גברים
קסניה סובצ'ק (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

"פריס הילטון הרוסייה" נכנסת לפוליטיקה

קסניה סובּצ'ק הצליחה להרגיז לא מעט אנשים ביממה האחרונה, אחרי שהודיעה כי בכוונתה להתמודד במרוץ על נשיאות רוסיה נגד פוטין – וגם נגד בן זוגה לשעבר

מערכת ערוץ הגברים | mako | פורסם 10:00 19.10.17 

שנה גודל אות

זהו, העולם השתגע באופן סופי. שבועות של ספקולציות בנוגע לכוונתה של קסניה סובּצ'ק לרוץ לנשיאות רוסיה הגיעו לסיום: מי שמכונה "פריס הילטון הרוסייה" מתכוונת לרוץ נגד ולדימיר פוטין לנשיאות רוסיה בעוד כשנה. "השתיקה הסתיימה וההחלטה נעשתה", אומרת סובּצ'ק, "אני מתכוונת להתמודד במרוץ לנשיאות בשביל כל האזרחים שלא רוצים לתת את קולם לאף אחד".

סובצ'ק, בת ה-35, מוכרת ברוסיה בעיקר בזכות שני דברים: היא הנחתה את הגרסה הרוסית של "האח הגדול" ויש לה אורח חיים שערורייתי למדי. למעשה, מערכות היחסים שלה עם גברים לאורך השנים סיפקו לא מעט כותרות בצהובונים המקומיים, והיא פיתחה מוניטין של מישהי עם נטייה לומר דברים פרובוקטיביים למדי. פעם היא אפילו הטיחה בפני שדר רדיו כי הוא סובל מתסביך נחיתות באמצע השידור. היא חצופה, גאוותנית ובעידן הנוכחי נראה שזה מספיק בשביל לרוץ לנשיאות.

מדובר בהתפתחות דרמתית גדולה מאוד בזירה הפוליטית ברוסיה. חשוב לציין, ישנה היסטוריה ארוכה בין ולדימיר פוטין ומשפחת סובּצ'ק. על פי אתר החדשות הבריטי Independent, בתחילת שנות ה-90 פוטין היה בן טיפוחיו של אנטולי סובּצ'ק – אביה של קסניה.

השניים הכירו בשנת 89', לאחר פרישתו של פוטין מארגון הקג"ב, בתקופה שסובּצ'ק היה ראש עיריית סנט פטרסבורג. לאורך השנים, אביה של קסניה הפך לאחד המועמדים המובילים לנשיאות רוסיה ופוטין הפך לסגנו הנאמן. מאוחר יותר, כאשר מצבו הרפואי של אנטולי התחיל להתדרדר, פוטין עזר לו לקבל מענה רפואי באירופה – ובתמורה, הפוליטיקאי הוותיק עזר לו להחליף את בוריס ילצין אחרי 9 שנים על מושב הנשיאות.

החלטתה של קסניה סובּצ'ק לרוץ לנשיאות הרגיזה לא מעט אנשים, כולל את אלכסיי נבלני – האב הרוחני של האופוזיציה הרוסית שיושב בבית הסוהר מאז 2014. נבלני אפילו הגדיר אותה בתור: "קריקטורה ליברלית אידיאלית עבור הקרמלין". כעת, בכירים באופוזיציה חוששים כי החלטתה תיצור פילוג בקרב קהל הבוחרים שלהם.

סובּצ'ק תרוץ לנשיאות כמתמודדת בעלת אג'נדה ליברל-דמוקרטית ותתמודד בין היתר גם מול איליה יאשין – סגן יו"ר מפלגת החופש, מנהיג האופוזיציה הנוכחי ובן זוגה לשעבר. נכון לעכשיו, פוטין נמנע מלהגיב על ההתפתחות במרוץ לנשיאות.