ביום שלישי השבוע, בשעה אחת וחצי לפנות בוקר, רעול פנים ארב לעבריין המזוהה עם המאפיה הגיאורגית באשדוד מחוץ לאולם האירועים "טרויה" במושב בני דרום. רעול הפנים התגנב מאחוריו, שלף אקדח וירה בו בין חמישה לשבעה כדורים מטווח קצר. היורה נמלט מהמקום בחסות החשיכה, ככל הנראה באמצעות טרקטורון. 

כמה שעות לאחר מכן, בלשי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש פשטו על בתים במושב ניצן ליד אשקלון. הם עצרו שלושה חשודים החברים בארגון הפשע המכונה "7117". הבולט שבהם הוא שלומי גבאי, יד ימינו של העבריין דין (דניאל) בן פורת - יעד מודיעיני בכיר של ימ"ר לכיש. במקום נמצאו אמצעי לחימה שונים שניתן באמצעותם להרכיב מטעני חבלה. על פי גורמים במשטרה, גבאי הובא מטבריה על ידי בן פורת כתגבורת לארגון.

חוקרי ימ"ר לכיש חושדים שגבאי הוא המתנקש שניסה לחסל את העבריין מהמאפיה הגיאורגית, שמזוהה עם ראש ארגון הפשע אייל נגר. במקביל, בן פורת הפך למבוקש על ידי חוקרי ימ"ר לכיש. הוא נמלט וירד למחתרת וכמוהו עוד בכיר בארגון. גבאי, שלטענתו הבלשים שעצרו אותו הכו אותו ושברו את שיניו, שמר על שתיקה בחקירתו. מעצרו הוארך בחמישה ימים לאחר שפרקליטתו, עו"ד עינב יתח, הכחישה את החשדות נגדו לפיהם הוא רעול הפנים שתועד יורה בעבריין מחוץ לאולם האירועים.

"ארגון '7117' הפך להיות הזרוע המבצעית של ראש ארגון הפשע שלום דומרני", טוען קצין משטרה. "זה ארגון יחסית קטן, אבל החברים בו הם עבריינים עם הרבה קילומטרז' בעולם הפשע, כמו דין בן פורת, דניאל מלסה והמנהיג שלהם - רזיאל רווח. רזיאל הוא המוח, דין הוא איש המבצעים והמודיעין וגבאי איש השטח. הם היו למעשה עמוד השדרה של ראש ארגון הפשע המנוח, בני שלמה. הם היו הזרוע המבצעית, אנשי השטח, שיודעים מאיפה להשיג אמצעי לחימה ואיך לסגור חשבונות עם עבריינים יריבים. הם עבריינים חסרי מעצורים שעובדים בשקט. קשה מאוד לתפוס אותם על חם, וגם כשתופסים אותם, הם כבר דואגים להעלים את הראיות ולא להשאיר טביעות אצבע שיפלילו אותם".

דניאל מלסה (מימין) ודין בן פורת
דניאל מלסה (מימין) ודין בן פורת

המאפיה הגיאורגית פועלת באשדוד שנים תחת פיקודו של דודו בוטראשווילי, שנחשב לבעל ברית של ראש ארגון הפשע אייל נגר שנים רבות. ניסיון החיסול שאירע השבוע חשף את הרצון העז של חברי ארגון 7117 לדחוק החוצה מאשדוד את נגר ובעלי בריתו מהמאפיה הגיאורגית ובכך להשתלט על אחת הערים העשירות בישראל, שעבריינים רבים לוטשים אליה עיניים. העבריין ב-7117 זוכים לקבל גיבוי מלא מראש ארגון הפשע שלום דומרני, שהוא סוג של אבא רוחני עבורם, דמות לחיקוי.

"המטרה של רזיאל ודין להעיף את אייל ודודו החוצה ולהשתלט על אשדוד עם עוד עבריינים מקומיים שהשתחררו בזמן האחרון מהכלא והצטרפו אליהם", מסביר עבריין המתגורר באחד הישובים בלכיש. "זו העיר הכי עשירה בדרום ואולי מהעשירות בארץ. בהתחלה צחקו עליהם בעולם התחתון, זלזלו בהם, אמרו שאין להם סיכוי לשרוד, שיורידו אותם. אבל היום, שנה אחרי שהם התחילו לפעול, פתאום סופרים אותם, נותנים להם כבוד, פוחדים מהם, כי הם לא צפויים. כל הבלגן שקורה באשדוד בזמן האחרון זה בגללם".

שלום דומרני מחלק סיגריות לחיילים
שלום דומרני

לטענת המשטרה, לפני כעשרה חודשים רווח, מלסה ובן פורת תכננו לחסל את העבריין יוסי דהן, שחגג בר מצווה לבנו באולם אירועים בדרום. השלושה הגיעו עם מכונית לאזור האולם, ותצפתו עליו כשהם במעקב של בלשי ימ"ר לכיש. הבלשים כרזו להם לעצור, השלושה נמלטו ולאחר מרדף דרמטי, שבמהלכו השוטרים ירו לעבר גלגלי מכוניתם, הם נעצרו. במכונית נתפסו רחפן, טלפונים מבצעיים ובקבוק דלק. המשטרה הצהירה שמדובר בחיסול שסוכל, אבל בשורה התחתונה השלושה שוחררו כעבור כמה ימים ממעצרם לאחר שעו"ד יתח שייצגה אותם טענה שהם חשבו שהבלשים הם בכלל עבריינים שתכננו לחסל אותם. בסופו של דבר לאחר הבאזז סביב מעצרם הסתיים בכתב אישום מינורי בגין עבירות תעבורה בלבד, ולאחר מכן הם חזרו לפעול שוב בשטח.

"זה ארגון מסוכן, הרבה יותר מהארגון שבראשו עמד בני שלמה", חשף גורם במשטרה. "הם אולי לא ברמה של האחים לביא ודומרני אבל הם לא רחוקים מהם במסוכנות. הם כל הזמן מנסים לאתר עבריינים יריבים כדי לחסל אותם".

ההקלטה האחרונה של בני שלמה (צילום: איתי דגן , פרטי)
בני שלמה|צילום: איתי דגן , פרטי

בחודשים האחרונים אשדוד הפכה למעין שדה קרב בין עבריינים מארגון 7117 לאנשים של נגר ובוטראשווילי, עם זריקות רימונים, יריות ומטעני חבלה שהתפוצצו בכלי רכב. המצב הסלים עד כדי כך שהמשטרה הייתה חייבת לבצע מעצרי מנע והגלייה של נגר וכמה מאנשיו מחוץ לאשדוד כדי לקרר את השטח שבער.

במשטרה חוששים כי מלחמת הכנופיות וארגוני הפשע באשדוד תלך ותסלים: נגר מגובה על ידי בעלי בריתו, עמוס ואופיר לביא, עימם עשה סולחה לפני למעלה משנה. ראש ארגון הפשע איסמעיל ג'רושי ואנשיו פתחו לפני כשנתיים שלוחה שבראשה עומדים העברינים אלירן ויניב חובלאשווילי (חובל) . מנגד, ישנן כמה כנופיות רחוב של עבריינים משוחררים שרוצים לנגוס נתח מהטריטוריות של נגר וחבריו. עבריינים הורחקו מהעיר בצו בית משפט, אבל ארגון 7117 גייס לשורותיו עוד עבריינים, חלקם כאמור משוחררים טריים מהכלא, המזוהים עם דומרני.

"ארגון 7117 הוא ארגון שחקן חדש בעולם התחתון. מאז שהארגון הוקם עקבנו אחריהם", הדגיש קצין משטרה, "אם הם יחליטו ללכת בכל הכוח על העיר אשדוד, זה לא ייגמר בטוב".