בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים רוכשים נדל"ן במדינות באירופה כמו יוון, קפריסין ופורטוגל. המחירים האטרקטיביים והזמינות של נכסים ושטחים מושכים משקיעים מרחבי העולם למדינות אלו. עיירה אחת בשוודיה, ניסתה גם היא למשוך אליה תושבים חדשים כשהציעה קרקעות במחירים זולים, אך ייתכן שהלכה רחוק מדי.

לפי דיווח ב-CNN, העיירה גיותנה שבדרום שוודיה - כ-320 קילומטרים דרומית-מערבית לשטוקהולם - הציעה השנה למכירה מגרשים במחירים התחלתיים של פחות מ-10 סנט למ"ר. אלא שההצעה הפכה לוויראלית ונענתה באלפי פניות מצד קונים פוטנציאליים - הרבה מעבר לקיבולת של מועצת העיר.

"אנחנו בעצם במשבר", אמר ראש המועצה יוהאן מנסון ל-CNN. "יש לנו שני אנשים במרכזיית הטלפונים שלנו והם הזיעו הרבה בימים האחרונים". מנסון ציין כי כשהמגרשים הוצעו למכירה לראשונה לפני כחודשיים, במאי, התעניינו בהם רק כ-30 אנשים, אולם בתוך שבועות בודדים הם התרבו והפכו לאלפים רבים.

בגיותנה מתגוררים כ-5,000 תושבים, והיא שוכנת סמוך לאגם ונן - האגם הגדול ביותר באיחוד האירופי. לפי הדיווח ב-CNN, הדרישה היחידה מהקונים היתה לבנות בית על הקרקע בתוך שנתיים מרכישתה. מנסון הסביר לערוץ כי הצעד נועד למשוך תושבים חדשים לאזור הכפרי, על רקע משבר הדיור במדינה, עליית הריבית והירידה בשיעור הילודה.