מי שמחזיק בתחביב גננות בנוסף לדיי-ג'וב שלו, מחפש כל הזמן דרכים ביתיות ופשוטות להיטיב עם הצמחים ולהשביח את האדמה שבה הם גדלים. באתר housedigest ממליצים על שיטה קלה במיוחד להזין ולרענן את הגינה, והיא כוללת פריט שיש בכל בית – גלילי נייר טואלט.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> בגיל 35 לשירלי ובת זוגה יש 17 דירות במילאנו

>> טיפ הכביסה שישקם את הכריות השטוחות שלכם

 

הצמחים שלנו זקוקים לוויטמינים ומינרלים כדי לצמוח באופן בריא ויש לא מעט דרכים לספק להם אותם, כמו דשנים מוכנים או קומפוסט ביתי, ואפשר להשתמש גם בגלילי הנייר המתכלים כדי להגביר את הפעילות הביולוגית של תולעי האדמה – שמעידות על מערכת אקולוגית בריאה, לשפר את אגירת המים ולספק אוורור.

גלילי ניר טואלט ריקים, נייר טואלט (צילום: underworld, SHUTTERSTOCK)
צילום: underworld, SHUTTERSTOCK

גלילי נייר הטואלט עשויים מקרטון, שהוא חומר חביב במיוחד על תולעת האדמה, מסתבר. אם מטמינים גליל באדמה הנטייה של התולעים תהיה להתחפר סביבו ומתחתיו, כי עבורן מדובר במחסה המושלם. בנוסף, הגלילים האלה סופגים מים בלי להתפורר, וזה מתאים לתולעי האדמה שזקוקות לסביבה לחה כדי לחיות בה. יתרונות נוספים של הטמנת הגלילים הם יצירת מקום באדמה, שמאוורר אותה (טוב גם לתולעים וגם לשורשי הצמח),  וגם מניעה של צמיחת עשבים שוטים או מזיקים בסמוך. בשורה התחתונה – זה הזמן להפסיק לזרוק את הגלילים המשומשים לפח ולהתחיל לאסוף אותם לעציצים ולגינה שלכם.

ככה עושים את זה

הטמנת הגלילים היא פעולה ממש פשוטה – ודאו שאין על הגליל מדבקה או שכבת כיסוי כלשהי, הכניסו אותו לעומק כמה סנטימטרים בתוך האדמה, כסו אותו וזהו. הטבע ידאג לכל השאר. אם תשקו את הגינה באופן קבוע, הקרטון יספוג את המים, יהיה לח ויהפוך לבית גידול לתולעים מרוצות. בעקבות זה אדמת הגינה תהיה עשירה יותר בחומרים מזינים וכל מה שיצמח בה יהיה איכותי יותר. והגלילים? הם יתכלו עם הזמן וישתלבו באדמה.

אם אתם רק בשלב ראשוני של הקמת הגינה שלכם, גלילי נייר הטואלט יכולים להיות לכם שימושיים גם בזה. אפשר להכין מהם מעין מיני עציצונים לשתילת זרעים, אותם אפשר להטמין באדמה ולטפח. כל מה שצריך בשביל זה, מלבד הגלילים, זה מספריים, טוש, סרגל, וכוס מים, כפי שמציע הגנן Adam Leone בערוץ היוטיוב שלו.

אלה השלבים שמדגים אדם לאון להכנת שתילים בגלילי נייר טואלט:

  1. מתחילים ברידוד והשטחה של גליל הנייר עד לקבלת שני קווי קיפול אנכיים.
  2. בעזרת עיפרון מסמנים משני צדי הגליל קו אופקי כסנטימטר מהבסיס, כך שייווצר קו מקיף סביבו.
  3. מקפלים שוב את הגליל בצורה אנכית, כך שיהיה גם קפל באמצע והגליל יקבל צורה מרובעת כשפותחים את הקיפולים.
  4. גוזרים קווים לאורך כל אחד מארבעת הקיפולים האנכיים הקטנים יותר, מקצה הגליל עד מתחת לקו המסומן. כאשר מתקבלים ארבעה דשים בבסיס הגליל, מקפלים אותם אחד על השני כדי ליצור את בסיס ה"כלי".
  5. כדי לא להשתמש בסלוטייפ עשוי פלסטיק לאטימת התחתית של הכלי, טובלים אותה בכוס המים עד שנספגת – לא יותר מזה.
  6. מניחים את כל עציצי הגליל שיצרתם על מגש שטוח ומניחים מעליהם ספר, כדי להשטיח ולהדביק טוב יותר את התחתיות הלחות. משאירים כך למשך הלילה כדי שיתייבשו ואז ממלאים אותם באדמה ובזרעים.
  7. כאשר מתחילה צמיחה ראשונית של השתילים מכניסים את הגלילים לאדמה ומגדלים אותם לגינה משגשגת.
גלילי ניר טואלט עם אדמה, מספריים  DIY (צילום: Marius GODOI, SHUTTERSTOCK)
צילום: Marius GODOI, SHUTTERSTOCK