הורים
קונדום נפתח (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
"אנשים משתמשים בהם כשהם רוצים לקיים יחסי מין אבל לא רוצים תינוק"
|
צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

"ילד בן שש חייב לדעת מה זה קונדום"

סקסולוגית אמריקאית לא נבהלה כשבנה ביקש לדעת מהם הדברים הצבעוניים האלה שהיא לוקחת איתה להרצאות. היא הסבירה לו את הכל, ולא הסתירה כלום גם שביקש עוד פרטים. "אחר כך שמעתי אותו מסביר לילד אחר"

מערכת הורים | mako | פורסם 06:49 04.01.18 

שנה גודל אות

בעידן המידע הזמין, באיזה גיל כדאי להתחיל לנהל שיחות פרטניות על סקס? סקסולוגית אמריקנית בעלת שם שעוסקת בחינוך מיני לילדים ונוער, נדרשת, עם התבגרותו של בנה, לענות על השאלה הלכה למעשה וליישם את מה שהיא מלמדת כבר שנים. עכשיו, כשהילד כבר בן שש, היא חושפת את האופן שבו היא מתמודדת עם הסקרנות שלו ופותחת בין שניהם ערוץ פתוח לתקשורת בריאה בנושא שרוב ההורים מתקשים לגעת בו.

"לפני שבני נולד הייתי אומרת שילד בן שש לא צריך לדעת מהם קונדומים," אומרת רמי נוימן. "היום אני עדיין מאמינה שילדים לפני גיל ההתבגרות מוכרחים לדעת כל מה שצריך על אמצעי מניעה, אבל חושבת גם שכדאי ליידע גם את הצעירים יותר. צריך לעשות את זה באופן המותאם לגיל הצעיר, וזה בדיוק מה שעשיתי."

חינוך מיני, הסרטון הסקנדינבי (צילום: יוטיוב )
"תהיתי אם ההורים של אותו ילד יכעסו שהוא נחשף למידע הזה"
|
צילום: יוטיוב

בפוסט הויראלי שכתבה בנושא, אותו גומעים הקוראים בשקיקה, מספרת רמי בדיוק כיצד התנהלה השיחה בבית שלה. "יום אחד התארגנתי לאחת מסדנאות החינוך מיני שאני מעבירה, והיו לי קונדומים על מקלות, צבעוניים, שנראים כמו סוכריות. בני נמשך אליהם וביקש לדעת מהם. הססתי לרגע. חשבתי: כמובן שזה לא מידע שנחוץ לו כרגע. מצד שני אני מסרבת לשקר לו בענייני סקס, או בעניינים חשובים אחרים. אלה הם קונדומים, אמרתי לו. אנשים משתמשים בהם כשהם רוצים לקיים יחסי מין אבל לא רוצים תינוק. התשובה שלי סיפקה את סקרנותו כי הוא כבר יודע כיצד יוצרים הפין והפות תינוק."

הדיון לא הסתיים אז. "מאוחר יותר הוא ביקש פרטים יותר ספציפיים. איך הקונדום עושה את זה? את הקונדום שמים על הפין ואז הוא עוצר את הזרע, שנתקע בתוכו ולא יכול לשחות לוגינה. הוא היה מאוד מרוצה מהתשובה הפשוטה. כמה חוגשים מאוחר יותר חילקתי קונדומים באירוע מסויים. בני היה איתי ונתתי לו תפקיד: לחלק ממתקים כשיבואו ילדים. אחר כך שמעתי אותו מסביר לילד אחר" אלה קונדומים. משתמשים בהם כשלא רוצים לעשות תינוק. הילד השני נראה רגוע ומרוצה גם הוא. הוא אמר: אני יודע, למרות שאני לא בטוחה שהוא אכן ידע. תהיתי אם ההורים של אותו ילד יכעסו שהוא נחשף למידע הזה."

ילד נמוך 2 (צילום: istockphoto)
״השיחות שלנו פשוט יתפתחו יחד איתו״
|
צילום: istockphoto

למרות שחששה מזעמם של ההורים, התגאתה רמי בבנה מאוד. "ראיתי אותו מעביר שיעור בחינוך מיני!" היא צוהלת. "אני מכבדת את בחירותיהם האישיות של הורים, אבל אני מרגישה שחשוב שנגדל את ילדינו בסביבה של מיניות חיובית ובריאה, ונספק להם את כל הידע על מנת שיוכלו לקיים יום אחד מין מהנה ובריא. אני לא מתחרטת על כך שנתתי לבני תשובה כנה ומלאה לשאלה. מה האלטרנטיבה? להשאיר אותו בור? לזה אני לא מוכנה. כולנו רוצים ילדים משכילים וחכמים המוכנים לחיים, חוץ מכשאנחנו מדברים על מין. חינוך מיני היא ההגנה הטובה ביותר על ילדינו מפני עברייני מין, השפלה ויחסי מין רעים, לא בריאים ולא שוויוניים."

רמי נודרת לעולם לא לשקר לבנה, ותמיד לתת לו את התשובה המלאה שתספק את סקרנותו אבל לא תכביד עליו, תשובה המתאימה לגילו ורמתו, שתקבל חיזוק והרחבה כשיהיה בוגר יותר וישאל שאלות נוספות. "השיחות שלנו פשוט יתפתחו יחד איתו," מסבירה האם.