יהדות
ועדת הפרס (צילום: דוברות פרס ירושלים)
צילום: דוברות פרס ירושלים

כשזמר, רמטכ"ל לשעבר וראש עיר נפגשים

פעם בשנה, קובי אוז, בני גנץ, נתן שרנסקי, יולי תמיר, ניר ברקת ועוד רבים וטובים, מתכנסים בחדר אחד על מנת ״לריב״ מי מתוך כל האנשים שמטרתם לפעול למען עתידה המשותף של החברה ישראלית , ראוי לזכות על כך בפרס

mako | פורסם 17:09 19.03.17 

שנה גודל אות

מאות פניות והצעות התמודדות של מיזמים, ארגונים ואישים העוסקים באחדות בחברה הישראלית הגישו את מועמדותם לפרס ירושלים לאחדות ישראל. לאחר דיונים קשים, הגיעו היושבים בצוות הפרס להכרעה בדבר הזוכים בקטגוריות השונות שיקבלו את הפרס במעמד נשיא המדינה ביום האחדות שייערך ביוני הקרוב (7.6.17). קטגוריות הפרס כמידי שנה, הם אנשים, מיזמים או ארגונים ארציים, מקומיים ובינלאומיים הפועלים למען סולידריות חברתית וחיים משותפים ומאוחדים בישראל וביהדות התפוצות.

בקטגוריה הארצית זכתה עמותת צו פיוס הפועלת לאיחוי השסעים בחברה הישראלית, באמצעות קידום ערכים של כבוד הדדי, סובלנות, אהבת חינם ואחדות. בקטגוריה הבינלאומית זכה הארגון "לימוד" המאחד יהודים בכל העולם דרך חווית לימוד משותפת. מאז היווסדה בשנת 1980 "לימוד" שמה לה מטרה אחת מרכזית- אחדות של כל יהודי העולם באשר הם, דרך חוויה לימודית יהודית ומעשירה. הדיון הופך סוער כשמגיעים לקטגוריה המקומית, בה ההכרעה היתה הקשה ביותר ועל כן הוחלט פה אחד לפצל ולהעניק את הפרס בקטגוריה גם למיזם וגם לאישיות.בקטגוריית המיזם המקומי זכתה קהילת הדר חיפה, המצליחה לקיים חברה רב תרבותית בתוך שכונה אחת. ערבים, יהודים, חרדים, חילונים, צד"לניקים ועולים מצליחים לכבד זה את זה ואף לבלות וללמוד יחד. הגופים השונים פועלים בעיר ולוקחים בה חלק משמעותי הן בהפרחת המקום והן בעשייה למען הקהילה.

בקטגוריה המקומית (אישים) זכתה ד״ר ג'נאן פראג' פלאח הפועלת רבות לקידום היחסים בין האוכלוסיות השונות בישראל. ד״ר ג׳נאן יסדה את עמותת "חזון נשות עכו" שהינה עמותה יהודית-ערבית של נשים, במטרה להעצים נשים מכל הדתות בדרכי תרבות.

יום האחדות ופרס ירושלים לאחדות ישראל הינם יוזמה א-פוליטית המשותפת למשפחותיהם של שלושת הנערים, ראש עריית ירושלים, ניר ברקת וארגון 'גשר'. היוזמה נולדה לפני שלוש שנים, כאשר רעדה המדינה, עם קבלת ההודעה בדבר חטיפתם של שלושת הנערים, אך בתוך כל העצב והלחימה התגלה הישראלי היפה, כל עם ישראל התאחד והייתה אווירה אמתית של סולידריות בחברה הישראלית. את האחדות הזאת ביקשו משפחות שלושת הנערים לשמר וזו השנה השלישית בה יוענקו פרסי אחדות וכן ייערך יום אחדות לזכרם. ביום האחדות תתכנס החברה הישראלית בארץ ומחוצה לה לפעילויות שיא סביב הקונפליקטים שמרכיבים ומחברים אותנו כחברה וכפרטים.

בראש ועדת הפרס עומד מר ניר ברקת, ולצדו חברים רא"ל (במיל) בני גנץ, מר נתן שרנסקי, הרב הלורד יונתן זקס, הרב ד"ר דני טרופר, השרה לשעבר פרופסור יולי תמיר, תא"ל במיל׳ אמל אסעד, הרב יצחק דוד גרוסמן, קובי אוז ומשפחות יפרח, פרנקל ושער.