שבועיים אחרי שדווח כי ראש ארגון הפשע ערן חייא נעצר במלזיה, מקורביו ובני משפחתו טרם שמעו ממנו וטרם ידוע אם חייא אכן עצור, ירד למחתרת או אולי בכלל, כך על פי שמועות שהציפו את המדינה לאחרונה, הורעל למוות בכלא באמצעות ציאניד או סוג אחר של רעל. "בני המשפחה של ערן ואשתו פתחו חמ"ל כדי להשיג מידע. הם שילמו כ-200 אלף דולר לעורכי דין מקומיים במלזיה, לחוקרים פרטיים ולכל מיני גורמים במדינה, אבל לא קיבלו ממנו שום אות חיים. הם ממש מיואשים", משתף מקורב למשפחה.

חייא נעצר שבוע לאחר שהעבריין שלום אביטן, המזוהה עם ארגון המוסלים, נשלח, כפי שטען, לחסלו. השוטרים המלזיים פשטו על מלון היוקרה בבירת המדינה קואלה לומפור שבו שהה אביטן, ועצרו אותו עם שישה אקדחים ו-158 כדורים. אביטן על פי החשד, שאוים על ידי חייא, החליט לסגור איתו חשבון והתכוון לשכור חוליית חיסול שתרצח אותו במלזיה (לפני כחודש נזרקו שלושה רימוני רסס לעבר הבניין שבו התגורר במתחם בבלי בתל אביב, ולעבר ביתה של האקסית שלו בכפר סבא נזרק מטען).

דרכון שלום אביטן
שלום אביטן

חייא, על פי דיווחים בתקשורת המקומית, נעצר יחד עם שומר ראשו הצמוד שמשמש גם כנהג לצד עוד שני אזרחים טורקים שאבטחו אותו. הארבעה נעצרו  עם עוד 12 אנשים נוספים שביצעו עוקצים במטבעות קריפטו ברחבי העולם, כך על פי הדיווחים. אלא שמאז כאמור, המשטרה המלזית שומרת על דממה; בעוד העבריין אביטן הורשה להתקשר לבני משפחתו ותועד בסוף השבוע שעבר מובא לבית המשפט המרכזי בקואלה לומפור להארכת מעצר, תחת אבטחה כבדה של עשרות שוטרים מיחידה מיוחדת, מחייא לא ניתן סימן. בינתיים, מעצרו של אביטן הוארך בשבועיים.

"המשפחה שכרה עורכי דין מקומיים, שילמה לא מעט כסף. הם הבטיחו כל יום שישיגו מידע מערן או שיחה ממנו לבני משפחה, אבל כלום. נעלמו עם הכסף. הייתה עורכת דין שנאמר לה על ידי גורמים מקומיים שרק אחרי 28 יום יאפשרו גישה אליו. אי אפשר להאמין לכלום, זו מדינת עולם שלישית", מוסיף גורם המקורב לחייא ולמשפחתו. "יש שם הרבה נוכלים שמנסים לנצל את המצב כדי לעקוץ את המשפחה. עכשיו הם נוקטים בזהירות. לא מאמינים לכל אחד", הוא אומר ומוסיף כי "כל יום שעובר בלי סימן חיים מערן מדאיג אותנו מאוד, שבאמת אולי קרה לו משהו. יש משהו יותר ממוזר בהתנהלות של המשטרה במלזיה".

אשתו של חייא, דוגמנית איטלקייה שהכיר באיסטנבול ונישא לה לפני כשלוש שנים, בעלת אזרחות אמריקאית, מנסה דרך גורמים שונים בארה"ב להשיג מידע כדי לברר מה עלה בגורלו. כפי שמציין מקורב למשפחה: "שוקלים לשכור עו"ד בכיר בארצות הברית שיטוס לשם ויסייע לדעת מה קרה לו". בנוסף, גם מקורבים לראש ארגון הפשע קוטייר עודה, בעל בריתו של חייא, נמצאים בקשר עם אחיותיו ומנסים לעזור בהשגת מידע.

חייא נחשב לאחד העבריינים הישראלים העשירים בעולם, והונו נאמד בכמה מאות מיליוני שקלים, ואולי הרבה מעבר. לא ברור היכן השקיע או הלבין את הכסף, שהרוויח על פי החשד ברובו מהונאות פורקס. העובדה שנעלם, פוגעת מעבר למשפחתו גם בחיילים הנאמנים שיש לו בארץ, ביניהם עבריינים בכירים שחברו אליו לאחרונה לקואליציה נגד האחים מוסלי. לחייא יש דרכון פולני, מרוקאי, טורקי, ירדני ואמריקאי, ואף אחת מהמדינות לא דיווחה על גורלו.

למרות גל השמועות כי חייא הורעל למוות בכלא, שאינן מבוססות ולא אושרו על ידי משטרת מלזיה, אין שום הוכחה או ראיה ישירה לכך. בכירי אגף המודיעין והחקירות במשטרת ישראל עוקבים אחר הדיווחים והשמועות המופצות במלזיה ובארץ, תוך שהם נעזרים בגורמי אכיפה במדינות שונות בעולם שיש להן יחסים דיפלומטים עם מלזיה. "אנחנו עוקבים אחר כל הדיווחים", מדגיש גורם בכיר במשטרת ישראל. "היו פניות לגורמי אכיפה בכל מיני מדינות בעולם כדי לדעת מה קרה עם ערן חייא. יש מידור מוחלט בעניין שלו, אפילו בפרקליטות המדינה ובמשרד המשפטים לא מעודכנים. כשיש לנו מה לדווח ונדווח", הוסיף.