במבצע נועז חולצו הלילה החטופים לואיס הר ופרננדו סימון מרמן מהמבנה שבו הוחזקו ברפיח. המבצע תוכנן במשך תקופה ממושכת על ידי צה"ל, שב"כ וימ"מ ובוצע באזור השעה 01:00 לפנות בוקר. הכוחות פרצו למבנה שבו הוחזקו הר ומרמן ובאמצעות סיוע אש מהאוויר ומהקרקע הצליחו לחלץ אותם, כשבמקום התפתחו חילופי ירי. מצב החטופים טוב והם נמצאים בבדיקות בבית החולים תל השומר.

עידן בז'רנו, חתנו של לואיס שפגש אותו הבוקר: "בשלוש וחצי בבוקר קיבלנו טלפון. בדרך כלל כשמקבלים טלפון באמצע הלילה זה קצת מלחיץ, אבל הפעם ידינו הייתה על העליונה והיה שווה לענות. במשפט אחד אמרו לנו: 'הם בידינו, תגיעו לתל השומר'. מעבר לזה לא היה צריך להגיד. התלבשנו מיד ויצאנו לדרך. ללואיס ארבעה ילדים, כל אחד מהם קיבל את הטלפון לביתו ועשה את דרכו לבית החולים. גם משפחתו של פרננדו קיבלה את הטלפון, חלקם הגיעו, חלקם טרם נפגשו איתו, ניתן להם את הכבוד לפגוש אותו ולראות מה מצבו".

מה מצב לואיס?
"פגשנו אותו, הוא עדיין במיטתו, עובר בדיקות. הוא נראה רזה, חיוור, קצת בשוק מכל ההמולה, מהסיטאוציה שנפלה עליו. 128 ימים שהיה במצב מאוד קשה, מאוד מסובך. הוא פחות דיבר על מה שעבר שם, יותר ניסה לדאוג ולהבין מה קורה איתנו, מה קורה עם הילדים, מה קורה עם הנכדים".

הוא התעניין במצב שלכם?
"התעניין, אפילו לא שכח את ימי ההולדת. היום במקרה זה יום ההולדת שלי. דבר ראשון הוא אמר לי: 'היי עידן, יש לך יום הולדת היום'. זכר. לבת שלו רינת היה יום הולדת בשבוע שעבר, ב-5 בפברואר. הוא ישר חיבק אותה ואמר לה מזל טוב".

איך היה האיחוד של פרננדו עם קלרה וגבריאלה?
"את קלרה עוד לא ראינו, עם גבריאלה היה חיבוק ארוך ארוך ארוך, חיבוק מלא משמעות. הם רצו להמשיך מאיפה שנפרדו, מאיפה שהפסיקו, כי קלרה, גבריאלה ומיאה חזרו עם בלה ביום ה-53 למלחמה, והיום זה היום ה-128. אני לא רוצה לדמיין בכלל מה עבר על גבריאלה וקלרה בימים האלה".

איך התרשמת מהמצב הפיזי שלו?
"הוא עדיין במיטה, עדיין בבדיקות, אבל מתקשר איתנו יפה, ממה שאפשר להגיד ולראות הוא נראה בסך הכל בסדר".

זוכר ימי הולדת.
"כן, זוכר תאריכים של ימי הולדת, אז כנראה שמצא לעצמו דרך להעביר את הזמן ולחשוב על דברים מעט חיוביים בזמן הקשה שלו בשבי. עוד לא הגענו איתו לפרטים על מה שעבר עליו בלילה, ממה ששמענו בתקשורת היה מבצע מאוד מוצלח בשילוב הרבה כוחות צבא. זו המהות של מדינת ישראל, זו מהות הצבא. אנחנו יודעים מניסיון העבר ששבויים יודעים שצה"ל יגיע אליהם בסופו של דבר, וזה לא משנה אם זה השב"כ, הימ"מ או חיל הים. אנחנו מאוד שמחים ונרגשים, אבל חייבים לזכור שיש עוד 134 חטופים בעזה שלא יודעים מה המצב שלהם ולא יודעים איפה בהכרח הם נמצאים. חייבים להגיע לעסקה ולקדם אותה בהקדם האפשרי, שתביא עוד שמחה למדינה שלנו".

מה לואיס סיפר לכם?
"הוא לא דיבר על הפרטים, אבל פרננדו ולואיס ארגנטינאים וישר דיברו ביניהם על האש שהם הולכים לעשות. הם אוהבים בשר, פרננדו מאוד אוהב להכין על האש, אז הוא אמר ללואיס: 'יאללה, יש לנו זמן כבר. בוא נתכנן את העל האש שלנו'. כל אחד חוזר למקורות שלו בסופו של דבר. כנראה שהם קרניבורים טובים כמו ארגנטינאים מלידה".

מה לואיס סיפר על מאורעות הלילה ועל המפגש הראשון?
"כשקיבלנו את הטלפון הגואל הזה קפצנו, שמנו את הבגד הראשון שמצאנו בארון ועלינו לרכב. נסענו שעה מהבית לכיוון תל השומר. לא ידענו למה לצפות. היה בעיקר בכי, 'איזה כיף לראות אתכם, כמה התגעגעתי'. אלה המילים הראשונות שהוא אמר. הוא מנסה לתקשר, לדבר טיפה, להבין יותר מה קורה איתנו. לא נראה לי שהוא מעכל בכלל מה עבר עליו הלילה".

הם עייפים, מותשים, רעבים?
"נראים רעבים, מאוד עייפים, סחוטים נפשית. שניהם ירדו במשקל, הפנים יותר צרות, הכרס נעלמה. היא תחזור עם הברביקיו, אנחנו נדאג לזה".

פרננדו מרמן
פרננדו סימון מרמן

בתקופה הזו הם היו מעודכנים במה שקורה, חשופים לתקשורת?
"לפי מה שהבנתי, מהמעט ששמעתי, לא הייתה להם חשיפה לתקשורת מאז היום ה-53 כשקלרה, גבריאלה ומיאה שוחררו. הם היו באמת בשוק על מה שקורה".

איך הגיבו בנותיו כשקיבלו את הבשורה?
"אשתי לא הצליחה לנשום, לא הצליחה לדבר. היא מיד נתנה לי את הטלפון ואמרה: 'קח את זה מפה, אני לא מסוגלת'. כל הדרך לפה, בשעה נסיעה שהייתה לנו, היא ניסתה למצוא מה לעשות עם עצמה, למי להתקשר, כי אי אפשר היה להתקשר לאף אחד. היא דיברה עם האחיות שלה ועם אח שלה בעיקר".

פרננדו ולואיס יוכלו לשוב לבתיהם?
"פרננדו מכפר סבא, לואיס מקיבוץ אורים. קיבוץ אורים כרגע עוד לא חזרו לשגרה, זה חלק מעוטף עזה. זה היה בסיס צבאי, היו שם מאות חיילים בתקופה הזאת. צריכים לתת להם רגע לנשום ולהבין מה מצבם הרפואי והנפשי לפני שיחזרו הביתה".

כמה הם ידעו על ממדי הטבח ב-7 באוקטובר?
"לא חושב שהם ידעו יותר מדי. ממה ששמעתי מקלרה, בימים הראשונים הם נחשפו לאל-ג'זירה, שזה לא בהכרח המדיה שמספרת את הסיפור במלואו ולא את הצד הישראלי. הם נחשפו יותר למה שהתקשורת האנטי-ישראלית רצתה לשדר".

יודעים מי שמר עליהם? הם היו בבית משפחה?
"אנחנו חושבים שהם היו בבית משפחה, אבל לא בטוחים. כנראה שבית המשפחה הזאת, או מי ששמר עליהם, היה קשור לחמאס בצורה כזאת או אחרת".