עבריין מאחד מארגוני הפשע הגדולים במרכז הארץ נמלט לאחרונה למרוקו לאחר שהוצא נגדו חוזה חיסול במידה ולא ישלם קנס של 100 מיליון שקלים בגין ההלשנות שלו למשטרה, הלשנות שהובילו לתפיסת 1.4 טון קוקאין שהוברחו לישראל ונתפסו בנמל אשדוד לפני יותר משנה.

הסם הוברח לארץ מגואטמלה וברזיל במכולות שהכילו ניירות A4 וחביות מלאות בתרכיז בננות. בתוך המכולות היו תיקים מלאים בקוקאין, והמכולה מגואטמלה אף הספיקה לעבור את שערי הנמל ועשתה את דרכה לאזור תעשייה בבאר טוביה להעברת תרכיז הבננות לחברה למשקאות לפני שנתפסה.

ל-mako נודע כי מדובר בעבריין בשנות הארבעים לחייו שהיה חלק מקבוצה של שבעה עבריינים שידעה על שתי ההברחות. הוא היה שותף סוד להברחות של הקוקאין שהושקעו בהן כ-100 מיליון שקל. הרווח שהיו אמורים העבריינים מהדרום, מהשפלה ומהמרכז לגזור היה חסר תקדים - כמיליארד שקל.

כעת, שנה לאחר שההברחה סוכלה, נחשפים פרטים חדשים: שישה עבריינים בכירים, חלקם שוהים בדובאי, דרום אפריקה, טורקיה ומרוקו השקיעו מכיסם 100 מיליון שקל בהברחת הקוקאין לישראל. הסם היה אמור להימכר לסוחרי סמים ומסיבות בעיקר באזור השפלה והמרכז. בין המשקיעים בהברחה היו גם כמה אנשי עסקים בתחום הנדל"ן ומכירת מכוניות יוקרה. כמה מהם נעצרו ושוחררו כמה ימים לאחר מכן על ידי בית המשפט, לאחר שחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש לא הצליחו להשיג את ראיית הזהב שתוביל להעמדתם לדין.

העבריין השביעי, שעל פי החשד היה שותף בפרטי ההברחה, היה החוט המקשר בין חברי הקבוצה. באופן פתאומי, זמן קצר לאחר תפיסת שתי מכולות הקוקאין, אותו עבריין נעלם. בעולם התחתון נזרקו מספר שמות לאוויר בנוגע לזהות האדם שהלשין למשטרה, אבל בסופו בארגונים הגיעו למסקנה שמדובר בשותף השביעי - עבריין סמים שריצה עונשי מאסר בכלא. הוא היה יועץ הסתרים של העבריינים בהברחה שכן היו לו קשרים טובים מאוד עם סוחרי סמים בדרום אמריקה.

הברחת הסמים שנתפסה בנמל אשדוד (צילום: דוברות משטרת ישראל)
מכולת החביות בהן הוברח הקוקאין|צילום: דוברות משטרת ישראל

בני משפחתו טענו בפני העבריינים שחיפשו אותו כי הוא חלה בקורונה ולאחר מכן סיפרו שטס לעשות השתלת שיער בטורקיה. בסופו של דבר הוא חזר באחרונה לישראל לאחר שהות ארוכה ברומניה ומולדובה. העבריינים הזועמים איתרו אותו ואיימו לחסל אותו אם לא יחזיר להם את ההשקעה שלהם - כ-100 מיליון שקלים ברכישת הקוקאין.

"הוא הכחיש שהוא הלשין למשטרה", מספר עבריין שנמצא בסוד הפרשה הרגישה. "הוא אפילו נתן לעבריין ששימש בורר בפרשה את הטלפונים הסלולריים האישיים ולא מצאו שום התכתבות שלו עם אנשי משטרה. הוא אפילו הוציא תדפיסי שיחות טלפון בשנתיים האחרונות ולא נמצא שהוא עבד עם מישהו במשטרה, אבל הם חשדו שהוא נפגש בארבעה עיניים עם בכירים במשטרת מרחב לכיש ותמורת מאות אלפי שקלים סיפק לחוקרים מידע על מועד הגעת הקוקאין לישראל ומאילו מדינות. גם זה שהוא נעלם לאחר תפיסות הסמים הייתה מוזרה מאוד".

העבריין ובני משפחתו ספגו איומים קשים אם הכסף לא יוחזר. לפני כמה שבועות הוא נמלט למרוקו, והוא מחזיק באזרחות מרוקנית. עבריין בכיר מאוד מאזור הדרום, טס בעקבותיו כדי לשכנע אותו להודות במעשה ולהחזיר חלק גדול מהכסף בתמורה לכך שלא יחסלו אותו ואת משפחתו.

נכון לעכשיו לא ברור היכן הוא מסתתר במרוקו, אך אותו עבריין בכיר שטס לחפש אותו, מנסה לאתר אותו באמצעות חוקרים פרטיים, עד כה ללא הצלחה.