אתם בטח מזהים את המספריים הקלאסיים בעלי הידיות הכתומות שעיצב  Olof Bäckström. החברה שמייצרת אותם, Fiskars, טוענת כי מכרה למעלה ממיליארד חתיכות ברחבי הגלובוס. כך שיש סיכוי טוב שגם לכם יש כאלה בבית.

במולדתו של המעצב פינלנד הם כה איקוניים, עד שארגנו לכבוד יום הולדתם ה-50 תערוכה מיוחדת במוזיאון העיצוב הלסינקי. מדובר במוצר העיצוב הנמכר ביותר בארץ, וכשאומרים 'מספריים' מתכוונים אליהם", סיפר  Pekka Korvenmaa, פרופסור פיני לעיצוב, בריאיון ל-CNN. "צורתם הארגונומית היא שהובילה להצלחה האדירה שלהם – הדרך שבה אוחזים בידית. אתה לוקח את המספריים ליד ומרגיש את ההתאמה".

A post shared by Jari Kotola (@jkotola) on

A post shared by Aki Tsuchiya (@a.u.t.umn) on

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

 טעות משמחת

עם זאת, פריצת הדרך לא היתה דווקא הצורה אלא החומר. מרבית המספריים בשנה שבה הוצגו לראשונה – 1967 – היו עשויים מברזל כבד, והיו בשימוש בקרב חייטים.

מספרי הברזל היו יקרים מאוד, ואז הגיעו Fiskars והפכו אותם לפשוטים וקלים – להבים מפלדה דחוסה שהוחזקו יחדיו על ידי פיסת מתכת באמצע וידיות פלסטיק. "המספריים הפכו נגישים הרבה יותר", מסביר Marika Orkamo, סמנכ"ל השיווק של Fiskars, "הם לא היו בכל בית, אפילו בשנות ה-60, אבל לבסוף הם הפכו כחלק מייצור המוני.

במהלך השנים התווסף גוון אדום לידיות, המסמן מספריים לאנשים שמאליים, אך המותג המזוהה ביותר נשאר המספריים הכתומים. מקורו של הכתום, אגב, בטעות. כשאר הופקו הדגימות הראשונות, היו אמורות להיות בשלוש אפשרויות - שחור, ירוק ואדום. אבל הבחור שערבב את הפלסטיק הכין בדיוק משהו בצבע כתום, והיו לו שאריות במכונה. הוא רצה להשתמש בכתום קודם כדי לא לבזבז פלסטיק, וכאשר לעובדי החברה הוצגו ארבע האפשרויות, נבחר הכתום ברוב קולות.

בעוד הצבע המקורי נשאר כשהיה, נעשו שינויים בתכנון שהוצע לראשונה על ידי Becksteröm, שמת ב -1998 בגיל 75. זווית החיתוך השתנתה כדי לשפר את הביצועים, ופלסטיק עמיד יותר נמצא בשימוש מאז שנות ה-80.

התערוכה המדוברת, המציגה עד סוף אוקטובר, תציג יצירות אמנות המתכתבות עם המספריים הכתומים האיקוניים. "בתחילה חשבנו שזה יכול להיות קצת משעמם", מסגיר אורקמו, שאצר את התערוכה, אבל אז התחלנו לחשוב על השימושים השונים של המספריים, ועל כל התעשיות שמשתמשות בהם". התוצאה היא תערוכה מגוונת שמציגה שימושים של מעצבי אופנה, אמני נייר וגם אוכל (ויש גם מוזיקה, שמתקלט DJ Fiskars).

A post shared by Anu (@nauskis) on

A post shared by Damian Turcinov (@dturcinov) on

A post shared by l a u r a (@llybeck) on

A post shared by Shari Hazlett (@sharihazlett) on

 

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק