מוזיקה
אבי ביטר (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

אבי ביטר פותח הכל

לאור הצלחה של המזרחית הכבדה בתקופה האחרונה, אבי ביטר, מוותיקי הז'אנר, מרגיש בנח לספר מה הוא באמת חושב על זמרים כמו אייל גולן, עומר אדם ושרית חדד. למרות פרגונים לאלה שגדלו עליו, הוא אומר על ליאור נרקיס: "חבל שהוא התנתק ושכח מאיפה הבאנו אותו"

אבי כאכון | mako | פורסם 07:01 11.08.17 

שנה גודל אות

★ עם מופע בנמל תל אביב, סרט קולנוע מרגש (אותו ביים ובו הוא גם מככב) והופעות בכל יום בטברנות, במועדונים ובבתיהם של אנשי עסקים, אבי ביטר יכול להרשות לעצמו לחייך כשהוא עושה את הדרך חזרה לפסגה המזרחית הכבדה. זה קורה בזכות הזמרים הצעירים שבעברם סילסלו עם ח׳ וע׳, והחליטו שהכאב והעצבות עדיפים מסלסולי הרגאטון. היום הם מציפים את השוק במוזיקת כאב ועושים כבוד לזמרי עבר כמו משה כהן, יוסי עדן, לינט, שריף, תמיר גל, ליאת בנאי ובראש ובראשונה, אבי ביטר.

בשלב מסוים אבי כבר שכח את התקופה בה יצאו שני אלבומיו הראשונים "אל תביט לאחור" ו-"אל תתאהבי", שמכרו למעלה ממאות אלפי עותקים והפכו אותו לאחד מכוכבי הענק של שנות ה-90. על האלבומים האלה גדלו זמרים כמו ליאור נרקיס, מושיק עפיה וקובי פרץ. עכשיו הוא מרשה לעצמו לפתוח את הפה בביטחון ולהגיב על ההצלחה המחודשת של המוזיקה הכבדה, אותה ייסד יחד עם עופר לוי.

"ברוך השם, סוף סוף הקהל הבין שהמוזיקה המזרחית זו המוזיקה הטורקית השורשית ולא מה שמשמיעים ברדיו".

משמיעים ברדיו אייל גולן ועומר אדם ולא אבי ביטר.

"הייתי בהופעה של עומר לא מזמן, הוא הופיע לפני באירוע. בושה וחרפה הזיופים, לא בסולם לא בקצב, הוא מנסה לעשות עם הגרון דברים שהוא לא מצליח. זו הכוונה שלי. הרדיו הוא לא אינדיקציה, אלא השטח. מה שרים היום בכל מקום? אבי ביטר ומשה כהן".

נשאיר את עומר בצד, התלמידים שלך די מצליחים.

"נכון. תראה את ליאור נרקיס, צריך להצדיע לו על ההצלחה שלו, על זה אין ויכוח. פשוט חבל שהוא התנתק ושכח מאיפה הבאנו אותו. הוא שכח את הבית שגידל אותו, אני אתן לו טיפ קטן, שימשיך לעשות את הדאנס שהוא אוהב, אבל שיחזור לעשות גם את השירים שאיתם הוא גדל והצליח".

אבי ביטר ומשה כהן (צילום: יחסי ציבור)
אבי ביטר ומשה כהן
|
צילום: יחסי ציבור

יכול להיות שהמוזיקה הטורקית נעלמה לתקופה ארוכה בגלל שהקהל מאס בה?

"בסוף שנות ה-90 אייל גולן פרץ והביא איתו עדר חדש שנטש את המוזיקה הטורקית. באותה התקופה צחקו עליי והיום שרים אותי, אפילו הרביבו חידשו אותי".

נדמה שאתה תמיד נמצא בעמדת תקיפה, לא?

"אני לא תוקף אף אחד. אני אומר את האמת ואנשים לא אוהבים את זה. אני אוהב את כולם, כולל את אייל גולן, אבל באופן מקצועי לא מתחבר אליו, לסגנון שלו ולמוזיקה שהפכה ללחמנייה יבשה".

אז מי נחשב לזמר בעינייך ולא נמצא בז'אנר שלך?

"משה פרץ מוזיקאי, דודו אהרון יודע לשיר, מאור אדרי זמר ענק ונסרין קדרי אלופה".

★ נראה שהמיינסטרים החרדי התחיל לפרוץ גבולות והשבוע היה זה איציק אורלב שכיכב במדיה פורסט (הרשימה שמפרסמת את רשימת השירים המושמעים ביותר בארץ) לפני אייל גולן, עומר אדם וחנן בן ארי.