כשבועיים חלפו מאז הכריזו העובדים הטכניים של תיאטרון בית ליסין על שביתה. בקרב שחקני התיאטרון עולים קולות זועמים על כך שהמשא ומתן בין הצדדים לא מתקדם, בעוד הם נותרים ללא עבודה. במקביל, נשמעת ביקורת על כך שלטענת השחקנים, ציפי פינס, מנכ"לית התיאטרון והמנהלת האומנותית, לא נמצאת בארץ. 

"התיאטרון בשביתה, הצוות הטכני שובת ומה שקורה זה שאנחנו השחקנים כמו בני ערובה בתוך הדבר הזה. אנחנו בין ההנהלה לבין האיגוד של העובדים הטכניים ואנחנו חיים בתוך אי ודאות משונה", סיפר ב', אחד מהשחקנים הבולטים בתיאטרון.

הקהל שפונה מהאולם בעקבות האזעקה, תיאטרון בית ליסין
מסדרונות תיאטרון בית ליסין


מה זה אומר בפועל? כבר שבועיים שהצגות התיאטרון שהיו אמורות להתקיים ברחבי הארץ - בוטלו. "פשוט אין הצגות. יש שחקנים שביטלו להם 11 הצגות, שזה בערך שלושת-רבעי משכורת. נשארנו לבד, אף אחד לא מדבר איתנו. עשו לנו שיחה בתחילת השביתה ועכשיו אנחנו חיים מביטול לביטול". 

כאמור, בקרב השחקנים נשמעת הטענה כי להבנתם, ציפי פינס, מנכ"לית התיאטרון נמצאת בחו"ל. "אני לא יודע אם היא נופשת, אבל היא לא בארץ. במצב מלחמה, גם אם יש שר ביטחון מתפקד, ראש הממשלה לא נוסע לחו"ל. לחלוטין אפשר לדמות את מה שקורה למצב מלחמה, השאירו אותנו לבד בשדה הקרב".

ציפי פינס (צילום: איתן טל,  יח
מנכ"לית התיאטרון, ציפי פינס|צילום: איתן טל, יח"צ


"הלך הרוח הוא בעיקר ייאוש", הוא מוסיף. "אנחנו מבינים שיש עוד בעיות חוץ מאיתנו אבל לא נראה לי סביר שכבר שבועיים המצב נשאר דומה. המחיר כבד. כמו שאני מבין את זה, צריך להתכנס בחדר ולא לצאת ממנו עד שהעניינים מוסדרים. מדובר בחוזה אחד בתיאטרון אחד, לא במשא ומתן של הסתדרות המורים".

"זה אבסורד", אומר אבי בן הלל, מנכ"ל שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל. "עשרות שחקנים ועובדים מסורים יושבים בבית ומחכים שמנכ"לית התיאטרון תשוב מחופשתה כדי להתקדם במשא ומתן, בעוד שאף אחד מהם לא מתפרנס. האם המנכ"לית הקפיאה גם את שכרה בתקופה שהיא לא משלמת לשחקנים, העובדים והספקים הקבועים?".

מבית ליסין נמסר בתגובה: "הצוות מטעם הנהלת התיאטרון פועל ללא לאות על מנת לקדם את המשא ומתן, לסיים את המשבר ולחזור לעבודה סדירה. אנו מקווים שהשביתה תסתיים בימים הקרובים".