ארגוני פשיעה בישראל הצליחו בשנתיים האחרונות להבריח מירדן ולבנון את אחד הרובים הקטלניים והמבוקשים בעולם, המשמש את יחידות העילית של צבאות ויחידות מיוחדות למלחמה בטרור. מדובר ברובה תת-מקלע מתוצרת גרמניה מסוג HK MP5, שהגרסה הראשונית שלו יוצרה בשנת 1966.

ה-HK MP5 נחשב בעיני רבים בגרסתו החדשה לתת-מקלע מהטובים בעולם, ומשמש את היחידות למלחמה בטרור במדינות רבות בעולם, לא כולל ישראל, ונחשב למוצלח ויעיל ביותר בחיסול מחבלים מטווח רחוק וקצר. 

השימוש בו נעשה במבצעים רבים בעולם לשחרור בני ערובה. הוא גם הגיע ליחידות עילית קטנות בעולם, ובשנים האחרונות גם לארגוני טרור ובהם חיזבאללה. "זה תת-מקלע מהטובים בעולם, בזה אין ספק", מסביר קצין בכיר במשטרה. "הוא הוכיח את היכולות שלו במבצעים רבים. הוא שקט ויעיל. נוח מאוד לירי ויכול לפעול גם עם משתיק קול. טווח הפגיעה שלו יכול להגיע ל-200 מטר. הקליע ברובה הוא בקוטר 9 מ"מ ואפשר לירות באמצעותו 800 כדורים בדקה".

"מה שמפתיע, מפחיד ומדאיג באותה מידה זה שרובים מהסוג הזה הוברחו לישראל והגיעו לידי ארגוני פשיעה יהודים וערביים, שהשתמשו בו למיטב ידיעתי בכמה חיסולים שאירעו בשנתיים האחרונות", מציין הקצין. "החשש הוא שעבריינים ישתמשו בתת-המקלע הזה כדי לירות בשוטרים ואנשי כוחות הביטחון".

ה-HK MP5 נחשב לשובר שוויון מבחינת ארגוני הפשיעה בארץ. עלות רובה כזה נעה בין 1,000 ל-1,500 דולר כאשר הוא נרכש ישירות מהיצרן הגרמני תחת הגבלות ואישורים. בארץ מחירו יכול להגיע בקלות ל-200 אלף שקל, מה שהופך אותו לנשק הכי יקר בישראל.

"אני יודע שהבריחו לארץ 20 חתיכות כאלה בעיקר מלבנון. היו כמה גם מירדן", גילה עבריין מלוד שעוסק שנים רבות בסחר באמצעי לחימה. "זה נשק מטורף. הכי טוב שיש בישראל. הרבה יותר טוב מאם-16 ומקלצ'ניקוב. הוא מסוגל לחסל 30 בני אדם בדקה. לכן הוא הכי מבוקש והכי קשה להשיג אותו. אני יודע שהיו כבר כמה חיסולים באמצעותו".

לפני כשבועיים נתפס תת-מקלע מהסוג הזה כשבתוכו מחסנית. הרובה הוסתר בתוך מכולת ענק שהכילה בגדים בעיר רמלה. החשוד באחזקת הנשק הוא צעיר בן 20 שעוסק בסחר באמצעי לחימה. החשד הוא שתת-המקלע נרכש על ידי אחד מארגוני הפשיעה הפועלים לחיסול יריביהם. בסופו של דבר החשוד שוחרר לאחר שלא הוכח שתת-המקלע שייך לו. "תפסנו תת-מקלע אחד אבל יש עוד עשרות כאלה להערכתי", מגלה גורם במשטרה, "המטרה היא לאתר את כולם וזו משימה כמעט בלתי אפשרית".