בשנים האחרונות מורגשת עליה בפופולריות של טבליות ג'ל לניקוי מכונות כביסה ומדיח כלים. הסיבות לכך ברורות – מדובר במוצר נוח מאוד לשימוש, לא תופס הרבה שטח אחסון ולא מתפזר או מלכלך. אבל לאחרונה מתגלים גם החסרונות שלו – לא מזמן למדנו שאחוז התאונות שמתרחשות אתו גבוה, וקפסולות הג'ל מהוות סכנה של ממש לחלק מהאוכלוסייה, ועכשיו מסתבר שהמוצר הזה מהווה סיכון גם לסביבה.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> כמונו: בדירה הישראלית של יובל שרף ושלומי שבן

>> שולחנות הקפה היפים והנכונים לסלון שלכם ב-2024

 "חומרי הכביסה מכילים סוג של פלסטיק"

באתר bloomberg.com דווח שעיריית ניו-יורק שוקלת להגביל את סוגי חומרי הניקוי לכביסה ולמדיח כלים הזמינים בחמשת הרובעים בעיר. חבר מועצת העיר ג'יימס ג'נרו הציג הצעת חוק לאיסור מכירה והפצה של קפסולות ג'ל ודפי ניקוי מתכלים שמכילים את החומר פוליוויניל אלכוהולי, הידוע גם כ-PVA. אם יאושר החוק הוא ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2026. "הצעת החוק הזו היא קריאת השכמה לקהילה המדעית, שנועדה לאחד אותה ולסייע לנו בסוגיית המדיניות הציבורית לגבי השימוש ב-PVA. יש לי הרבה חששות לגבי ההשפעה של החומר הזה על מערכות אקולוגיות ימיות", אמר ג'נרו לבלומברג.

חומרי ניקיון "מתמוססים" כמו קפסולות ומגבונים עם PVA מכילים בסופו של דבר סוג של פלסטיק. לפי הצעת החוק, מיקרופלסטיק (חלקיקי פלסטיק קטנים יותר מ-5 מילימטרים) וננופלסטיק (מיליוניות המילימטר) הם מקורות זיהום נפוצים בדרכי המים של ארה"ב, ונהיה כמעט בלתי אפשרי לבלום את התפשטותם של חלקיקי פלסטיק זעירים אלו - מדענים מצאו אותם בצבע, על קרחונים ואפילו בגשם. על פי מחקר משנת 2018, מדי שנה נוצרים ברחבי העולם למעלה מ-700 אלף טון של PVA, נתון שעולה ב-4 אחוזים מדי שנה. ויליאם הארט-קופר, מהנדס כימי במשרד החקלאות האמריקאי, הסביר ש- PVA הוא פשוט פלסטיק שמתמוסס במים, והשווה את היכולת שלו להתמוסס לאקט של ערבוב מעט מלח או סוכר בכוס מים. "אתה עדיין יכול לטעום אותו כשאתה שותה את המים", הוא ציין.

קפסולת ג'ל למדיח, טבליה למדיח (צילום: Sergey Lapin, SHUTTERSTOCK)
פופולרי לא רק לכביסה, גם למדיח הכלים|צילום: Sergey Lapin, SHUTTERSTOCK

איך לא ידעו את זה קודם?

בשונה מרוב סוגי הפלסטיק, ה- PVAהצליח "להתחמק" מבדיקות מדעיות במשך שנים, בין השאר משום שלא נעשה בו שימוש נרחב. אבל בשנת 2012 חברת פרוקטר אנד גמבל השיקה את Tide Pods ובכך למעשה יצרה את השוק לקפסולות ג'ל לכביסה (וגם טרנד טיקטוק מסוכן). מאז נוספו לשוק קפסולות לשטיפת כלים, דפי כביסה, קפסולות שייק חלבון שמכניסים לנוזל ומנערים, וגם ציפויים אכילים שנועדו להאריך את חיי המדף של פירות וירקות. מוצרים רבים שמיוצרים מ-PVA משווקים לציבור הלקוחות כנוחים יותר לשימוש, וגם ידידותיים יותר לסביבה. הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית אפילו כוללת את החומר ברשימה הבטוחה שלהם, של רכיבים פחות מזיקים במוצרים. חברת P&G טענה בהצהרה ש-PVA  לא תורם לזיהום מיקרופלסטיק אלא מסייע במאבק במיכלי פלסטיק חד-פעמיים, וציינה שטענה זו מסתמכת על סקירות מקיפות אחרונות שנערכו על ידי סוכנויות רגולטוריות ברחבי העולם. "קפסולות הכביסה היו צעד חשוב מאוד קדימה במסע לקיימות בעולם הכביסה", אמר אליסטר דורוורד, מנכ"ל חברת  Droppsהמתאר ​​את הקפסולות של החברה כמתכלות. הוא ציין את נוחות השימוש ואת הירידה בפליטות גז, משלוחים ובצריכת מים והעריך שהחברה חסכה בשימוש כמעט 6 מיליון בקבוקי פלסטיק מאז 2018.

פוליוויניל אלכוהולי, PVA (צילום: spline_x, SHUTTERSTOCK)
PVA|צילום: spline_x, SHUTTERSTOCK

כדי שמשהו יתפרק מבחינה ביולוגית, מיקרואורגניזמים חייבים לפרק אותו למולקולות פשוטות יותר שיכולות לשמש בתורן אורגניזמים אחרים, וכל זאת בטווח זמן קצר יחסית. בננה מתפרקת ביולוגית תוך מספר שבועות, לבקבוק מים מפלסטיק זה ייקח כ-450 שנה. בדומה לפלסטיקים הקונבנציונליים, גם ה-PVA מגיע מדלקי מאובנים, והוא קרוב יותר לבקבוק פלסטיק מאשר לבננה. ה- PVA הוא פולימר ויניל המחובר רק על ידי קישורים פחמן-פחמן, שזה קישור זהה לזה של סוגי פלסטיק טיפוסיים כמו פוליאתילן, פוליפרופילן ופוליסטירן, ושל פולימרים מסיסים במים כמו פוליאקרילאמיד וחומצה פוליאקרילית. בשורה התחתונה, כדי להתפרק ביעילות PVA זקוק לתנאים מדויקים במתקני טיפול בשפכים, ותנאים אלו אינם קיימים כיום, כפי שסיכם צ'ארלס רולסקי, מנהל בכיר ומדען מחקר בכיר במכון שו לחקר הסביבה.

פוליוויניל אלכוהולי, PVA, מודל מולקולרי (צילום: Irina Anosova, SHUTTERSTOCK)
ה- PVA הוא פולימר ויניל המחובר רק על ידי קישורים פחמן-פחמן|צילום: Irina Anosova, SHUTTERSTOCK