ניגוד עניינים? לא בטוח: המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר השיבה היום (חמישי) לדרישה לפסול את הליך החקיקה בדבר הגבלת ההפגנות בשל מעורבותו של ראש הממשלה נתניהו. לדבריה של עו"ד זילבר, לא ניתן לקבוע שאכן נתניהו מצוי בניגוד עניינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני יומיים פנתה עו"ד דפנה הולץ לכנר בשם קבוצת "מבצר הדמוקרטיה" ליועמ"ש מנדלבליט ודרשה לפסול את הליך החקיקה בשל מעורבותו של נתניהו. אך בתשובה של המשנה ליועמ"ש היא אומרת כי "אכן קיים קושי מסוים בעיסוק של נבחרי הציבור בנושא אך בנסיבות מסוימות מעורבותה היא בלתי נמנעת".

ההפגנות בבלפור (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

זילבר הוסיפה: "איננו סבורים שניתן לקבוע כי מתקיים ניגוד עניינים טבוע המגביל את מעורבותו של הדרג המיניסטריאלי בהחלטה מסוג זה, או בהליך חקיקה כנטען בפנייתך. בכל הנוגע להגבלות על ההפגנות בתקופה הנוכחית. לא מצאנו כי מתעורר ניגוד עניינים בעניינו של ראש הממשלה, אשר מצדיק מגבלות בעניין".

הדרישה של נתניהו (עיבוד: דוד כהן, פלאש 90)
הדרישה של נתניהו|עיבוד: דוד כהן, פלאש 90

"לצד זאת, מובן כי כללי המשפט החוקתי והמנהלי חלים על כל קביעה לעניין הגבלה על הזכות להפגין", הוסיפה המשנה ליועמ"ש. "על כן נדרש כמובן שהקביעה תיעשה רק בהתבסס על הסכמה מפורשת בחוק ותכלול את ההגבלות המידתיות בנסיבות העניין בלבד".

עו"ד דפנה הולץ לכנר מסרה: "מאכזב מאד ואף מקומם שהיועץ המשפטי לממשלה בוחר לעצום את עיניו ולהתעלם מניגוד העניינים הבוטה של נתניהו, המעורב עד צוואר בהגבלת ההפגנות שמכוונות כלפיו אישית. בניגוד להתפלפלות המשפטית שנוקט היועץ כדי לברוח מהנושא, לא מדובר במקרה תיאורטי לגבי 'נבחרי ציבור' אלא באירוע חמור ויוצא דופן, הנוגע לראש ממשלת ישראל באופן אישי - ולא סתם, אלא ראש ממשלה הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים - המנסה לסכל באמצעות חקיקה את המחאה נגדו. האירוע הזה מצטרף לשורה ארוכה של פעולות מהחודשים האחרונים שבהן פועל נתניהו בניגוד עניינים חריף בהסתה מול מערכת אכיפת החוק והמפגינים. השיקולים הזרים בהתנהלות נתניהו זועקים לשמים, ותגובת היועץ היא צעד נוסף ברפיונם של שומרי הסף בהגנה על המשטר הדמוקרטי בישראל".