שי דהן, העבריין הישראלי שהיה עצור בחודשיים האחרונים בכלא המרכזי באקוודור, נרצח בתאו על ידי אסירים אחרים, ואסיר ישראלי נוסף שהיה עצור יחד איתו נפצע באורח בינוני.

על פי הדיווחים, היום (שבת) בשעות הבוקר נמצאה גופתו של דהן (38) בתוך תאו בכלא המרכזי “פניניטסריה דל ליטורל“ שבעיר גואיאקיל. חברו הישראלי בעל אזרחות אוסטרלית, אורן שיינמן, שנעצר יחד איתו, נפצע ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

על פי הדיווחים, השניים הותקפו בתאם בשבת בבוקר על ידי כמה אסירים שהכו אותם בחפץ כהה, דהן ספג חבטה עזה בראשו ומת במקום, ושיינמן נפצע כאמור באורח בינוני ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. החשד הוא שדהן נרצח בגלל שהיה אמור להעיד בקרוב נגד בנו של נשיא אקוודור לשעבר, חקובו בוקראם, לו מכרו הוא ושניימן על פי החשד אלפי ערכות מזויפות לבדיקה מהירה של קורונה.

"דיברתי לפני כמה ימים עם אחד הישראלים, והוא אמר לי שרוצים לרצוח אותם", צייץ הערב עבדאללה בוקראם אורטיז, נשיא אקואדור לשעבר. "הוא שאל אותי אם זה אנחנו. אמרתי לו שזה לא אנחנו - וזה הממשל. הממשל רוצה לרצוח אותו כדי לסבך עוד יותר את המשפחה שלי, בחיים לא היינו עושים דבר כזה", כתב אביו של מי שחשוד כי קנה מדהן את בדיקות הקורונה המזויפות .

גופתו של שי דהן בכלא באקוודור
גופתו של דהן בבית הכלא


דהן הוסגר לפני כשנתיים וחצי מספרד לפנמה, ולטענת רשויות האכיפה במדינה הוא היה מעורב בעוקץ נדל"ן במיליוני דולרים. דהן הכחיש את הטענות וטען להגנתו כי מדובר בסכסוך אזרחי בלבד וממשלת פנמה הפכה אותו למבוקש על לא עוול בכפו.  לדבריו, הוא חף מפשע ובכלא אסירים מסוכנים איימו על חייו וסחטו ממנו מאות אלפי דולרים בתמורה לכך שלא יחוסל.

לפני כשנתיים נמלט מהכלא בפנמה לאחר ששיחד את בכירי בכלא במיליון דולר כדי שיאפשרו לו לצאת ולמשוך עבורם עוד כסף מהבנק בפנמה סיטי. דהן שהה לילה בבית מלון תחת שם בדוי ולמחרת המריא במטוס פרטי למיאמי ונעלם. בריחתו של דהן הביכה את ממשלת פנמה, ובכירי הכלא ששוחדו על ידי דהן הודחו מתפקידם והועמדו לדין, ומשרד המשפטים בפנמה פנה לאינטרפול בבקשה להכריז על דהן כבר מעצר בכל מדינה אליה יגיע.

בכמה ראיונות בלעדיים שנתן דהן ל-mako הוא טען כי רשויות האכיפה בפנמה "תפרו לו תיק והם רודפים אחריו ללא סיבה. "שלחתי לאינטרפול מאות מסמכים המוכיחים שאני חף מפשע", טען דהן באחד הראיונות. "שכרתי עו"ד שהיה בעבר מבכירי האינטרפול והוא התרשם שאכן עושים לי עוול. הבטיחו לבדוק את הטענות שלי אבל מאז לא שמעתי מהם כלום, ולכן אני מסתובב עם דרכונים וזהויות מזויפות כדי שלא יתפסו אותי. אם יסגירו אותי לפנמה זה גזר דין מוות עבורי. הסוף שלי".

שי דהן נרצח בכלא באקוודור (צילום: twitter)
שיינמן שנפצע קל מפונה לטיפול|צילום: twitter

לפני כמה חודשים הגיע דהן לאקוודור רכש וילה מפוארת על שפת הים ושלושה כלי רכב מפוארים בשווי של למעלה ממיליון דולר. בין לבין, כך על פי החשד, רקח את העסקה למכירת ערכות קורונה מזויפות לבנו של נשיא אקוודור לשעבר כדי לעשות לדבריו רווח מהיר על הכסף שהפסיד בפנמה.

אלא שלפני כחודשיים נעצר כאמור דהן באקוודור יחד עם שניימן בחשד למכירת ערכות קורונה מזויפות בעסקה בה היה מעורב על פי החשד חקובו בוקראם, בנו של נשיא אקדוודור לשעבר עבדאללה בוקראם, בפרשה שמסעירה את המדינה הדרום אמריקאית, ועל פי הדיווחים, דהן ושיינמן היו אמורים להעיד בימים הקרובים נגד בני משפחת בוקראם. "אם ירשיעו אותי אני עלול לשבת יותר משבע שנים בכלא" אמר דהן בראיון ל-mako, "אני חושש שירצחו אותי בכלא. החיים שלי בסכנה ממשית".

ממשרד החוץ נמסר בעקבות פניית mako: "אזרח ישראלי אחד נהרג לפנות בוקר באקוודור ואזרח ישראלי אחר נפצע קל, במהלך מהומות בבית כלא מקומי. האירוע הטרגי נמצא בחקירת הרשויות המקומיות. הודעה נמסרה למשפחת הנפטר בישראל. שגרירות ישראל בקיטו והמחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי במשרד החוץ, מלווים את המשפחה בשעתה הקשה".