"אני חושבת שבתי הספר סובלים מפוסט קורונה", אומרת נעמי (שם בדוי), אמא לילד מכיתה ג' בבית ספר "נופי ים" שנמצא בשכונת "הגוש הגדול" בצפון תל אביב. מחנכת הכיתה של בנה, עזבה את עבודתה לאחר שעבדה כחודש בבית הספר וזמן קצר לאחר מכן מנהלת בית הספר התפטרה גם כן.

"המנהלת סיפרה שהיה לה משהו בריאותי, אבל אפשר להבין שזה גם קשור לניהול הלקוי של בית הספר, היא השאירה את בית הספר במצב שהוא על הפנים", היא מוסיפה.

למה המחנכת עזבה זמן קצר כל כך אחרי תחילת השנה?

"אני חושבת שהיא לא הבינה, לאן היא נכנסת. מערכת החינוך בארץ אחרי הקורונה, מאתגרת לא מעט אנשים, הורים ובטח שגם מורים. מסכנה, היא לא הבינה למה היא נופלת ואחרי חודשיים היא החליטה להתפטר. כבר במהלך חודש אוקטובר".

עשה מסיבת פרידה מהילד על דעת עצמו

בנה של נעמי למד בכיתה ג' בבית ספר בתל אביב עד לאחרונה. עקב בעיות אלימות קשות בבית הספר, התפטרות מחנכת הכיתה והתפטרות מנהלת בית הספר, החליטו הוריו לבקש אישור לעבור בית ספר. "הוא חזר כל יום עם סיפור חדש של מכות והתעללות בכיתה בלי טיפול רציני מטעם בית הספר", מספרת אימו.

את יכולה בבקשה לספר קצת על האלימות שהוא חווה?

"הבן שלנו סבל מאלימות קשה בבית הספר. מכות, התעללות מילולית, מתחילת השנה הוא סובל. לדוגמה - יום אחד ילד זרק נעליים לשירותים, בעט בו, הפיל אותו ואת הדברים שלו על הרצפה. זה לא בסדר וכאשר המנהלת והמחנכת עזבו - הדברים נפלו בין הכיסאות".

כמה ימים לאחר שנעמי פנתה לעירייה וביקשה להעביר את בנה בית ספר, הגיע מורה מחליף לבית הספר. המחנך ארגן מסיבת פרידה לילד ללא ידיעתה למרות שטרם קיבלה תשובה שהילד בכלל יועבר בית ספר. לפי דבריה בנה לא רצה לחזור לבית הספר לאחר מסיבת הפרידה מהכיתה. "אמרתי למורה שאני אעדכן אותו. הבן שלי חוזר מבית הספר עם ברכות ומתנות, זה נורא עצוב, יום למחרת שלחתי את הבן שלי שוב לבית הספר והוא חזר מדוכא ושאל 'מתי אני אעבור בית ספר?'. כולם שואלים אותו למה הוא בא בכלל, זה מזעזע. זה גרם לבלבול ומצוקה רגשית. אחרי כמה ימים הוא כבר לא רצה לחזור לבית הספר ופשוט ביקש ללכת לבית הספר החדש, זו הרגשה נוראית".

מדוע היה לך כל כך חשוב להעביר אותו בית ספר?

"החלטנו להעביר אותו גם כי המנהלת התפטרה וגם המחנכת. בעקבות כל הפיטורים נהיה ממש בלאגן בבית הספר. הביאו בינתיים מורה מחליף שהוא חמוד מאוד רק שהוא חגג לבן שלי מסיבת פרידה כשעדיין לא הייתה לנו תשובה. הוא חגג על דעת עצמו, זה לא נשמע לך מוזר?"

"המורה שמע שעשינו בקשת מעבר", היא מספרת, "הוא התכתב איתי ערב אחד ואמר לי 'שמעתי שאתם עוזבים', אז אמרתי לו שרק הגשנו בקשה ואנחנו מחכים לתשובה. הוא אמר שחשוב לעדכן את הילדים ולעשות את זה כמו שצריך. אני מסכימה איתו, אבל יש דרך לנהל דברים. המנהלת החדשה הייתה סגנית של המנהלת הקודמת ובית הספר נמצא בכאוס מאוד גדול. אמרתי למורה שאעדכן אותו כשזה יהיה רלוונטי. אנחנו לא רוצים לעורר גל של עזיבה, כי יש הורים נוספים שביקשו גם לעזוב".

מחפשים פתרונות בבתי ספר פרטיים

גם המנהלת עזבה כבר במהלך חודש אוקטובר, אך לפי דבריה במכתב שהיא שלחה להורי בית הספר היא עשתה זאת מסיבה רפואית. "בשל מצב בריאותי בו אני נמצאת בתקופה האחרונה, איני יכולה להמשיך ולנהל את בית הספר במיטביות". שנת הלימודים אמנם התחילה בספטמבר, אך הייתה רצופה ועמוסה בחגי תשרי, כלומר, המנהלת עזבה לאחר כשלושה שבועות שבהם היו לימודים בשגרה.

את כועסת על המנהלת? על בית הספר?

"אין ספק שיש פה עניין עם מערכת החינוך, ואני בטוחה שאני לא היחידה. הילדים שלנו סובלים מבירוקרטיה. אין שקיפות ואין תקשורת, לא מסבירים לנו מה קורה. מערכת החינוך צריכה להתעורר וצריכה לעבוד בשיתוף פעולה עם ההורים. יש כל כך הרבה בעיות קשות של אלימות ואין תכנית לטיפול באלימות או כל תכנית, אז אין ברירה ומחפשים אלטרנטיבות. נכון, זו תקופה מאתגרת. עכשיו צפים כל הקשיים של השנתיים של הקורונה - ילדים שלא למדו, וילדים שלא יודעים איך ללמוד. יש פה מצוקה וחבל לטאטא אותה מתחת לשטיח, כי זה יתפוצץ בסופו של דבר. אם יש קשיים בבתי הספר, אז הניהול צריך להגיע להורים ולבקש עזרה. יש הרבה הורים שמחפשים פתרונות בבתי ספר פרטיים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מנהלת בית הספר הפסיקה את עבודתה באופן פתאומי לאור נסיבות רפואיות. סגנית בית הספר ממלאת את מקומה, ומלווה מקצועית על ידי משרד החינוך והרשות. לצערנו גם מחנכת הכיתה, חדשה בתפקיד, הודיעה על עזיבה, גם היא בפתאומיות. אך עם זאת בית הספר נערך לתת מענה לכיתה.

באשר למקרה המדובר- משפחתו של הילד ביקשה העברה לבית ספר באזור מגוריה, בשכונת צוקי אביב. עקב כך מחנך הכיתה, מתוך כוונה טובה ובתום לב, ערך מפגש פרידה לילד, לפני שהאישור הפורמאלי ניתן ואנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה לילד ולמשפחתו. נכון להיום התלמיד לומד בבית ספר 'צוקי אביב'. נוסיף כי אנו מודעים לעלייה בבעיות משמעת ובביטויי אלימות בחלק מבתי הספר, ופועלים למיגור האלימות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי: "מבית הספר נמסר כי בהתאם לבקשת ההורים, התלמיד שובץ לבית הספר 'צוקי אביב', במסגרתו הוא לומד כיום. מחנך הכיתה החליט לערוך לתלמיד מסיבת פרידה, עוד טרם ביצוע ההעברה לבית הספר החדש, כדי לאפשר לחבריו לכיתה להספיק להיפרד ממנו. החלטת מנהלת בית הספר לעזוב את תפקידה נבעה מסיבות רפואיות. מחנכת הכיתה הודיעה על עזיבה ללא כל קשר להחלטת המנהלת".