יהודי"

נאור נפטרה הבוקר (שני) בביתה. היא שימשה כשופטת בית משפט עליון במשך 14 שנה, ובסה"כ כיהנה כשופטת כ-37 שנים. לאחרונה מונתה נאור ליו"ר הוועדה לבחינת אסון מירון.