על רקע הדיווחים על התקדמות במשא ומתן לעסקת חטופים חדשה, וכשבמקביל צה"ל מרדד את כוחותיו ברצועת עזה, נשמעים בקרב משפחות החטופים קולות פסימיים באשר לעסקה הקוראים להגברת הלחץ הצבאי.

ירון אור, שבנו אבינתן נחטף ב-7 באוקטובר ממסיבת נובה ומוחזק בשבי חמאס בעזה 186 ימים: "אנחנו, במשפחה, לא מתייאשים חס ושלום, אבל מאוד קשה לנו עם זה שזה לא זז לשום מקום. חמאס אמר שיחשוב על העסקה. לפני חודשיים דיברנו בדיוק על אותו דבר. אמרתי אז שלא תהיה עסקה, ששום דבר לא יזוז - וזה מה שקורה. זה מאוד מדכא אותנו".

"אין שום סיכוי למשא ומתן ולעסקה עם חמאס, כי חמאס לא מעוניין לשחרר את בני הערובה. הוא מעוניין לחזור לשלוט שליטה מלאה בעזה ולהחזיר את המצב לקדמותו. לא ייצא מהמשא ומתן הזה כלום. מזמן היינו צריכים להמשיך למחוץ את חמאס, כמו שעשינו בהתחלה וקיבלנו עסקאות שבכל יום משתחררים בני ערובה רק בשביל הפוגה".

"לא תהיה עסקה, לא ישחררו חטופים, לא יקרה שום דבר מהדברים האלה. חמאס מחכה ולאט לאט אנחנו נסוגים מעוד עמדה ועוד עמדה. אנחנו מסכימים שתושבי עזה יחזרו, מסכימים לפתוח את הצירים המרכזיים, את הכבישים המרכזיים בין הצפון לדרום, שלצה"ל לא תהיה גישה אליהם. אפילו שחמאס הודיע שאין לו את כל החטופים בידיים, אנחנו מסכימים לעוד ועוד דברים. חמאס ממתין שארצות הברית תמשיך ותלחץ - וזה מה שקורה. הוא ממתין שבישראל יהיה בלגן אזרחי - וזה מה שקורה. לא יהיה שום שחרור בעסקה, רק בצורה צבאית. בעסקת שליט חיכינו חמש שנים עד שחמאס קיבל את כל מה שרצה. זה מה שאנחנו רוצים גם היום?".

כשנתניהו אומר שיש תאריך לכניסה צבאית לרפיח, אתה מאמין לו?
"הוא אמר את זה גם כשפגשנו אותו. זה לא עניין של אמונה, הוא לא זז. זו עובדה. הוא לא זז לשום מקום כבר חודשים. כבר שלושה חודשים שאנחנו לא זזים קדימה בזמן שבני הערובה נמצאים שם. אנחנו כמו אישה מוכה שכורעת על הברכיים ומבקשת עסקאות מזה שהכה אותה. בואו נצא מזה ונמחץ אותם עד שיסכימו לשחרר רק בשביל הפוגה".

אם לא נמהר לשחרר אותם עכשיו, זה לא יהיה מאוחר מדי בשבילם?
"הסיבה שנרצחים עוד בני ערובה, זה כי אנחנו מחכים לראות אם חמאס יסכים לאיזושהי עסקה. שלושה חודשים שלא עושים פעילות צבאית, רק מנסים להשיג עסקה שלא תגיע לשום מקום. אם מיד אחרי ששחררו את הראשונים היו מאגפים מדרום ומהמרכז וממשיכים גם מצפון, אז היו משחררים את כולם או את רובם עד היום. חמאס לא מתכוון לשחרר אותם ולעשות שום עסקה. הוא אמר מראש שלא ישחרר עד שצה"ל ייסוג לגמרי וחמאס יחזור לשלטון מלא".

ירון אור שבנו אבינתן מוחזק בשבי בעזה (צילום: מתוך
מתוך "משדר מיוחד עם נסלי ברדה ויואב לימור"|צילום: מתוך "נסלי ויואב", קשת 12

יש קצינים בכירים, פוליטיקאים ומשפחות חטופים, שהתפכחו מהרעיון שלחץ צבאי לבדו יביא עסקה.
"החטופים היחידים שהצלחנו לשחרר זה בלחץ צבאי. אנחנו עוסקים במשא ומתן שלושה חודשים, ומהמשא ומתן הזה לא יצא אפילו חטוף אחד מעזה. לחץ מכל הכיוונים, כולל מרפיח, מציר פילדלפי וממחנות המרכז, יביא את התוצאה. לחץ צבאי לוקח זמן, אבל זה מה שיביא בסוף את התוצאה. בעסקה הזאת מדובר על שחרור 30–40 בני ערובה - ולאחר מכן נדבר מה יקרה עם השאר. אני מודיע לכם, כל שאר בני משפחות החטופים מתנגדים לעסקה הזאת, שגוזרת הישארות בשבי של 100 החטופים האחרים. הם פשוט מתביישים להגיד את קולם כדי שלא יגידו שהם נגד שחרור הפצועים או הנשים. לא יכול להיות מצב שבן משפחה של חטוף גבר או חייל, כמוני, יסכים לעסקה כזאת שאומרת - לגבי השאר נראה אחר כך".