האביב כבר פה, וזה אומר שבקרוב מאוד יגיע אלינו הקיץ הישראלי על שלל חרקיו. לצד אלה שמציקים לנו באופן פיזי יומיומי - כמו היתושים והזבובים, ואלה שרק לראות אותם מול העיניים מדיר שינה מעינינו - כמו הג'וקים, יש ז'אנר החרקים שמסתובבים פה ושם בבית וחיים אתנו ולצדנו בנחת – הם לא מטרידים אותנו ולפעמים אפילו עוזרים לנו, למשל יתושי העש שמעידים על בעיה בחדר הרחצה. סוג נוסף של חרקים מהמשפחה הזאת הוא הצַבְתָן.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> מוגזמת: כבר ראיתם את סרטון הניקיון הזה של לינור פחימה?

>> בלי ידיים: הטיפ המעולה לקילוף מושלם של ביצה קשה

למרות הצבתות בחלק האחורי שלהם, הצַבתנים (ובשמם המדעי Dermaptera) הם חרקים הרבה פחות מלחיצים ממה שהם נראים, לפחות עבורנו בני האדם. התזונה שלהם מורכבת מחומר אורגני מתכלה, כולל חרקים חלשים או מתים. הם מגיעים לבתים שלנו כי הם נמשכים למרתפים לחים, ארונות כהים וחדרי אמבטיה מהבילים, והנזק שהם עלולים לעשות הוא לנגוס בצמחי הבית שלנו. היצורים האלה לא מטילים ביצים בתוך הבית, אינם רעילים ואינם נושכים (אותנו), ואפילו יכולים להביא תועלת ולהזהיר אותנו מבעיה הרבה יותר גדולה של מזיקים בבית - טרמיטים.

טרמיטים חדשים (צילום: popsci.com)
את החרקים האלה אתם ממש, אבל ממש, לא רוצים לראות בבית. טרמיטים|צילום: popsci.com

הטרמיטים הם ללא ספק חרקים שאתם לא רוצים למצוא בבית שלכם. זוללי העץ האלה יכולים לחסל בתים באופן מוחלט, ובגלל שהם נמצאים רוב הזמן בקינים שלהם באדמה ומחוץ לטווח הראייה שלנו, עד שמגלים את הנזק האדיר שהם יוצרים בדרך כלל כבר מאוחר מדי. בארה"ב נפגעים בכל שנה 600 אלף בתים מטרמיטים, וגורמים לנזק ותיקון של מיליארדי דולרים. בעולם ידועים כ-2,750 סוגי טרמיטים, ובישראל ניתן למצוא כ-11 מינים כשהבולטים והמזיקים ביותר שבהם הם הטרמיט הארצישראלי וטרמיט סיני, ולפני כשנה התגלו בארץ גם מושבות הטרמיט הפורמוסני, שנחשב למזיק בעולם.

צבתנים עלולים להיות סימן לטרמיטים

הצלחנו להפחיד אתכם? אולי זה יעזור לכם לשים לב לנוכחות צבתנים בבית, כי זה יכול להיות סימן לכך שיש שם גם טרמיטים. ההסבר לכך הוא שכאשר טרמיטים מתענגים על עץ - למשל רהיטים או קורות תמיכה בבית, הם עוברים דרכו ומשאירים חורים. בתוך החורים האלה עלולה להצטבר לחות שגורמת לעץ להתחיל להירקב, מה שיוצר סביבה אידאלית עבור הצבתן.

אז מה עושים אם נתקלים בצבתנים בבית? קודם כל מנסים לשלול את התסריט המלחיץ – בודקים אם יש כתמי לחות וריקבון בתוך או ליד הבית שעשויים להיות אטרקטיביים עבורם, כמו עציצים לחים, פח קומפוסט פתוח, צינור דולף או ערמות של עלים, ומפנים או מתקנים אותם. אם הצבתנים עדיין בסביבה, סביר להניח שהם מגיעים מסדק או חור אי שם בבית וצריך לאתר ולסתום אותם. במקביל, כדאי לבקש ממדביר מקצועי לבדוק את הבית ולחפש טרמיטים, כי פה לא שווה לקחת סיכון.

בעלי מקצוע, מדביר (צילום: shutterstock_hedgehog94)
תזמינו מדביר שיעיף מבט, כשמדובר בטרמיטים לא כדאי לקחת סיכון|צילום: shutterstock_hedgehog94