יחיא שאריף-אמינו (Yahaya Sharif-Aminu), מוזיקאי בן 22 מניגריה, עלול להיתלות בעקבות שיר בגנות הנביא מוחמד שפירסם בקבוצת וואטסאפ. עונש המוות הוטל עליו בתום משפט שנערך לפי חוקי השריעה בעיר קנו, העיר השלישית בגודלה בניגריה.

הפרשה התפוצצה מוקדם יותר השנה, כשההקלטה הופצה והפכה לוויראלית; המון זועם הרס את בית הוריו וגרם לאביו לנוס על נפשו, ויחיא נעצר על ידי כוחות חיזבה (Hisbah), משטרת הצניעות שאוכפת את חוקי השריעה בניגריה. במהלך המשפט, בו לא זכה שאריף-אמינו לייצוג משפטי, הוא נאלץ להודות באשמה – אך מאוחר יותר הודה שעשה טעות.

עורכי הדין מטעמו מסרו לרשת CNN כי הדברים הפוגעניים שכוונו לנביא מוחמד נשלחו בצ'אט של קבוצת וואטסאפ. לפי כתב האישום שהוגש נגדו ופסק הדין של בית המשפט בעיר שהגיע בעקבותיו, שאריף-הואשם בחילול כבודו של הנביא. מדובר בעבירה שדינה מוות, לפי חוקי השריעה של העיר קנו.

ארגוני זכויות אדם מזדעקים בימים אלה לנוכח הרשעתו של שאריף-אמינו, בטענה שהיא מהווה "ביזוי הצדק". נציג ארגון זכויות האדם אמנסטי בניגריה, אוסאג' אוג'יגו, מסר: "ישנם חששות מוצקים באשר להגינותם של האישומים שהוגשו נגדו ובאשר לגזר הדין שהוטל עליו, בהתבסס על הודעות ששלח בוואטסאפ. בנוסף, הטלת עונש מוות אחרי משפט לא צודק מחללת את זכותו של שאריף-אמינו לחיים".

למעלה מ-85 אלף גולשים חתמו על עצומה לביטול גזר הדין באתר change.org. למרות זאת, מושל המדינה עבדולאי עומאר גאנדוג'ה (Abdullahi Umar Ganduje) הצהיר שיחתום על צו ההוצאה להורג מיד עם מיצוי הליכי הערעור שעומדים לרשותו של המורשע. לפי ה-Daily Post, גאנדוג'ה הכריז על כוונותיו בפגישה פנימית: "אני יכול להבטיח לכם שברגע שבית המשפט העליון יאשר את גזר הדין, אחתום על הצו ללא היסוס".

מומחים לזכויות אדם מטעם האו"ם הביעו דאגה לנוכח האישומים וההוצאה המסתמנת להורג. "אנחנו חוששים מההליך הלא הוגן לו היה נתון מר שאריף-אמינו, במיוחד לנוכח הדיווחים על כך שנשללה ממנו הזכות להליך הוגן, ושהמשפט נערך בדלתיים סגורות. החוק הבינלאומי מציין את הזכות לביטוי אמנותי של אמונות ודעות באמצעות שירים או כל מדיום אחר, גם אם הן פוגעות באוכלוסיות דתיות. קרימינליזציה של ביטוי אמנותי היא לא חוקית, ומוזיקה היא לא פשע".