LIVING
רהיטי דורון, ילדים (צילום: איתי סקולסקי)
הילדים של היום מעורבים מגיל צעיר הרבה יותר
|
צילום:איתי סקולסקי

מותק, הילדים גדלו!

וכבר יש להם דעה לגבי עיצוב החדר שלהם. איך בוחרים חכם את מה שצריך בשילוב מה שהם רוצים? מה באמת חשוב ואיך עושים את זה נכון? מדריך

אודית לורן בלקין | בשיתוף רהיטי דורון | פורסם 10:17 20.03.17 

שנה גודל אות

אין ספק שבשנים האחרונות, ובעיקר עם חדירתה השנויה במחלוקת של הטכנולוגיה, הפכו חדרי השינה למקום שבו מתרחשת רב רובה של פעילות הפנאי של ילדינו. בניגוד לעבר, אז שימשו החדרים ככאלה שבהם התכנסו הילדים בסוף היום למטרות שינה בלבד, הרי שהיום הם משמשים מרכז פעילות מהותי, משמעותי ולעתים אף ראשי של הקטנים.

שלא כמו חדרי התינוקות והפעוטות, שאותם אנחנו מעצבים לפי ראות עינינו כך שיהיו פרקטיים ונוחים בעיקר עבור ההורים, חדרי הילדים ובני הנוער הם סיפור אחר לחלוטין. כאן דעתם בהחלט נחשבת וכך גם רצונותיהם, תחביביהם וטעמם. מסיבות אלה, חשוב לשתף עמם פעולה ולאפשר להם להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך אך יחד עם זה, יש להביא בחשבון גם לא מעט מרכיבים עוד קודם לתחילת התהליך.

רהיטי דורון, ילדים (צילום: איתי סקולסקי)
אצל מתבגרים המיטה הופכת להיות לב החדר
|
צילום: איתי סקולסקי
רהיטי דורון, ילדים, נוספות
לקבל צבעוניות מרהיטים קטנים יחסית או מאקססוריז

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

 בואו מוכנים: מידות, תקציב, נושא

אחד המשתנים הבסיסיים והחשובים בבואנו לחדש חדר ילדים או נוער הוא, כמובן, נושא התקציב. מסיבה זו, עלינו לדעת מראש מהו הסכום שנוכל להוציא ולהשתדל לדבוק בו לאורך כל התהליך. משתנה נוסף תלוי בשטחם הזעום יחסית של חדרי הילדים בדירות של ימינו ולכן חשוב לבדוק מראש מהו הגודל האמיתי של החדר וכמה ילדים אמורים להשתכן בו בשנים הקרובות. "מתברר, שהורים רבים מעדיפים בגיל צעיר לשכן שני אחים ויותר בחדר אחד במטרה ליצור שיתוף וחברות ביניהם ולאפשר להם ליהנות מהביחד כל עוד זה אפשרי", אומר אסף טייכמן, סמנכ"ל רהיטי דורון. "מסיבה זו, חשוב להגיע לחנות עם מידות מדויקות של המרחב בחדר שמן הסתם ישפיעו על בחירת הרהיטים וגודלם".

מרכיב נוסף, שעוזר מאוד בבחירת הריהוט והפריטים, עשוי להיות קביעת סגנון או נושא החדר: סגנון אורבני או רומנטי, גיבורי על או נסיכות. כל החלטה כזו בהחלט תעזור להתמקד בבחירות ולקצר תהליכים. עם זה, כדאי להביא בחשבון רהיטים שיהיו ניטרליים יחסית בסגנון, בגימור ובגוון כך שיוכלו ללוות את הילד לאורך זמן. התשוקה של הילדים ובני הנוער להישאר מעודכנים ואופנתיים עשויה להתממש בקלות באמצעות שינויים קוסמטיים קטנים והחלפה של אביזרי נוי וטקסטיל שהם זולים יחסית ובהחלט יעשו את העבודה.

רהיטי דורון, ילדים (צילום: איתי סקולסקי)
צביעת קיר דומיננטי בשילוב רהיטים בצבעוניות מתונה
|
צילום: איתי סקולסקי
רהיטי דורון, ילדים, נוספות (צילום: איתי סקולסקי)
צילום: איתי סקולסקי
   

הילדים מעורבים הרבה יותר

"היום, הילדים מתבגרים בגיל צעיר הרבה יותר וכך גם מעורבים יותר בעיצוב חדריהם", מעיד טייכמן. "בשנים האחרונות, אנחנו בהחלט רואים ילדים שמגיעים עם הוריהם, מביעים דעה ולוקחים חלק בלתי נפרד בקבלת החלטות. אם בחרו כיוון או נושא מסוימים, לרוב נמליץ לבחור סט כולל של רהיטים שייצור שפה עיצובית אחידה בצבעוניות בהירה ורגועה שאליה ניתן להוסיף שלל אביזרים קטנים וצבעוניים כמו כיסא, שטיח, וילון, מנורת קריאה, כריות נוי או כל דבר שיצוק אופי אישי ואופנתי לחדר. בכל מקרה, ככל שהילדים מתבגרים והופכים לבני נוער, הם מוותרים על צבעוניות עזה לטובת גוונים ניטרליים וגוני עץ למיניהם".   

עוד מרכיב חשוב בדרך לעיצוב חדר ילדים או נוער, שעוזר מאוד לקצר תהליכים, הוא בחירת הפונקציות הדרושות בתוך החדר: צורך באזור שינה, אזור משחק, אזור לימוד, אזור אירוח וכדומה. ההבדל המהותי בעיצוב חדרי הילדים לעומת חדרי הנוער יבוא לידי ביטוי בחלוקה ברורה יותר לאזורים בחדרי הילדים לעומת אזור פעילות כמעט קבוע בחדרי הנוער. "הניסיון שלנו מראה שהילדים הצעירים זקוקים יותר לשטחי משחק ויעדיפו למשל שולחן יצירה, לעומת בני הנוער, שאצלם המיטה היא הרהיט המרכזי והיא משמשת לישיבה, רביצה, דיבור בטלפון, התעסקות במחשב הנייד ואף אירוח. ובכל זאת, בני נוער רבים יעדיפו ליצור לעצמם גם אזור אירוח לחבר'ה שיתאפיין בדרך כלל בפינת זולה נמוכה בדמות פופים, כריות וכדומה".
רהיטי דורון, ילדים (צילום: איתי סקולסקי)
הצעירים יותר אוהבים פינת כתיבה נפרדת
|
צילום: איתי סקולסקי
רהיטי דורון, ילדים (צילום: איתי סקולסקי)
הצורך בארגון שטחי אחסון חוזר על עצמו בכל החדרים
|
צילום: איתי סקולסקי
   

דגש על ריהוט רב שימושי

כך או כך, פריטי ריהוט בסיסיים כמו ארון וארגון שטחי אחסון יחזרו על עצמם הן בחדרי הילדים והן בחדרי הנוער. "בהתאם לגודל הדירה, לעתים קרובות בחדרי הילדים הקטנים יותר הארון ישמש גם לאחסון כללי של הבית", מוסיף טייכמן, "בהמשך, ככל שהילד יתבגר ויצבור פריטים וזיכרונות, הוא יהפוך ליותר ויותר פרטי. שטחי אחסון בדמות שידות, מדפים פתוחים או כוורת שבתחילה מיועדים למשחקים ולספרי ילדים, ישמשו מאוחר יותר לספרי לימוד ויהפכו לשטחי תצוגה של תחביבים ומדליות למשל. כך או כך, חשוב לשמור על סדר ומרחב ולהימנע מעומס יתר של רהיטים, אביזרים וחפצים".

לא פחות חשוב בהקשר של עיצוב וריהוט החדר הוא נושא הפרקטיות והנוחות: דגש על הכנה נכונה של נקודות תקשורת, חשמל ותאורה, כמו גם כיוון חדירתו של האור הטבעי שיחד יכתיבו את מיקום הצבתם של רהיטים. עוד חשוב לבחור ברהיטים מודולריים או רב שימושיים - מיטה הכוללת מיטה נפתחת לאירוח, פוף המשמש לאחסון וכדומה. "פעמים רבות אנו מתחשבים גם במיקומה של דלת הכניסה לחדר ומציבים את הרהיטים כך שהילדים יזכו במקסימום פרטיות בעת השינה, הלימוד והמשחק ולא כל מי שיעבור בחוץ יראה אותם בפעילותם", מסכם טייכמן. "כל אלה יחד יבטיחו את מירב הנוחות המתבקשת בממלכה הקטנה".
רהיטי דורון, ילדים, נוספות (צילום: איתי סקולסקי)
צילום: איתי סקולסקי
_OBJ   

רוצים לזכות בחדר ילדים מושלם? לחצו כאן >>

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?