לאחר חמישה ימים שבהם 70 אלף ילדים נשארו בבית הגיעה לסיומה השביתה הגדולה במעונות. רק אתמול הבטיחו המארגנים שהיא יכולה להימשך חודשים. הילדים ישובו אל המסגרות כבר מחר (ו').

סיום השביתה הושג לאחר שהושגו הבנות בין שר האוצר, אביגדור ליברמן, שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביאי, יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד וראשי ארגוני מעונות היום.

סוכם כי הצדדים יפנו לוועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר וזרוע העבודה במשרד הכלכלה והתעשייה, בבקשה לבדוק את התעריפים בגני הילדים – בדיקה שלא נעשתה כבר למעלה מעשור, מתוך רצון משותף שכבר בשנת הלימודים הבאה המסקנות יבוצעו.

במסגרת הבדיקה יבחנו את כל הטענות לגבי פערי תעריפים, ועלויות שאינן נכללות בתעריף המקומי. עוד סוכם כי האוצר והארגונים יבחנו מתן מענה זמני שיגובש בין הצדדים בהקדם.

משמעות ההצהרות האלה שהיא שתיערך בדיקה מחודשת, לראשונה מזה עשור, לגבי התשלום החודשי של ההורים במעונות המפוקחים. הפעם, מבטיחים בארגוני המטפלים, יוכנס סעיף שיסייע להעלות את שכר המטפלים.

"מדובר בניצחון למטפלות", אומר גורם המקורב למשא ומתן. "הסכר נפרץ. הממשלה הסכימה להגדיל את התקציב לגיל הרך דרך סל המחירים, מדובר בתקציב גדול. דרשנו שהתקציב יהיה רציני, וועדות הסל יבואו להחלטת האוצר. ועדת סל המחירים לא התכנסה כבר למעלה מעשור, והנה הצלחנו לשנות גם את זה, כבר בימים הקרובים נקבל פעימה ראשונה תוספת מיידית למטפלות. בשווי של עשרות מיליונים. הכניסה של ליברמן למו"מ היא זו שגרמה לסיום המשבר".

הורים רבים חוששים על אף הפתרון מתחילת ינואר כאשר הגנים המפוקחים יעברו לטיפול של משרד החינוך. החשש הוא ממחאה נוספת בזמן הקרוב.

מארגוני מעונות היום והמטפלות נמסר: "לאחר מאבק ארוך וממושך פרצנו את התפיסה שהייתה חסומה במשך שנים רבות והובלנו את הממשלה לקבל אחריות על הגיל הרך. מלוא המשאבים יוקצו למחנכות-מטפלות. המאבק הנחוש העלה את קרנם של המטפלות שקיבלו את ההכרה לה הן ראויות. העלנו על סדר היום הציבורי והפוליטי את חשיבות החינוך לגיל הרך. אנחנו מודים לאלפי ההורים על התמיכה וההשתתפות באירוע הסולידריות הכי גדול של השנים האחרונות".

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי (יש עתיד) בהתייחס לסיום שביתת מעונות היום: "לאחר מאמצים רבים שנעשו בחודשים האחרונים ע"י זרוע העבודה במשרד הכלכלה והתעשייה ומשרד האוצר, אני מברכת על הגעה להסכמות בנושא מעונות היום ועל סיום השביתה. כעת יוכלו לשוב לעבודה עשרות אלפי הורים כאשר המטפלות ימשיכו בעבודתם המסורה והחשובה בחינוך ילדינו. כפי שאמרתי לארגוני מעונות היום, אני מחויבת להמשיך ולעסוק בנושא".