עונת תערוכות הבוגרים של בתי הספר לעיצוב, שהחלה ממש עכשיו, היא ללא ספק המרענן הרשמי של הקיץ. מוחות צעירים, רעיונות רעננים וסטודנטים רעבים, מלאי תשוקה והתלהבות מנסים, כל אחד בדרכו, לפצח את אתגרי הסביבה העכשווית ולהביא את הבשורה שתחולל שינוי משמעותי.

אולי זה גילם הצעיר של הסטודנטים, ואולי זה העידן שבו התקשורת הפתוחה מעלה על סדר היום נושאים חברתיים, מגבירה את המודעות ומקדמת את המעורבות החברתית, אבל דבר אחד בטוח: דור העתיד של מעצבי ישראל רחוק מלהיות מרוכז בעצמו. רובם המכריע של הפרויקטים עוסק בפיתוחים חדשניים, חלקם פורצי דרך ממש, עבור אוכלוסיות מיוחדות. כולם יפים, כולם נכונים, וחלקם מוצג כאן. שורו, הביטו וראו.

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

 המכללה האקדמית הדסה ירושלים, Design for Mankind

בוגרי החוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללה האקדמית הדסה ירושלים מציעים פתרונות לשיפור איכות החיים במנעד רחב של מרחבים והקשרים, תוך התייחסות לסיטואציות אנושיות מורכבות. "פדגוגיה ותהליכי למידה, הנגשת שירותים למדינות מתפתחות ושיפור חוויית המטופל בבתי חולים וברפואה בקהילה. כל אלו ועוד מקבלים התייחסות בפרויקטים שנוצרו בעבודת מחקר ופיתוח הלוקחת בחשבון את מכלול הצרכים, התחושות והשאיפות של המשתמשים השונים", מציינת דינה שחר, ראש החוג. התערוכה הנושאת את השם Design for Mankind מציגה ערכת אכילה לילדים מאושפזים, מוצר לחירשים וכבדי שמיעה הממיר קול לטקסט, מערכת לבישה לטיפול בכאבי מחזור, טקסטיל חכם למניעת קור ונידוף זיעה לקטועי גפיים ופרויקטים נוספים שבמרכזם עומדת השאיפה לשיפור רווחתם של הזקוקים לכך יותר מכולם.

My daily dish - משחק לימודי על מזון. עיצוב: מתניה שלמה

הפרויקט נועד לסייע לילדים בכלל, ולילדים בעלי רגישויות למזונות שונים בפרט. רגישויות אלו כרוכות בדאגה הורית ובמורכבות בניהול התזונה כמו גם בתקשורת של הנושא בין ההורים לילדים הרגישים ובין הילד רגיש לסביבתו. המשחק מדמה את הרכבת צלחת האוכל היומית, תוך הצעת תחליפים אפשריים. המשחק תורם ליצירת השיח סביב נושא האוכל ולהגברת המודעות לתזונה בריאה ומאוזנת כבר בגיל הצעיר.

תעודת בגרות- My daily dish בעיצוב מתניה שלמה (צילום: שחר תמיר)
My daily dish בעיצוב מתניה שלמה|צילום: שחר תמיר
תעודת בגרות- My daily dish בעיצוב מתניה שלמה (צילום: שחר תמיר)
לסייע לילדים אלרגיים להרכיב תפריט|צילום: שחר תמיר

תעודת בגרות- My daily dish בעיצוב מתניה שלמה (צילום: שחר תמיר)
צילום: שחר תמיר

Music Chat - תרפיה מבוססת פלטפורמה שיתופית ליצירת מוסיקה. עיצוב: רם מרגלית

שהות ממושכת בבית החולים גורמת לתחושת ריחוק מהחברה, ניוון ושעמום המובילים לירידה חדה במצב הרוח עד כדי דיכאון. המענה שמציעה שיטת התרפיה במוסיקה במסגרת בתי החולים מוגבל לכלים ולהפעלות שלהם וממוקד לטווח הקצר. Music Chat היא פלטפורמה המקנה עצמאות למטופל ומאפשרת לו לייצר מקטעי מוסיקה בעזרת תנועת יד פשוטה. ההקלטה והשיתוף הפשוטים לתפעול מעודדים התגבשות קהילה סביב שיח מוזיקלי ויצירה משותפת, כאשר כל אחד יכול להוסיף הקלטה משלו להקלטה המקורית.

תעודת בגרות- Music Chat בעיצוב רם מרגלית (צילום: שחר תמיר)
Music Chat בעיצוב רם מרגלית|צילום: שחר תמיר

תעודת בגרות - Music Chat בעיצוב רם מרגלית (צילום: שחר תמיר)
ליצור מוזיקה בקלות|צילום: שחר תמיר

Mundo – סדרת אובייקטים לילדים עם מחלה נפשית המתאימה למרחב הבית ספרי. עיצוב: נאוה טרגין

Mundo הוא משטח משחק ייחודי, דינמי ומהנה אשר משלב בתוכו עקרונות טיפוליים מתוך עולם הריפוי בעיסוק. באמצעות חוש הריח, המגע העמוק והמגע השטחי נוצרת גרייה חושית המסייעת לילדים עם הפרעות נפשיות להתפנות ללמידה ולהשתלב במעגל החיים. המשטח מאפשר יצירת תצורות שונות ומגוונות באמצעות מגנטים וסיליקון המקבעים את הצורה ובכך משלב את ההיבט המשחקי והיצירתי של הילד.

תעודת בגרות - Mundo בעיצוב נאוה טרגין (צילום: שחר תמיר )
Mundo בעיצוב נאוה טרגין|צילום: שחר תמיר

תעודת בגרות- Mundo בעיצוב נאוה טרגין (צילום: שחר תמיר)
לסייע לילדים עם הפרעות נפשיות|צילום: שחר תמיר

Nemo - ערכת אכילה לילדים מאושפזים. עיצוב: נופר צ'יפרוט

ילדים מאושפזים חווים קשיים רבים במהלך האשפוז, כגון ניתוק מהבית, חוסר עצמאות וכאבים פיזיים. כתוצאה מכך, תזונת הילד המאושפז, אשר לא פחות חשובה מהטיפול הרפואי שניתן לו, נפגעת והוא חווה חוסר תיאבון. הפרויקט נולד מהרצון לגרום לילד לאכול, לשמחו ולהקל את שהות אשפוזו, תוך מתן דגש על נראות הגשת הארוחות ושינוי המצב הקיים כיום. הערכה מאפשרת הפרדת מזון החשובה לילדים ומחזירה לילד את תחושת השליטה באמצעות הרכבת קומבינציות שונות בארוחה תוך שילוב אלמנט של משחק. בנוסף, הערכה מאפשרת ומעודדת אכילה ומשחק משותפים עם ילדים מאושפזים נוספים.

תעודת בגרות- Nemo בעיצוב נופר צ׳יפרוט (צילום: שחר תמיר)
Nemo בעיצוב נופר צ'יפרוט|צילום: שחר תמיר

תעודת בגרות - Nemo בעיצוב נופר צ׳יפרוט (צילום: שחר תמיר)
לסייע לילדים מאושפזים לאכול|צילום: שחר תמיר

אלפא – מערכת התומכת ברכישת השפה העברית אצל ילדים לקויי למידה בכיתות היסוד. עיצוב: תמר וייס

תהליך רכישת השפה אצל ילדים עם לקויות למידה הוא לרוב ארוך ומסובך ודורש פתרונות יצירתיים שעוקפים את הקושי והתסכול שהם חווים. אלפא היא מערכת כלים לימודית המיועדת לשימוש בזמן השיעור ע"י המטפל והילד. המערכת מתמקדת בשלב הקריטי בתהליך הקריאה - חיבור בין עיצור לתנועה. התומכים הוויזואליים, החישתיים והמוטורים מייצרים תקשורת נכונה בין הילד למטפל, מגבירים את המוטיבציה ללמידה ומעודדים למידה נכונה, איכותית ואפקטיבית אצל הילד.

תעודת בגרות- אלפא בעיצוב תמר וייס (צילום: שחר תמיר)
אלפא בעיצוב תמר וייס|צילום: שחר תמיר

תעודת בגרות- אלפא בעיצוב תמר וייס (צילום: שחר תמיר)
סיוע ברכישת מיומנויות קריאה|צילום: שחר תמיר

Design for Mankind - החוג לעיצוב תעשייתי מכליל, המכללה האקדמית הדסה ירושלים. פתיחה: 13.7.16 בשעה 19:00, נעילה: 23.7.16 בשעה 20:00. שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-20:00, ו' 10:00-13:00. רח' הנביאים 37 ירושלים.

תערוכות הבוגרים במחלקות העיצוב ובית הספר לאמנות בשנקר

מצלמה לעיוורים (!), רכב להסעת ילדים מאושפזים, משקפיים אופנתיים לסובלים מקוצר או רוחק ראייה חמור, גם בשנקר מצאנו חשיבה על בעלי צרכים מיוחדים ופתרונות יצירתיים (ומעוצבים) שנועדו להקל את חייהם.

מצלמה טקטילית לעיוורים ולקויי ראייה. עיצוב: גבע אורן

המצלמה בעיצוב גבע אורן מאפשרת לעיוורים להתבונן בתמונות באמצעות הוספת ממד שלישי, פיזי. המצלמה מצוידת במסך תלת ממדי, המציג את האובייקט המתועד בצורת תבליט. כך יכול המשתמש לחוש מה מצולם וליהנות מפעולת הצילום, תוך התבוננות חדשה על העולם שסביבו.

תעודת בגרות - מצלמה טקטילית לעיוורים בעיצוב גבע אורן, שנקר (צילום: אחיקם בן יוסף)
מצלמה טקטילית לעיוורים בעיצוב גבע אורן|צילום: אחיקם בן יוסף

משקפיים לעדשות ראייה עבות במיוחד. עיצוב: תמר כנפי

עדשות משקפיים עבות במיוחד, המיועדות לסובלים מקוצר/רוחק ראייה חמור, חורגות בדרך כלל מהמסגרות הקיימות, ובכך יוצרות עיוות של הפנים המשתקפות בעדן. תמר כנפי בחרה "ללכת עם האקסטרים" ולא להתכחש לו, ועיצבה מסגרות מוקצנות, המדגישות את עובי העדשות ולא מנסות להצניען, כהצהרה אופנתית נועזת ההופכת את המגבלה ליתרון.

תעודת בגרות - משקפיים לעדשות ראייה עבות בעיצוב תמר כנפי, שנקר (צילום:  יחצ שנקר)
משקפיים לעדשות ראייה עבות בעיצוב תמר כנפי|צילום: יחצ שנקר

רכב עירוי לילדים מאושפזים. עיצוב: תומר פדאל

כלי התחבורה שעיצב תומר פדאל נולד מתוך רצון לשפר את חוויית האשפוז של ילדים, הכרוכה בקשיים רגשיים ובאי נוחות פיזית. הרכב מצויד במתקן עירוי ומאפשר תנועה בטוחה ונוחה, כך יכול הילד להתהלך בסביבת בית החולים ללא הסרבול שיוצר עמוד העירוי המגושם. בנוסף, התכנון והעיצוב הייחודיים מגרים את דמיונו ומסיחים את דעתו ממצבו הבריאותי.

תעודת בגרות - רכב עירוי לילדים מאושפזים בעיצוב תומר פדאל, שנקר (צילום: אחיקם בן יוסף)
רכב עירוי לילדים מאושפזים בעיצוב תומר פדאל|צילום: אחיקם בן יוסף
 

תערוכות בית הספר לאמנות ומחלקות עיצוב טקסטיל, תכשיטים, עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, עיצוב פנים-מבנה-סביבה. 18 ביולי החל מהשעה 20:00 ועד 31 ביולי. תערוכות המחלקות לאופנה והנדסת תוכנה יוצגו עד 23 ביולי. א'-ה': 10:-22:00, ו': 10:00-13:00. רח' אנה פרנק 12, רמת גן. רח' ידע עם 8, רמת גן. רח' ז'בוטינסקי 8, רמת גן.

החוג לעיצוב סמינר הקיבוצים

CreaChair - עיצוב תומך אידיאולוגיה

מה קודם למה? הביצה או התרנגולת? צורת הישיבה בכיתה או מתודולוגיית ההוראה? עדי להב, בת 28, בוגרת החוג לעיצוב בסמינר הקיבוצים, מציעה סביבת למידה אלטרנטיבית. כזו שתתאים את עצמה לעולם המשתנה, ותאפשר צורות למידה גמישות העולות בקנה אחד עם תפיסות חינוך עכשוויות, כגון למידה באמצעות הרשת הדיגיטלית ולמידת עמיתים. יחידת הלמידה שעיצבה, CreaChair, מעוצבת כגוף בעל צורות ביו-מורפיות זורמות וכוללת מושב ומשטח כתיבה.

המושב רחב ומותאם ארגונומית לתזוזה חופשית במגוון צורות ישיבה - ברגליים מקופלות, בישיבה מזרחית וכו'. משטח הכתיבה המובנה הוא לוח מחיק מתכוונן שאותו ניתן להפנות לצורך שיתוף עם עמיתי הלמידה. הלוח כולל מגירה לאפסון כלי כתיבה וטאבלט. בסיס היחידה, הנמצא מתחת למושב, משמש כמקום לאחסון הילקוט וחפצים אישיים נוספים. יחידת CreaChair קלה לניוד ובכך מאפשרת מעבר גמיש בין מצבי למידה שונים, באופן יחידני או שיתופי. הגמישות המאפיינת את ההיבטים הצורניים והארגונומיים של היחידה נועדה לעודד אצל התלמידים למידה מתוך סקרנות וחשיבה יצירתית.

תעודת בגרות – CreaChair סביבת למידה אלטרנטיבית עיצוב עדי להב (צילום: סמינר הקיבוצים)
CreaChair סביבת למידה אלטרנטיבית עיצוב עדי להב|צילום: סמינר הקיבוצים

תערוכת הבוגרים הסתיימה. את העבודות תוכלו לראות באתר החוג

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק