גם אחרי הלילה הקשה – הרוחות לא נרגעות: על אף העוצר אמש בלוד - גם הבוקר (חמישי) נמשכות ההתפרעויות, רובם נגד יהודים, במוקדים שונים בערים מעורבות ברחבי הארץ. בלוד – גבר בן 34 נפצע בינוני מדקירה בדרכו לבית הכנסת. בעכו – מלון וסירות בנמל הוצתו וכך גם 2 ניידות בכפר קאסם. 5 חשודים נעצרו בירושלים בחשד שתקפו יהודי בשער שכם. בכפר קרע - 3 בני משפחה ניצלו במהלך הלילה מניסיון לינץ'.

סיקור N12 על ההסלמה הביטחונית:

אלימות ברחובות: לינץ' ביהודי וערבי בעכו ובת ים

תגובות חריפות במערכת הפוליטית ללינץ' בבת ים

מצב חירום אזרחי מיוחד הוכרז בלוד, כוחות מג"ב נכנסו לעיר

לוד

גבר בן 34 נדקר בדרכו לבית כנסת, שבסמוך למסגד בעיר. צוות מד"א העניק לו טיפול רפואי ופינה אותו לבית החולים אסף הרופא. ראש העיר יאיר רביבו סיפר: "אדם נדקר בדרכו לבית כנסת שבסמוך למסגד. עברנו את אחד הלילות הקשים ביותר, הנזקים עלולים להיות בלתי הפיכים".

על הפרעות אמש בעיר הוסיף: "אמש היו 9 אירועי ירי. במשך שנים אני בא ואומר שהנשקים בחברה הערבית יתהפכו עלינו. מדובר על אנשים שיושבים בחלון ויורים בכל מי שעובר".

יהודי שנדקר בלוד (צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א)
בן ה-34 שנדקר בדרכו לבית כנסת בלוד|צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א

בעקבות המצב בלוד, ארגון חוננו הודיע על פתיחת חמ"ל בעיר. החמ"ל יופעל בהתנדבות וללא עלות, במכינה הקדם צבאית בעיר בין השעות 17:00-10:00. "תושבי לוד, אתם לא לבד", מסר עו"ד חיים בלייכר. "חמ"ל חוננו בא לסייע לתושבי לוד בהגשת תלונות למשטרה ולקבל את זכויותיהם כנפגעי איבה, בהכוונה לגבי פיצויים וליווי התיק עד עשיית דין עם העבריינים הפושעים".

עכו

במקביל לדקירה בלוד, מלון וסירות בנמל בעיר הוצתו. מיכל מטלון, בעלת בית האירוח מליסנדה בעכו, הגיעה הבוקר לבית האירוח שלה ומצאה נזק רב במקום. "20 צימרים של יהודים אחד אחרי השני, הם עברו צימר צימר והעלו באש", סיפרה.

היא הוסיפה: "כל עכו עולה באש ואף אחד לא יודע מזה. אין משטרה ואין מכבי אש וזה פשוט נורא ואיום. זה קרה בלילה, כל המבנים היהודיים עלו באש, ביקשנו מהמשטרה שתבוא אלינו. הם לא מקשיבים, הם מפחדים להיכנס לעיר העתיקה".

שריפה בנמל בעכו (צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א)
שריפה בנמל עכו|צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א
בית האירוח מליסנדה שהוצת בעכו‎
בית האירוח שנשרף בעכו

ירושלים

גם בירושלים נרשם אירוע דומה להתפרעויות מאמש. 5 חשודים נעצרו בירושלים בחשד לתקיפת יהודי בדרך שכם. המשטרה הודיעה כי זוהתה תקיפה על ידי קבוצת חשודים במקום. עוד נמסר כי היהודי שהותקף נזקק לטיפול רפואי וכי החשודים נמלטו מהמקום. המשטרה פתחה אחריהם בסריקות ועצרה אותם לבסוף בתוך זמן קצר. "משטרת ישראל תפעל ללא מורא לאיתור חשודים בעבירות פליליות, תוך שימוש ביכולות העומדות לרשותנו וזאת במטרה למצות עם אלו את הדין", נכתב בהודעת המשטרה.

יהודי שהותקף על ידי ערבים באזור שער שכם בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)
היהודי שהותקף בירושלים|צילום: דוברות המשטרה

מאוחר יותר יהודי אחר הותקף בידי ערבים בעיר העתיקה. החשודים נמלטו על גבי קטנועיהם, אך הם אותרו ונעצרו לאחר מכן. המשטרה הודיעה שעצרה את החשודים והעבירה אותם לחקירה.

יפו

בסמוך לשוק הפשפשים, ברחוב עולי ציון ביפו, עשרות רכבים נמצאו עם נזק רב. המשטרה בודקת את הנסיבות.

נוף הגליל

במקביל לאירועים השונים, חשוד הסתובב עם גרזן ותלש דגל ישראל בנוף הגליל. המשטרה מכירה את האירוע ופתחה בחקירה.

כפר קאסם

בדומה לאירועים בעכו, חשודים הציתו 2 ניידות משטרה בכפר קאסם.

שתי ניידות שהוצתו היום בכפר קאסם
הניידות שהוצתו בכפר קאסם

כפר קרע

3 בני משפחה שנכנסו הלילה בטעות לכפר קרע חולצו מניסיון לינץ'. המשטרה שהגיעה למקום הבחינה בחשודים שרצו לתוך הכפר ותקפו את הרכב שעבר במקום. השוטרים הגיבו באמצעים לפיזורם ובירי באוויר. הרכב חולץ בסופו של דבר ובני המשפחה המשיכו לקבלת טיפול רפואי.

הטרור שבפנים – האירועים הבולטים ביממה האחרונה, מצפון לדרום:

• עכו: לינץ' בגבר יהודי כבן 30, מצבו קשה.
• טבריה: נהג ערבי הותקף על ידי המון שהפגין תמיכה בכוחות הביטחון. לטענת המפגינים, הנהג ניסה לדרוס אותם. שוטר נפצע קל, 4 נעצרו.
• טמרה: ניסיון לינץ' בנהג בן 50, שהותקף על ידי המון ערבי. חולץ ברגע האחרון ופונה לבית החולים רמב"ם במצב בינוני.
• אום אל-פחם: לוחם מג"ב נפצע בינוני כתוצאה מירי חי לעבר הכוחות. חלונות האמבולנס שפינו אותו לבית החולים נופצו.
• ואדי ערה: המשטרה עצרה 36 צעירים ערביים בחשד ליידוי אבנים, ירי זיקוקים, הבערת פחים וצמיגים ותקיפת שוטרים.
• חיפה: צעירים ערבים הציתו 5 רכבים בחניון בניין מגורים בשכונה החרדית סערט ויז'ניץ בעיר. 26 בני אדם נפגעו קל כתוצאה משאיפת עשן. בנוסף, הפגנות ומחאות אלימות בצעדה משכונת קריית אליעזר למושבה הגרמנית.
• כפר קאסם: דיווח - שתי ניידות משטרה הוצתו הבוקר. 
• בת ים: המון יהודי התנפל על נהג ערבי במכות.
• לוד: אישה בשבוע ה-39 להריונה נפצעה קשה במהלך העימותים בעיר. האישה יולדה בשלום ומאושפזת בטיפול נמרץ. למרות העוצר הלילי שהוטל בעיר הלילה, במהלך עימותים שהתחדשו הלילה בין המשטרה לצעירים הערבים המתפרעים, נפצעו שניים מירי.
• ירושלים: צעיר ערבי כבן 25 נדקר על ידי יהודים במהלך קטטה בשוק מחנה יהודה. הוא מאושפז בבית החולים שערי צדק במצב קשה ויציב.