מעריב לנוער
אילוסטרציה: למצולמים אין כל קשר לכתבה (צילום: shutterstock)
איך לשכנע את ההורים לתת לי לישון עם החבר שלי
|
צילום: shutterstock

בת 16: אני רוצה לישון עם החבר שלי – איך לשכנע את ההורים?

אתם יוצאים כבר תקופה וחושבים שזה הזמן הנכון לעבור לשלב הבא, אבל מתביישים לדבר עם ההורים? תאמינו לנו - הכי היינו שם. כך תשכנעו את ההורים להסכים לתת לכם לישון יחד

רוני איס כרמל | | פורסם 08:18 31.01.18 

שנה גודל אות

(בת 16) חבר שלי ואני רוצים לישון ביחד, אבל הבעיה היא שההורים שלנו לא ממש בעד. אנחנו ביחד כבר שנתיים, ואני חושבת שזה לגיטימי לגמרי שנעשה את הצעד הזה, במיוחד כי אנחנו בני 16. איך אנחנו יכולים לבקש מההורים שלנו לישון ביחד בדרך שבה הם באמת יחשבו על זה ולא ישר ישללו? אנחנו גרים בערים שונות, מה שאומר שאנחנו נפגשים פעמים אחדות במהלך השבוע, והייתי רוצה לבלות איתו יותר. תודה מראש!

איך מדברים עם ההורים על אי הסכמה, מבלי לריב? ככל שהנושא טעון יותר, כך קשה יותר לפתח שיחה עליו שלא תהפוך מיד להאשמות, נזיפות, הטפות וצעקות, ורק תעצבן את כולם עוד יותר, או תשאיר חלק מהמעורבים בתחושה שהם לבד ושלא הבינו אותם בכלל. עם זאת, יש שיטות שעוזרות לפרק את מטעני הנפץ האלה לאט לאט ולהגיע למצב של פשרה, שתתאים לכולם ותאפשר יחסים טובים יותר. המכשול העיקרי נוצר כשכל אחד משוכנע שהוא צודק, ושהצד השני טועה לגמרי. עמדה כזו מעוררת מיד זעם וביקורת על הצד השני, ומקשה על מציאת פתרון. הרי ברוב הנושאים אין נכון ולא נכון שמתאימים לכולם. ישנם הורים שעבורם שינה משותפת של הילדים היא לגיטימית גם בגיל צעיר יותר ואחרי קשר קצר יותר, וישנן משפחות שמבחינתן זה בלתי מקובל עד החתונה.

כדי למצוא בכל זאת נקודת מפגש בין העמדה שלך ושל הורייך, בשלב ראשון כדאי לך לצאת מנקודת הנחה של גם וגם, במקום או-או. כלומר, גם לך וגם להורייך יש סיבות טובות וראויות לעמוד על שלכם. לכולכם יש מטרה אחת משותפת, והיא כנראה שתנהגי בדרך שתהיה הכי טובה עבורך. בשלב הבא, יהיה כדאי לך לשאול, להקשיב ולחשוב באמת על הטיעונים של ההורים. את יכולה, למשל, לגשת בזמן רגוע ופנוי אל אמא או אבא ולשאול, תגיד/י, למה חשוב לכם שאני לא אשן עם חבר שלי? נסי באמת להבין מדבריהם מה הם חוששים שיקרה. ייתכן שהם מודאגים מכך שתקיימו יחסי מין, או שלא נוח להם שזה יקרה בביתם. זה אולי מביך וקשה לדבר על זה, אבל רק אם תשימו את הבעיה על השולחן בלי פחד, תוכלו להתקדם אל הפתרון.

בשלב השלישי, מומלץ לשתף את ההורים בסיבות שבגללן חשוב לך שתישנו ביחד, כפי שתיארת כאן, ואז להציע או לחשוב ביחד על דרכים למנוע את הסכנות שמהם ההורים חוששים. במקרה הזה, תוכלו לדבר על הגיל שמתאים בעיניהם ובעינייך לקיים יחסי מין, להחליט האם שינה משותפת בהכרח מערבת יחסי מין או לא, לוודא שאתם מודעים למשמעויות הרגשיות הכרוכות בכך וגם לצורך באמצעי מניעה. בסופו של דבר, אם תאמרי להם שאת מוכנה להתחשב בדאגות שלהם ותתחייבי להתנהל בדרך שמקובלת עליהם, יש סיכוי טוב שהם יסמכו עלייך ויהיו מוכנים לאפשר לכם לישון ביחד.