גיל הנישואים הולך ועולה, אחוז הנישואים הולך ויורד, ויותר ויותר זוגות מתגרשים. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל (הלמ"ס), בשנת 2023 עמד אחוז הגירושים בישראל על 47.3%. למרות שמדובר בירידה של 1.2 אחוזים משנת 2022, קשה להתעלם מהעובדה הנחרצת: קרוב למחצית מהזוגות שעומדים יחד מתחת לחופה - עתידים להתגרש. 

סמדר חסקל בת ה-31, קוסמטיקאית מראש העין ואמא לשלושה, הייתה אמורה להיות עוד אחת מהסטטיסטיקה הזו. היא הכירה את בן זוגה כשהם היו בני 16 בלבד, וכשהייתה בת 19 הם כבר עמדו מתחת לחופה. ״זה הכי סיפור אהבה של שני נערים״, היא אומרת בשיחה עם mako. "איתמר גר בבניין לידי ולא הכרתי אותו, עד שבן דוד שלו הביא אותו לחבורה שלנו בשכונה. לאט לאט התחיל בינינו הקשר. היינו בלתי נפרדים, ממש״.

״הוא לגמרי אהבת הנעורים שלי. לא עניין אותי שהוא החבר הראשון שלי, הוא היה מושלם בעיניי: הוא היה בעל חוש הומור, בוויב שלי ואוהב את הדברים שאני אוהבת. שנינו מזל בתולה, אז יש לנו את כל הדפקות שיש לבתולות: אנחנו פרפקציוניסטים ביחד, אוהבים עיצוב ודברים יפים, ושומרים על ניקיון. הבאנו שתי ילדות לעולם, ושנתיים אחרי שהבת השנייה שלנו נולדה - התגרשנו״.

סמדר ואיתמר  (צילום: אלבום פרטי)
בחתונה הראשונה |צילום: אלבום פרטי

לדבריה של חסקל, לאורך השנים ניהלו השניים נישואים יציבים, טובים ואוהבים. ״היו לנו אחלה של נישואים, אבל משהו התחיל לקרטע בשנים האחרונות״, היא מספרת. ״זה לא היה קשור ללידה, לא נכנסתי לדיכאון ולא הייתה דרמה. אין פה עניין כלכלי או משהו, כלום. זוג נורמטיבי לחלוטין שפשוט לא מסתדרים בדברים הרגילים של החיים: הוא לא מבין אותי, אני לא מבינה אותו, ונוצרה מין אדישות אחד לשנייה. ניסינו ייעוץ זוגי של יותר משנה, ולמרות הטיפול משהו לא עבד. החלטתי שיאללה, חלאס, די, מפרקים את החבילה, החלטה שעשיתי בלב מאוד כבד. זה היה חורבן בית בשבילי, החלום לחיות עד 120 עם הגבר של חיי ולהביא רק איתו את הילדים שלי. הייתי בדיכאון נוראי וגם איתמר לקח את זה קשה, אבל הרגשתי שאני מגיעה למבוי סתום, שאין, שאני לא מצליחה״. 

לאחר הגירושין איתמר עזב את הבית, סמדר התרגלה לטייטל החדש, והילדות התרגלו לחיים במשמורת משותפת. ״כשמתגרשים נוצרת סוג של איבה אחד כלפי השנייה. כמו ׳אתה הרסת לי את החיים, ואני הרסתי את שלך׳, ומבחינתי, כן, נהרסו לי החיים. מי חשב שאני אהיה גרושה? אני כבר התחלתי לצאת עם אנשים, אבל כלום לא הבשיל למשהו רציני. בשלב מסוים היה לאיתמר ולי ויכוח טיפשי, משהו לוגיסטי בקשר לבנות - מי ייקח את מי ועם איזו מכונית. אבל בגלל שלא הצלחנו לפתור את זה לקחנו עו״ד ושילמנו לו כמה אלפים טובים על עניין טיפשי, שסידרנו בפחות משעה בערב אחד במשרד שלו״.

אותו ויכוח, לדבריה של סמדר, היה נקודת המפנה. ״סיימנו לדבר, ואז עורך הדין הסתכל עלינו ואמר: ׳אתם זוג כזה יפה. למה שלא תחזרו?׳. זה לא שהוא האיר את עינינו וירדה הילה גדולה של הבנה, ממש לא. אני ידעתי שאין מצב, כאילו, מה הקשר, אבל מפה התחלתי לדבר איתו בקטע חברי. את קשורה כל החיים לבן אדם ולמשפחה שלו, הוא חלק ענק מהחיים שלך, אז את רוצה להתעדכן. התחלנו לדבר מתחת למשרד של עורך הדין, ממש שיחת חולין כזו, ופתאום הרגשתי ניצוץ שזה לא אותו הבן אדם. זה בן אדם אחר, משודרג״.

סמדר ואיתמר  (צילום: אלבום פרטי)
צילום: אלבום פרטי

אחרי שנה וחצי כזוג גרוש לכל דבר ועניין, סמדר ואיתמר התחילו לחדש את הקשר ביניהם, ״אבל רק כחברי״, היא מדגישה. ״באחד הערבים הבאתי אליו את הבנות והחמאתי לו על הבית. הוא הזמין אותי לקפה, ובזמן שהילדות שלנו ישנות בחדר לידינו אנחנו סתם התחלנו לדבר. לפני שהגעתי אמרתי לעצמי שאני רוצה לחקור את הניצוץ הזה שהרגשתי, אז שאלתי אותו רק שאלות גדולות. אמרתי לעצמי שהוא השתנה ב-180 מעלות מבחינת הגישה לחיים, הראייה, האופטימיות, השמחה, הכל. בן אדם אחר. מהצד שלו הוא אמר שהוא ראה בי את אותו הדבר. בשלב מסוים אמרתי לו: ׳מה דעתך, בא לך שננסה שוב?׳, ולהפתעתי הוא אמר כן. בדיעבד החצוף הזה אמר שהוא מעולם לא חשב לחזור אליי. הוא אומר שאם אני לא הייתי עושה את הצעד - זה לא היה קורה. אני זו שרצתה להתגרש, אבל אני זו שחזרה״.

חודשים ארוכים של ויכוחים הובילו את סמדר ואיתמר חזרה זה לזרועותיה של זו - וגם לתחילת מערכת היחסים השנייה שלהם. ״יצאנו לדייטים כמו זוג שרק הכיר״, היא מספרת. ״ברמה שאני מתאפרת, מתלבשת, ויוצאים לבלות. דיברנו שיחות עמוקות ממש, ותוך שבועיים איתמר שוב אמר לי שהוא אוהב אותי. אני הרגשתי את אותו הדבר: אהבה ענקית שחזרה מקיפאון. אחרי כמה חודשים יצאנו לסופ״ש בירושלים במקום שאני הכי אוהבת, ואיתמר לקח אותי לאחת התצפיות הכי יפות בירושלים. הוא כרע ברך עם הטבעת שאני רוצה, והחלטנו להתחתן שוב״.

בסרטון ויראלי ששיתפה סמדר, היא פירטה חלק מהתשובות לשאלות החוזרות שהיא מקבלת כששומעים שהיא ובן זוגה נישאו פעמיים. ״כן, המשפחות שלנו שמחו כשהתחתנו שוב. לא, אני לא מתחרטת שהתגרשנו, זו הייתה החלטה נכונה באותו זמן. כן, הילד השלישי שלנו הוא מהנישואים השניים. כן, עשינו ממש חתונה בגן אירועים. לא, לא הזמנו את כל המשפחה, רק חברים ומשפחה גרעינית. כן, שיניתי את כל הדברים שלא אהבתי בחתונה הראשונה, כמו שמלה ואיפור שיער. לא, לא נשארתי עם אותן טבעות, קיבלתי הכל חדש״.

״אלו היו שאלות שחזרו על עצמן לאורך השנים בהגזמה, כל פעם אותן שאלות״, היא מסבירה. ״בגלל שאני קוסמטיקאית יוצא לי לספר ללקוחות שלי על החתונה, וכל פעם נופלת להן הלסת מחדש. הרבה זוגות פנו אליי ואמרו לי שנתתי להם תקווה. אנשים שהתחתנו שוב, אנשים שחושבים על לנסות לחזור, ואז הבנתי שאני לא הסיפור היחיד. אני לא היחידה המיוחדת. מצד שני גם קיבלתי תגובות שאמרו לי שהתחתנתי רק כי רציתי להרוויח את הכסף פעמיים. נראה לכם שאני אתגרש ואתחתן בשביל צ'קים או טבעת? כשאת חוטפת כאפה של גירושים את מתחילה לחשוב אחרת: על מה אפשר להבליג, מה חשוב לי בזוגיות, והאם התעקשתי סתם. היום יש דברים שאין סיכוי שאעיר לו. דברים שאני אומרת ׳מה, את דבילית? שחררי. כמה שיותר לזרום, לפרגן ולאהוב. זה שינה לנו את הראיה על כל החיים, על מה שבאמת חשוב ועל מה שטויות. אנחנו שמים את הזוגיות בראש סדר העדיפויות. ברגע שאבא ואמא שמחים ומאושרים, הילדים יקבלו אבא ואמא שלמים, תהיה אווירה מדהימה בבית״.

את לא מפחדת להתגרש שוב?
״אין חיה כזו. איתמר גם יודע. אמרתי לו: אני ואתה נועדנו אחד לשנייה. לא סתם התחתנו פעמיים. ולזוגות שמתלבטים אם לחזור או לא אני תמיד אומרת: אם הפרידה לא הייתה כתוצאה ממשהו דרמטי, יש מקום לתקן. אם פספסתם את הרכבת ולא עבדתם על זה, או עשיתם גירושים פזיזים מדי, לא הלכתם לייעוץ ולא עבדתם על הקשר, תמיד יש מה לתקן. וגם, שימו פס על הסביבה. יש כאלה שלא היו חוזרים רק כי הם חושבים מה הסביבה תגיד. אם אתם מרגישים שיש על מה להילחם - תילחמו״.