מוזיקה
אגם בוחבוט - Let Me Love You (צילום: רון קדמי, יחסי ציבור)
צילום: רון קדמי, יחסי ציבור

מה מסתתר מאחורי השירים?

פרויקט "מאחורי המסכה" של רדיו דרום ורדיו 101.5 מקבץ את מיטב הכותבים והיוצרים שמספרים מה עומד מאחורי הלהיטים הגדולים, מה היווה עבורם השראה לשירים ולמי הציעו אותם עד שהפכו ללהיטי הענק שהם היום

מערכת mako מוזיקה | mako | פורסם 08:00 14.03.17 

שנה גודל אות

אבי אוחיון

מודה אני - עומר אדם

"כתבתי לעומר אדם יותר מ-20 שירים. השיר הזה טייל אצל כמעט כל זמר בתעשייה, הוא היה אצל אייל גולן, אצל שרית חדד, אצל משה פרץ הוא נעצר כמעט שנה, משה לא היה מוכן לשחרר אותו ואהב את השיר, אמר 'אני עושה אותו, עושה אותו' בסוף לא עשה אותו. עומר אדם האחרון שקיבל את השיר הזה. אחרי ששר אותו, הוא נהפך ללהיט ענק ומה שיצא זה שהוא ומשה עשו מופע משותף והם שרים ביחד וזה סגירת מעגל מאוד גדולה בשבילי. שמח שהשיר פרץ גבולות לכל המגזרים, הוא גם פרץ חזק במגזר הדתי והשיר באמת מקרב ומחזק לבבות".

כמו בריו - אגם בוחבוט

"אבא שלה דיבר איתי ואמר שאגם נודעת כזמרת מרגשת אחרי "בית הספר למוסיקה" עם הכניסיני תחת כנפך. היא נתפסה כזמרת נשמה מאוד גדולה ואמרנו שהיא ילדה, צריך לעשות לה משהו כיף עם חיוך לגיל שלה. בעברי הייתי מורה לריקודים לטיניים ופה הוצאתי את העבר שלי. כמו בריו זה כמו ריקוד שורות שהייתי רוקד בשנות התשעים המאוחרות. בגלל זה התעקשתי שירקדו בקליפ, שזה יקבל את ה-feel. יש שירים שזה או הכל או כלום, כששומעים אותו בפעם הראשונה מרימים גבה אבל הוא הגיע הכי רחוק ששיר יכול להגיע".

דולב רם ופן חזות 

מלכת השושנים / עדן בן זקן

"קיבלנו טלפון מהמנהל של עדן בן זקן ואומר שעדן עוד לא יודעת אבל כנראה הם עושים את מצעד הגאווה ויש להם 3 ימים להגיש שיר. זאת הזדמנות חלומית, השירים של מצעד הגאווה הם מגה להיטים, היינו דרוכים ואמרנו שחייבים לעשות שיר. מוצאים את עצמנו בסלון בבית עם גיטרה קלאסית, כל אחד זורק משפט, שר וזורקים מילה. לא ציפינו שהשיר ייבחר. זאת חצי השעה הכי מגניבה שהייתה לי בחיים. עשינו סקיצה שבה אנחנו גם שרים, בסופו של יום שמנו שיר".

דולב: "פן אומר שהוא לא יודע אם זה השיר ואולי צריך לעשות שיר אחר. הוא אסר עליי לשלוח למנהל של עדן את השיר. שלחתי את השיר, לא הייתה ברירה כי היה לנו רק שיר אחד ומפה לשם הכל היסטוריה".

דורון מדלי

רק רוצה לרקוד - משה פרץ ועומר אדם

"הייתי באירוויזיון בווינה עם נדב גדג' ובאחד הימים עומר אדם מתקשר ומודיע שהוא ומשה פרץ מתאחדים למופע ענק בקיץ ומביאים להקת מחול אירית. הם צריכים להיט שהלהקה תוכל לרקוד עליו. כשחזרתי, חשבתי איך משלבים בין המוזיקה האירית למוזיקה הים תיכונית. לקחתי את המקצב החצי אירי-חצי איטלקי עם הארומה הים תיכונית וזה נשמע מאוד מוזר בהתחלה. משה פרץ לא הבין מה זה הדבר הזה. אמרנו למשה לתת צ'אנס, להקליט ולתת לשיר כמה שעות. ברגע שעומר ומשה התחילו לשיר, רקדנו באולפן ביחד וככה נולדה השמחה של השיר".

מהפכה של שמחה - ליאור נרקיס ועומר אדם

ל"א פשוט לעשות מהפכות. אי שם ב-2013-2014 הפריע לי שבכל מקום קטלו את המוזיקה הים תיכונית ורק הורידו אותה וטענו שהיא מאוד זולה ונחותה בזמן שבעיניי הזמרים הים תיכוניים הם שרי השמחה של ישראל. רציתי לעשות מהפכה והצעתי לליאור נרקיס, עומר אדם, משה פרץ ודודו אהרון להתאחד כרביעייה חסרת תקדים עם השיר. משה ודודו בחרו שלא להשתתף כי כל אחד היה עסוק וליאור ועומר הסכימו. כמה שבועות אחרי שהתחלנו להקליט פרץ מבצע 'צוק איתן'. לקח לנו הרבה זמן להבין שברגע שהמלחמה נגמרת, אפילו שכולם עצובים, אנחנו מודיעים על מהפכה של שמחה כי חייבים להחזיר את מצב הרוח. כשהוצאנו את השיר, אמרו שהשתגענו, קטלו אותנו לחלוטין ואמרו שזה לא הזמן ושירדנו מהפסים. היום אפשר לחייך ולומר שהמהפכה הצליחה".

יוסי גיספן

אתה תותח - שרית חדד

"אנחנו חיים במקום שבו המילה פרגון הפכה למילה גסה, אנשים עסוקים בלחפש מה לא טוב אצל הזולת במקום הצד היפה ואיפה אפשר להחמיא ולתת מילת תודה. אני חשבתי שזה יהיה הכי נכון לשרית חדד, דווקא בשיא הצלחתה, להגיד תודה למי שעשה איתה את הדרך (אבי גואטה), הוביל אותה ולקח אותה. תלמדו להחמיא לאנשים, להגיד תודה, לפעמים המילה הקטנה הזאת עושה פלאים, שום דבר לא מובן מאליו".

רותם כהן

נגעת לי בלב - אייל גולן

"כתבתי את השיר והוא נשמע לי בלדה מרגשת שתתאים לשלומי שבת, הוא קיבל את השיר והגיע להקליט סקיצה ואחרי שהסקיצה הוקלטה הוא הרגיש שיש לו מספיק בלדות. הייתי מאוד מאוכזב כי הייתי צעיר ומאוד שאפתן. לקחתי את השיר והשמעתי לאייל גולן וזה הפך להיות שיר הנושא של האלבום שנושא את ההופעה של האלבום. שם הבנתי שלכל שיר - כתובת וכל דבר קורה בזמן שלו. השיר התחיל באווירה יוונית וההשראה הייתה זוגיות שהייתה לי ואהבה שכאבה לי בלב".

דנה לפידות

יש לך - שלומי שבת

"השיר נכתב כשעוד גרתי בבאר שבע כשארזתי את הדירה, הייתי אמורה לעזוב, הייתי על קרטונים ורק הפסנתר נמצא בחוץ. כתבתי אותו עם שמוליק וקסלר שהיה אז ידיד והפך עם הימים להיות בעלי. זה שיר אהבה שנכתב לא במודע. הסקיצה המוקלטת ישבה במגירה כמעט שנה והשיר התגלגל לדודו אהרון שכמעט והקליט אותו ואז התגלגל לידיו של שלומי שבת. מהרגע ששלומי שמע את השיר, הייתה התעקשות מוחלטת מצדו להקליט אותו. השיר יצא כסינגל רביעי מתוך אלבום והוא נחרט כקלאסיקה ישראלית וכשיר השנה".