"אני פצצה מתקתקת", כך מעיד על עצמו הנוכל אורן אברהם שעתיד להשתחרר מהכלא בעוד כמה חודשים, אך הבקשות החוזרות שלו להיכנס לתוכנית שיקום, שתסייע לו לצאת ממעגל הפשע עם שחרורו, נדחו בזו אחר זו על ידי הרשויות.

"עקצתי מאות אנשים תמימים, שרים, חברי כנסת, שופטים. ישבתי בכלא 30 שנה על הונאות, שבעה מאסרים בסך הכל. נמאס לי, אני מתחנן. תשקמו אותי", הצהיר אברהם באחרונה בשיחה עם מקורבו, "זעקתי לעזרה. ניסיתי להתאבד, הצתתי את עצמי בתוך קופת חולים והייתי על סף מוות. סבלתי מספיק, חבל שנשארתי בחיים". אברהם מותח ביקורת חריפה על הרשויות, שלדבריו מעבירות אותו מיד ליד, "זורקים אותי כמו תפוח אדמה לוהט מאחד לשני. רוצים שאמות בכלא או ברחוב. אני כמו דלת מסתובבת, עוקץ, נכנס לכלא, יוצא, ושוב עוקץ. מה כבר ביקשתי שיקום?".

לטענת אברהם, נוצר מצב אבסורדי שבו הוא האסיר היחיד בארץ שהרשויות טוענות שאין מסגרת לשקמו. "לרוצחים, סוחרי סמים, שודדים ואנסים מוצאים מסגרת שיקום אבל רק לי אין. איך יכול להיות דבר כזה?", הוא מתרעם, "שנים אני מתחנן שישקמו אותי, אבל מתעלמים. עוד מעט אני אשתחרר והם זורקים אותי לרחוב להתמודד לבד, מבחינתם עדיף שאמות".

אורן אברהם
אורן אברהם

אברהם (50), דמות מוכרת במשטרה ובעולם הפשע כאחד, אמור להשתחרר מהכלא במהלך החודשים הקרובים לאחר שיסיים לרצות ארבע שנות מאסר בגין הונאה ופגיעה בפרטיות. הוא נחשב אסיר חיובי ללא עבירות משמעת. גורמים פסיכולוגיים בשב"ס המליצו לדאוג לו לשיקום מיד לאחר שייצא מהכלא, כדי שלא יבצע מעשי הונאה ומרמה נוספים. הם ציינו כי הוא בעל פוטנציאל גבוה לשיקום, ושעל מוסדות המדינה לעשות הכל כדי שלא יחזור לסורו.

אלא שלמרות שלאברהם אין בית לחזור אליו לאחר השחרור, באחרונה קבעו במשרד הרווחה כי לא ניתן לשקם אותו כדר רחוב, משום שאינו מתאים למסגרת הזו. "הוועדה הבין משרדית דנה בעניינו של הנ"ל, ועמדת משרד הרווחה קבעה כי הוא לא מתאים למסגרת", כתבה מהא מטר, מנהלת תחום דרי רחוב במשרד הרווחה, "הוא אינו צעיר, לא מכור לחומרים, ואינו דר רחוב. משום שמדובר באסיר יש לבחון עבורו מסגרת של הרשות לשיקום האסיר. העובדה שאין לרש"א הוסטל שייתן מענה מתאים לנ"ל אין בה כדי להעביר אותו לאחריות תחום טיפול דרי רחוב".

גם ברש"א החליטו שאין להם מסגרת מתאימה לשיקומו של אברהם, וקבעו כי הוא צריך מסגרת שתתאים למצבו הנפשי. מנגד, במשרד הבריאות ציינו שהם לא הגוף המתאים לדאוג לאברהם למסגרת שיקומית. "חמש שנים אני מטורטר מגוף אחד לשני", טוען אברהם, "זורקים אותי כמו שקית זבל. אף אחד לא רוצה לשקם אותי. השופטים צריכים לעשות לזה סוף ולחייב את גורמי השיקום למצוא לי מסגרת".

המשטרה מגדירה את אברהם כ"נוכל מספר אחת בישראל". ברוזמה שלו עוקץ שרים, חברי כנסת, השגת פרטי חשבון הבנק של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו, הזמנת פיצות ללשכת ראש הממשלה, ניהול רומן עם סוהרת שהבטיח לה להינשא וגרם לפיטוריה, שליחת נערות ליווי לבתי שופטים וזרי פרחים לשופטות מכרטיסי האשראי שלהם.

מצבו של אורן אברהם השתפר (צילום: באדיבות המשפחה)
אברהם לאחר ניסיון ההתאבדות|צילום: באדיבות המשפחה

"אני יכול להשיג כל מידע על כל בן אדם, ולא משנה אם הוא ראש ממשלה, נשיא, שופט, או שר", התגאה אברהם לאחר שהשיג את פרטיו האישיים של נתניהו באמצעות התחזות לקצין בתחנת משטרת חברון אי שם בשנות ה-90, "הם לא מתקנים את הפרצות אף פעם ונופלים בפח שלי כל פעם מחדש".

ההסתבכות האחרונה של אברהם שהכניסה אותו לכלא הייתה כשהורשע בעבירות חמורות של פגיעה בצנעת הפרט כאשר צילם צעירה ללא ידיעתה בבית בושת באילת לאחר שניצל אותה מינית. לאחר מכן אברהם חשף בפני בן  זוגה לשעבר שהיא אישה בזנות ואיים עליה שאם תתלונן נגדו יספר לבני משפחתה במה היא עוסקת וישלח להם סרטון ותמונות. בנוסף הוא הורשע בפריצה לדירה ובשימוש בכרטיסי אשראי של בעלי המקום להזמנת בקבוקי אלכוהול ואוכל. אברהם נדון בגין פרשה זו לארבע שנות מאסר בפועל וחויב לפצות את המתלוננת בעשרות אלפי שקלים.

לאחר שיצא ונכנס לכלא בגין מעשי עוקץ, אברהם ניסה לפני כשנתיים וחצי לשים קץ לחייו כאשר הצית את עצמו בסניף קופת חולים כללית ברמלה. בנס חייו ניצלו לאחר שרופאי בית החולים שיבא נלחמו על חייו. במקרה נוסף הוא ניסה לקפוץ מבניין הרשות לשיקום האסיר בירושלים, אך שוטרים עצרו אותו ברגע האחרון.

בשנים האחרונות הוא מנסה להשתקם ולנטוש את עולם הפשע, אך נתקל בכתף קרה מצד הרשויות. "הרמתי ידיים, כשאשתחרר מהכלא אני נזרק לרחוב", הוא מבהיר, "המדינה יכולה למנוע את העוקץ הבא".