שעת בוקר מוקדמת לפני כשבועיים. המקום: כלא קציעות שבנגב, בו מוחזקים מאות מחבלי נוח'בה. למקום הגיעו עשרות לוחמי יחידות נחשון ומצדה של שירות בתי הסוהר כשהם חמושים ומלווים בכלי רכב מאובטחים. המטרה: העברתו של ראש ארגון הפשע האלים והמסוכן קוטייר עודה לכלא מגידו שבצפון הארץ.

"היה לנו מידע מודיעיני לפיו אנשיו של עודה יחכו מחוץ לכלא עם כלי נשק במטרה לחטוף אותו מרכבי הליווי", מציין גורם בכיר בשב"ס על תרחיש בריחתו של ראש ארגון הפשע כפי שנחשף לראשונה ב-mako, "החלטנו לא לקחת שום סיכון ונערכנו להעברה בכוחות מתוגברים, גם לאורך הנסיעה שארכה כארבע שעות דאגנו לסטריליות מסוימת. נסענו בשיירה מבלי לאפשר לרכבים אחרים להתקרב".

ואכן, בזכות ההיערכות מבצע "קוטייר" עבר בהצלחה והוא עובר לכלא מגידו. "בכלא החדש לא יהיו לו חיים קלים", מבהיר קצין בשב"ס, "הוא מוחזק בבידוד מוחלט ויקבל רק את מה שמגיע לו, לא יותר מזה. הוא יוכל לדבר רק עם עורכי דינו תחת מגבלות שונות. אין שיחות ועידה ואין ביקורים. הוא לא יבריח לכלא אפילו לא סיכה".

קוטייר עודה (צילום: צילום מסך מתוך חדשות 13)
קוטייר עודה|צילום: צילום מסך מתוך חדשות 13

בכלא מגידו מוחזקים כ-850 מחבלים שמפוזרים בכמה אגפים. בנוסף יש אגף אחד בו מוחזקים אסירים פליליים, חלקם מורשים לצאת לעבודה במפעלים בכלא ומחוצה לו. לאורך השנים היו כמה ניסיונות בריחה מהכלא, שנפתח בשנות ה-70 ככלא צבאי באחריות המשטרה הצבאית. כך לדוגמה, בפברואר 1989 פרץ במקום מרד מצד אלפי המחבלים שהוחזקו במקום בעקבות האינתיפאדה הראשונה, לאחר שגורמי ביטחון החליטו למנוע ביקורי משפחות. מאות אסירים טיפסו על גדרות הכלא במטרה לברוח, ושוטרי המשטרה הצבאית שאבטחו את המקום ירו לעברם. אסיר נהרג וכ-20 נפצעו. בעקבות ניסיון בריחה זה ואחרים שסוכלו ברגע האחרון, הוחלט לבנות מנגנוני אבטחה חדשניים במתחם.

"לפני העברתו של קוטייר למגידו בדקנו שאין שם עבריינים שמזוהים איתו", מסביר גורם בשב"ס, "מיפינו את כל האסירים הפליליים כדי לאמת את זה שאין שם אף מקורב אליו". כזכור, עודה הוחזק בתא מבודד בכלא קציעות כארבעה חודשים, לאחר שהועבר לשם מכלא איילון בשל איום על קצין והחזקת טלפונים סלולריים בתאו – שתי עבירות בגינם הוגש נגדו כתב אישום באחרונה.

ראש ארגון הפשע הגיש עתירות רבות לבית המשפט בגין תנאי החזקתו, בהן טען כי המטרה היא להשפיל ולפגוע בו. בעקבות העתירות הוחלט בסופו של דבר להעביר את עודה לכלא מגידו, תחת אבטחה כבדה. "לא ניתן לו נהל את הארגון שלו מהכלא, הוא יהיה האסיר הכי שמור במגידו", ציין גורם בשב"ס.

בתוך כך, השבוע פענחה היחידה המרכזית במשטרת מחוז מרכז אירוע של זריקת רימונים לעבר בתי המעצר אבו כביר והדרים - על פי החשד כנקמה על העברתו של עודה לכלא קציעות. שני החשודים, תושבי ג'לג'וליה בני 18 ו-21 החברים בארגון הפשע שלו, נעצרו לאחר שבזמן שנמלטו מאחת הזירות היו מעורבים בתאונת "פגע וברח" והשאירו את המכונית בשולי הדרך. אחד מהם נתפס במלון בהרצליה והשני בביתו, שם נתפסו שתי מחסניות טעונות וסמים. מעצרם של השניים הוארך בבית המשפט כמה פעמים, ואתמול הגישה המשטרה הצהרת תובע נגדם.