חריגות הבנייה בעיר בני ברק הן תופעה ידועה ומוכרת לרשויות. מראות של מרפסות סגורות ותוספות בנייה ארעיות הפכו למראה שכיח בעיר הצפופה, אבל יש מי שלקח את כל הסיפור כמה צעדים קדימה והחליט להסב את גג המרפסת לבריכה פרטית. בסרטון שרץ ברשתות החברתיות ועלה לדף הפייסבוק של "חדשות בני ברק", נראים שני ילדים משכשכים בגג שהפך לבריכה, כאשר אין כל מעקה בטיחות וגישה נוחה למעט סולם בנייה וברזלים.

 

 

>> לכל הכתבות בערוץ living 

בווילה ההיסטרית של ספיר וליאור נרקיס בסביון

מי שצילמה את הסרטון והעלתה אותו לטיקטוק תיארה בדאגה: "תראו את הדבר ההזוי הזה. עשו בריכה על הגג. אני רואה פה שני ילדים שוחים". תגובות הגולשים לא איחרו וכולן הביעו זעזוע; "הילדים יכולים ליפול! אין מסביב כלום, מסוכן. למשטרה דחוף", "לא מפחדים חס ושלום הילדים ימעדו", "לא מבינה את הדבר המסוכן הזה", "השם ישמור לדווח לרשויות ו"הסולם המסוכן - לא רוצה לחשוב מה עושים איתו".

שמואל גלברמן, מנכ"ל סאגה קונסטרוקציה בע"מ, צפה בסרטון לבקשתנו וקבע כי על פניו נראה שמדובר בעומק מים של עד 20 ס"מ, ולכן לא צפויה בעיה מבנית. "תקרת בטון בגגות נועדה להחזיק 150 ק"ג למ"ר ולכן עד 20-15 ס"מ, הגג אמור להחזיק מעמד גם אם יש עליו ילדים. במקרה הזה הגג לא נועד להיות בריכה או להתמלא במים, והמעקה קטן מדי כדי לאכלס ילדים שעלולים לעוף למטה ולהיפצע, אם לא יותר מכך", הוסיף.

בעירייה פועלים לאיתור חריגות?

בשנת 2019 הוציאה עיריית בני ברק מכרז לאיתור מפגעי חריגות באמצעות צילומי אוויר. המטרה לבצע מיפוי של חריגות הבנייה ולחייב את החורגים במיסי ארנונה, אבל נדמה שהצעדים הללו לא מנעו מתושבי העיר למלא את הגג במים - ולאלתר בריכה לא בטיחותית לילדים. אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "בשבועות האחרונים ראינו מספר מקרים שבהם ילדים רוחצים בבריכות מאולתרות. בריכות מאולתרות מהוות סכנה של ממש עבור הילדים. יש תקן ברור לבריכות, שלוקח בחשבון את החומר שממנו עשויה הבריכה כדי למנוע פציעה של הילדים, את כמות המים שניתן למלא כדי למנוע קריסה של מבנה וגם את אמצעי הבטיחות למניעת טביעות ילדים. בריכות בנויות חייבות להיות מגודרות למניעת כניסת ילדים ללא השגחה. גגות ומרפסות חייבים במעקה למניעת נפילות. השילוב של בריכה מאולתרת וגג ללא מעקה מוסדר עלול להביא לסכנת נפילה. אני קוראת להורים, אל תגידו 'לי זה לא יקרה' - נמנעים מבריכות מאולתרות לילדים גם בימים החמים".

מעיריית בני ברק נמסר בתגובה: "סרטון זה הגיע לידינו ביום שישי האחרון, סמוך לכניסת השבת. למרות ניסיונות מרובים מרגע פרסום הסרטון, לא הצלחנו להגיע לכתובת העבירה ולא הוברר שאכן מדובר בסרטון שצולם בתחומי העיר, מתי והיכן צולם. בדיווחים שונים נטען כי מדובר בבדיקת איטום שנעשתה על ידי קבלן ולא בבריכה, כשלמרבה הצער תושב פזיז ניסה לחמוד לצון ולנצל את יום השרב תוך כדי סיכון חיים ממשי ומחריד לו ולילדיו, דבר המעלה חשד לרשלנות גם מצד מבצע העבודות בהתאם לנוהלי העבודה. אנו מגנים את המעשה ופועלים לאיתור מקום העבירה על מנת להעביר את הפרטים למשטרת ישראל. ככל ויתקבל מידע המעלה חשש לעבירה על חוקי התכנון והבנייה, העבירה תטופל בהתאם במלא החומרה".