מעריב לנוער
אילוסטרציה: למצולמים אין כל קשר לכתבה (צילום: shutterstock)
כל מה שרציתם לדעת על שירות לאומי
|
צילום: shutterstock

שירות לאומי – כל מה שרציתם לדעת

כשהאופציה להתגייס לצבא נסגרת בפניכם, זה ממש לא אומר שלא תוכלו לתרום מהזמן שלכם עבור מטרה חשובה. שירות לאומי הוא אופציה נהדרת למי שלא יכלו, או בחרו שלא להתגייס לצבא, אך עדיין מעוניינים לתרום מעצמם לקהילה - ויש שיגידו שזה אפילו משמעותי הרבה יותר. אז איך כל זה קורה, כיצד מתחילים את התהליך, ולמה זו אופציה מומלצת לצעירים טרנסג'דרים? התשובות לפניכם

מעריב לנוער | | פורסם 08:21 12.02.18 

שנה גודל אות

אי שם בתחילת השנה האחרונה שלי בבית הספר קיבלתי את הבשורה ה"מרה" שלא אוכל להתגייס לצה"ל. הצו הראשון שלי בתל השומר היה קצר וקולע, והסתכם בתוך שעתיים עם פרופיל 21 רפואי ופיסת נייר שפוטרת אותי מהשירות הצבאי.

להגיד לכם שזו הייתה הטרגדיה הנוראית בחיי? כנראה שלא. בכל זאת, פתאום כל האופציות היו פתוחות בפני. אני יכול לנסוע לטייל, או להשקיע קצת יותר בקריירה שלי, ובעיקר לנסות להבין מי אני אחרי המסגרת האינטנסיבית של בית הספר התיכון.

אך ככל שעבר הזמן קרו כמה דברים – קודם כל, התחלתי לקנא בכל החברים שלי שעוברים את שלבי המיון לצבא, ומתחילים להבין מה הם עומדים לעשות (במיוחד באלה שהלכו לגל"צ וכבר התחילו לבסס מעמד של עילאיים ומתנשאים). בנוסף לכך, הבנתי שאחת מהסיבות המרגשות בלהתגייס לצבא, או לחילופין – להתנדב, היא העובדה שאתה זוכה, בתור נער או נערה צעירים (ובתכלס, שנמצאים בשלב די אגואיסטי), לתרום משהו לחברה שבה אתה חי. מעבר לזה, פשוט קלטתי שאני חי במדינה שהקונצנזוס בה הוא לתרום לחברה בגיל 19 למספר מסוים של שנים, ולהרוויח המון בחזרה!

תחשבו כמה זה מדהים – בזמן שבשאר העולם צעירים ממשיכים ללמוד אחרי התיכון, בארץ יש לנו את האופציה ללמוד על עצמנו דרך מערכת שלא קיימת בשום מקום אחר בעולם. לכן החלטתי - אני אנסה את מזלי בשירות לאומי, ואכוון למקום שהכי יפתח וילמד אותי.

פניתי לעמותת שלומית, עמותה לשירות לאומי אשר הייתה חלוצה בהפעלת שירות לאומי לבנים, ומפעילה בני שירות מהמגזר החילוני, הדתי, החברה הערבית והדרוזית. העמותה הפגישה אותי עם מגוון רחב של אפשרויות לשירות לאומי - כולם מותאמים לתחומי העניין שלי, החל מתקשורת, אומנות והדרכה, עד שלבסוף בחרתי להתנדב ב"בית דרור" – הוסטל לנוער בסיכון מקהילת הלהט"ב.

 

שירות לאומי (צילום: shutterstock)
חוויה משמעותית ומפתחת
|
צילום: shutterstock

התברר כי ההדרכה בהוסטל תהיה בין החוויות המשמעותיות שאעבור בחיי, מכיוון שלצד העובדה שמדובר בשירות אינטנסיבי, מרתק, שכל יום בו הוא רכבת הרים רגשית, למדתי כל כך הרבה דברים על עצמי. למדתי על אכפתיות ועל הערך בעבודה קשה, והבנתי את הדבר הזה שכולם אומרים בזמן הגיוס, שתקף לא פחות לגבי שירות לאומי – אתה לומד להעריך דברים שהם מעבר לעצמך, אבל תוך כדי גם לומד להכיר את עצמך בצורה טובה הרבה יותר.

תראו – המקום הזה שבו אתם נמצאים לאחר קבלת הפטור מהשירות הצבאי הוא מקום מאוד נוח ומרגש. הרי יש לכם את האפשרות לחקור את כל החלומות שלכם, וברור שבשורה התחתונה אתם לא באמת חייבים לעשות משהו, אך השנה הזו של השירות הלאומי (לבני שירות לאומי ניתנת האפשרות לשרת במשך שנה או שנתיים לבחירתם) היא הפתעה ענקית שאתם יכולים להעניק לעצמכם ולסביבה. תחשבו על זה ככה – הטיול הגדול והריגושים שבחופש יכולים לחכות, אבל התקופה הזו של התרומה האישית תקפה רק לשנים הראשונות לאחר סיום התיכון, וזו יכולה להיות חוויה מרתקת כחלק מהגילוי העצמי שלכם, שחבל לכם לפספס.

עכשיו כשקראתם מספיק על ההטבות הנהדרות שבשירות לאומי, זה הזמן לענות על כמה שאלות בוערות. פנינו לעמותת שלומית  בשביל לקבל קצת מידע על תהליך ההרשמה, על התפקידים האפשריים, ועל האופציות הפתוחות לבני השירות:

מי יכול להתקבל לשירות לאומי?
לשירות לאומי יכולים להתקבל צעירים וצעירות בגילאים 18-23 שקיבלו פטור מצה"ל. או שלא נקראו לגיוס.

באיזה תחומים אפשר לעסוק?
דרך עמותת שלומית ניתן להתנדב למגוון רחב של תחומים: חינוך, בריאות, בטחון, רווחה, משרדי ממשלה, שירותי הצלה, ארגונים חברתיים, הדרכה ועוד.

האם זה נחשב התנדבות?
מרוויחים על זה כסף כמו בצבא? השירות נחשב התנדבות וניתן להפסיקו בכל רגע, יחד עם זאת ברגע שמתחייבים לשירות יש להגיע בצורה רצופה וסדירה ל-40 שעות שבועיות. בני השירות מקבלים "דמי כיס" בסכום של כ-770 ₪ לחודש. הסכום מעט משתנה בין מקומות השירות (אם בן השירות מקבל ארוחות הסכום מעט יורד ואם הוא גר בדירת שירות הוא מעט עולה).

האם חייבים לעשות שירות לאומי בקרבת הבית?
מרבית בנות ובני השירות בוחרים להתנדב בקרבת ביתם, ישנה אפשרות לגור בדירת שירות. האפשרות הזאת לא מתאימה לכל אחד.

מי אחראי על הדירות של בני השירות?
הדירות באחריות עמותות השירות הלאומי.

כמה בני שירות גרים בדירה?
בדירת שירות גרים לרוב בין שישה לעשרה צעירים או צעירות שמשרתים במקומות קרובים גאוגרפית.

ספרו לנו קצת על פרויקט הטרנסים שאתם מפעילים?
עמותת שלומית נותנת מגוון של מענים לצעירות וצעירים המתנדבים בשירות לאומי. ביניהם גם צעירים מקהילת הלהט"ב. נחשול טרנס זו תכנית המיועדת לטרנסג'נדרים המשרתים בשירות לאומי ומקבלים בנוסף מעטפת הכשרות וליווי התואמים את צרכיהם הייחודיים. התכנית מתקיימת באזור המרכז ומיועדת לכל מי שיימצא מתאים להיכלל בה.

האם זה נכון שאפשר "להמציא" שירות לאומי, שלא נמצא ברשימת האפשרויות שלכם?
לא ניתן להמציא שירות לאומי. מקומות השירות מאושרים על ידי המדינה באמצעות רשות השירות הלאומי כנגזר מחוק השירות האזרחי.

מה קורה אחרי שהשירות נגמר? איזה זכויות והטבות מקבלים בני השירות?
בתום שנתיים של שירות לאומי זכאים בני השירות לזכויות והטבות זהות לחיילים משוחררים. מענק, פיקדון, עבודה מועדפת, זכאות לפטור ממס הכנסה וכד. (בתום שנה אחת מקבלים חלק מהזכויות).

איך מתחילים בתהליך?
ממש פשוט, נכנסים לאתר שלנו  וממלאים טופס הרשמה, או מתקשרים למרכז ההרשמה שלנו 6129*.

שלומית היא עמותה פלורליסטית א-פוליטית, הקיימת 25 שנה.
שלומית מציעה מגוון רחב של פתרונות לצעירים ולצעירות, בוגרי תיכון בגילאי 18-23, שאינם מגויסים לצה"ל (בעלי פטור משירות צבאי) בנות ובנים יהודיים, חילונים ודתיים, בנות ובנים מהחברה הערבית והדרוזית, צעירות וצעירים עם מגבלה, נוער בסיכון ועוד.
שלומית הינה חלוצה בהפעלת שירות לאומי לבנים, כמו כן היתה הראשונה בהפעלת שירות אזרחי במגזר הערבי. זכותם לשרות לאומי ואזרחי ולזכויות המוקנות בגינו, הובטחה לאחר מאבק ציבורי ומשפטי ממושך שניהלה העמותה, לרבות פנייה לבג"צ בשנת 1996.
עד להקמתה של שלומית לא ניתן מענה לצעירים אלה, ונמנעה זכותם לתרום לחברה ולמדינה, וליהנות מהזכויות הנובעות מתרומה זו.