הכוסברה ביססה מזמן את מעמדה כדוגמה למשהו שאפשר או לאהוב ממש או לתעב, בלי אמצע. מי שלא אוהב אותה ישמור מרחק מכל מנה שהיא נמצאת בו; האובססיביים יוסיפו אותה לאוכל בכל הזדמנות, אבל אפילו הם יגידו "איכס" למראה צרור עלי כוסברה לח ומרקיב.  

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> בלי סכין ועם נייר אלומיניום: הטיפ של הבלוגרית לאחסון חסה

>> מאחסנים בצל ותפו"א במקרר? מומחה מסביר למה זו טעות

 

אז איך שומרים על הטריות של הכוסברה? המומחים די תמימי דעים: "יש הרבה דרכים לאחסן כוסברה, אבל הדרך האהובה עלי היא לשמור את הצרור כמו זר פרחים בצנצנת, עם מעט מים לגבעולים, ואז להוסיף שקית ניילון רופפת על העלים כדי לשמור על הלחות", אמר לאתר simplyrecipes השף ג'ון "וסלי" מק'וורטר, הדובר לאומי של האקדמיה לתזונה ודיאטה, וסיכם: "יותר מדי מים שווה רפש, מעט מדי מים שווה עלים רפויים ומצומקים". גם הדיאטנית והשפית מלאני מרקוס הציעה לאחסן את זר הכוסברה זקוף בכוס עם קצת מים בתחתית. "בדרך כלל אני שומרת אותו על השיש כדי שאוכל להוציא ולהשתמש בו במהירות, אבל לאחסון לטווח ארוך אני משתמשת בשקית על החלק העליון של הצרור כדי ליצור אפקט חממה, ולאחסן אותו במקרר לפחות שבועיים". הדיאטנית גרייס דרוצ'ה הוסיפה שיש לה כמה צנצנות זכוכית בדלת המקרר לאחסון של עשבי תיבול כמו כוסברה בדרך הקלה והיעילה הזו.

@jenneatsgoood say goodbye to browned cilantro #kitchenhacks #kitchenhack #cilantro #cookinghacks #cookingtips #takeaNAIRbreak #CatOnALeash #mealprep ♬ original sound - jenneatsgoood
 

דרוצ'ה המליצה על טריק נוסף לשמירה על הכוסברה, גם הוא פופולרי למדי: לעטוף את הצרור הטרי במטלית לחה או במגבת ולהכניס לשקית ניילון אטומה. היא הזהירה שהפרטים חשובים בטכניקה הזו: "זה יכול לעזור לכוסברה להחזיק מעמד כמה ימים יותר, אבל מגבת רטובה מדי יכולה להפוך את העלים לעיסתיים ורקובים. עלה כוסברה רע אחד יכול לקלקל במהירות את הצרור, אז היפטרו מכל עלה או גבעול שנראה מקולקל".

@life.with.iris.king Easy way to preserve cilantro! #herb #howtopreservecilantro #cilantro #learntok ♬ Shiina Ringo-like battle cool jazz - NakayamaNorikazu(BGM)

לשטוף או לא לשטוף?

דרוצ'ה לא ממליצה לשטוף את צרור הכוסברה לפני האחסון שלו: "אני ממליצה לשטוף את הכוסברה ממש לפני השימוש בה, בשטיפה לפני האחסון יש סיכון של לחות עודפת שעלולה להוביל להתקלקלות מהירה יותר". מרקוס הבהירה שאבל אם בוחרים לשטוף את הצרור מיד, חשוב לייבש אותו היטב עם ספינר סלט (מתקן לייבוש באמצעות סיבוב): "זה עוזר להסיר כל פסולת שיכולה הייתה להצטבר על המדף שעליו הנח הצרור ולהאריך את תוחלת החיים שלו".

המקום הטוב ביותר לאחסן את הכוסברה במקרר הם מגירת הירקות או דלת המקרר. "הימנעו מאזור המקרר שבו נושב האוויר הקר ויש סבירות גבוהה יותר להקפאה", יעץ מק'וורטר. אם הכוסברה מאוחסנת כראוי, היא אמורה להחזיק מעמד יפה כמשך שבועיים. לשיא הטעם והרעננות כדאי להשתמש בו תוך מספר ימים או לא יותר משבוע. במקרה כזה, גם שמירה בצנצנת עם מים על השיש, הרחק מאור השמש, תעבוד.

שטיפת ירקות במים (צילום: shutterstock_kazoka)
צילום: shutterstock_kazoka

עוד טיפים לאחסון ירקות ופירות

  • אל תאחסנו יחד פירות וירקות מכיוון שפירות רבים מפרישים גז אתילן העלול להאיץ את תהליך הריקבון של הירקות
  • תפוחים, פירות יער וענבים יחזיקו זמן רב יותר אם יישמרו באריזה המקורית שלהם ויאוחסנו במקרר. אבוקדו, גויאבה, קיווי, מלון ומנגו כדאי לשים מחוץ למקרר אם אינם בשלים, וכשהם מבשילים לשלוח אותם להתקרר.
  • כעיקרון, ירקות ופירות מאחסנים במדפים התחתונים של המקרר, ועשבי תיבול כדאי לעטוף בעיתון או נייר מגבת ולאפסן בקופסה במקרר. 
    ירקות אורגניים (צילום: mythja, shutterstock)
    צילום: mythja, shutterstock
  • בניגוד לירקות כמו מלפפונים, שיכולים להחזיק יפה זמן ממושך במקרר, תפוח האדמה עלול להיפגע מהקור של המקרר שיהפוך את העמילן שבו לסוכר, ומכאן גם יגרום לריקבון מהיר יותר. גם בצל, שום ובטטה עדיף לאחסן במקום מאוורר ויבש, מחוץ למקרר.