מוזיקה

פרובוקציה מהלכת: אמנדה פאלמר מגיעה לישראל

הזמרת והיוצרת אמנדה פאלמר תגיע לראשונה לישראל ותופיע ב-23 באוקטובר 2013 במועדון בארבי בתל אביב. פאלמר, שמכנה את עצמה "אמנדה פאקינג פאלמר", ידועה כפרפורמרית פרובוקטיבית בעלת "פה גדול" וסיפור חיים שכולל הפלה בגיל 17, אונס בגיל 20, חתונה בטוויטר, והתפשטות על הבמה במחאה נגד ה"דיילי מייל" הבריטי

mako | פורסם 10:47 09.09.13 

שנה גודל אות

אין תמונה
באה לעשות שמח. אמנדה פאלמר

הזמרת והיוצרת אמנדה פאלמר תגיע לראשונה לישראל ותופיע ב-23 באוקטובר 2013 במועדון בארבי בתל אביב. פאלמר, הייתה חצי מהצמד "The Dresden Dolls", מכנה את עצמה "אמנדה פאקינג פאלמר" וידועה כפרפורמרית פרובוקטיבית.

מחיר כרטיס: 149 ₪ במכירה מוקדמת. הפקה: נרנג'ה ו-ICP.

אמנדה פאלמר החלה את דרכה כשעבדה למחייתה כפסל חי ברחובות בוסטון. את הפקריצה לעולם המוזיקה עשתה כסולנית, כותבת השירים והפסנתרנית בצמד הפאנק-הקברטי ה"דרזדן דולס". פאלמר היא גם חצי  ההרכב "Evelyn Evelyn". את מופע הסולו שלה היא מכנה "אמנדה פאלמר ותזמורת הגניבה הגדולה".

אמנדה פאלמר בקאבר ל"Common People" בפסטיבל "גלסטונברי"

אמנדה פאלמר על הקהל בגלסטונברי

הצמד "דרזדן דולז" זכה לחשיפה לפני עשור שנים באלבום בכורה, הופעות חיות תיאטרליות וגותיות וקליפים מרובי איפור פנים. הצמד התפרק ב-2008 והתאחד לסיבוב הופעות בסוף 2010. מאז שחררה אמנדה פאלמר שני אלבומי אולפן, שני אלבומי הופעה חיה, ואלבום קאברים לרדיוהד, שמנוגן על יוקליילי.

הפלה בגיל 17, אונס בגיל 20, חתונה בטוויטר

אלבום הסולו הראשון שלה "Who Killed Amanda Palmer" יצא ב-2008 והופק על ידי בן פולדס שגם ניגן בכל השירים. אלבום הסולו השני "Theater Is Evil" הגיע בשנה שעברה וזכה לחשיפה בזכות הסיפור שמאחוריו -  אחרי שמאסה בחברות התקליטים, שרצו שהיא תהיה יותר מיינסטרימית, החליטה פאלמר לממן את האלבום באתר מימון הקהל קיקסטארטר, ותמורת 300 דולר הרשתה למעריצים לצייר בטוש על גופה. היא רצתה לגייס 100 אלף דולר, אך הצליחה לגייס במקום 1.2 מיליון, והיוותה את אחת החלוצות בתחום, שהגדיר מחדש את מערכת היחסים בין מוזיקאי לקהל שלו.

אמנדה פאלמר ב"דיילי מייל" (צילום: dailymail.co.uk)
אמנדה פאלמר בגלסטונברי - התמונה מה"דיילי מייל"
|
צילום: dailymail.co.uk

פאלמר הרוויחה את התדמית הפרועה שלה בסדרה של אמירות והתנהגויות פרובוקטיביות. היא בי-סקסואלית שהצהירה בבלוג שלה שעברה הפלה בגיל 17, ושנאנסה במהלך דייט כשהיתה בת 20. את יחסיה עם בעלה, סופר המד"ב ניל גיימן, היא מנהלת בפומבי דרך הבלוג האישי וחשבון הטוויטר שלה. בשנת 2010: "אמרתי לניל שאתחתן איתו אבל יכול להיות שגם הייתי שיכורה". שנה לאחר מכן הודיע הזוג, דרך טוויטר, כי התחתן כחוק.

בפסטיבל גלסטונברי האחרון הציץ אחד משדיה של פאלמר מתלבושתה, כך פרסם ה"דיילי מייל" הבריטי. פאלמר תיעלה את הזעם על העיתון לשיר בשם "דיילי מייל היקר" בו לגלגה על הצדקנות של העיתון ועל העובדה שהוא ממשיך לפגוע בנשים ובדימוי הגוף שלהן ולהפלות בין אמנים משני המינים. במהלך הביצוע לשיר הורידה פאלמר לפתע את הקימונו שלבשה ונותרה בעירום מלא על הבמה, וכך שרה עד הסיום. קליפ היו טיוב מההופעה הגיע כבר ללמעלה מ-700 אלף צפיות.

אמנדה פאלמר מתפשטת בשיר על ה"דיילי מייל"