בעקבות העיצומים של ארגון המורים, שבמסגרתם קרא היו"ר רן ארז שלא לפרסם את ציוני המגן של תלמידי התיכונים שניגשו לבגרות, משרד החינוך פרסם רק מחצית מציוני הבחינות – של התלמידים שמוריהם הפרו את ההנחיה.

התלמידים שציוני המגן שלהם לא הוגשו למשרד החינוך, ולכן לא קיבלו ציון בבגרות, לא יודעים אם הצליחו בבחינות או לא ואם עליהם לגשת למועד ב' בעוד כשבוע. בעקבות זאת דורשים ההורים מהמורים שיפרסמו את ציוני המגן ומפעילים עליהם לחצים להפר את השביתה. 

עיכוב הציונים במשרד החינוך נובע מחשש לפגיעה בטוהר הבחינות. התרחיש ממנו מודאגים במשרד הוא שאם תלמיד שלא הוגש לו ציון מגן יקבל ציון נמוך בבחינת הבגרות, המורה שלו יוכל להעניק לו ציון גבוה כדי להעלות את הציון הסופי.

רן ארז, יו
הנחה שלא לתת ציון מגן לתלמידים. יו"ר ארגון המורים רן ארז|צילום: חדשות 12

 

"לי ולשכבה שלי לא פורסמו הציונים בגלל שבית הספר לא העביר ציוני הגשה (מגן)", אמר גיא, שסיים כיתה י"ב בתיכון במרכז הארץ לפני מספר שבועות. "הדבר פוגע בכל השכבה בגלל שאנחנו לא יודעים אם לגשת למועד ב' בשבוע הבא, וברבים שמתמיינים לעתודה האקדמאית של צה"ל. אני עברתי את כל מיוני העתודה והדבר היחיד שחסר לי הוא זכאות לתעודת בגרות בשביל שאוכל ללמוד באוניברסיטה. כמוני עוד רבים, ואם הציונים לא יעברו הדבר פשוט יתפספס לנו". שירה, אימה של תלמידת כיתה י"א מקדימה צורן אמרה: "אין מי שיעזור לנו. הילדים שלנו כבר שנה שנייה סובלים".

במועצת התלמידים והנוער הארצית תקפו: "משרד החינוך בחר שלא לפרסם את הציונים למחצית מהתלמידים בעקבות עיצומי ארגון המורים, מאבק שנמשך על גב התלמידים כבר כשנתיים. נוצר פער עצום בין התלמידים - מחצית יודעים את ציון הבחינה, יכולים להתמיין לעתודה צבאית ויכולים לשפר את תעודת הבגרות שלהם, בזמן ששאר התלמידים לא". במועצה הוסיפו: "הופתענו גם לגלות שמספר רב של תלמידים קיבלו 'חשד להעתקה' על הבחינה - דבר המחייב אותם להיבחן פעם נוספת, או מהווה מניעה לגשת לבגרויות בשנה הקרובה ועיכוב בהוצאת תעודת הבגרות".