סופיה מקנה (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מה עלה בגורלה של סופיה?|צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

זה הלילה של ה-28 במאי 2018, כשספנסר ג'יימס מאגפורד וסופיה מקנה נפגשו בחניון מכוניות של אוניברסיטת קונטיקט בשעת לילה מאוחרת. הוא היה שייט ממדינת פלורידה והיא סטודנטית מקומית. הם הכירו בזמן שעבדו במכון ספא, ועד מהרה נרקמה ביניהם ידידות מופלאה. סופיה השלימה כמה שבועות לפני כן את לימודי התעודה שלה והפכה למעסה, אף על פי שהחלום שלה תמיד היה להיות אחות סיעודית – כמו סבתה האהובה. ספנסר בינתיים פתח עסק להשכרת סירות דיג, ונהג להוציא תיירים לסיורים במפרץ מול החוף הצפוני של לונג איילנד, ניו יורק. במהלך אחד המשטים האלה, בן ה-21 ככל הנראה חשב לבקר בניו לונדון לדג'.

הניו לונדון לדג' היה מגדלור נטוש שנבנה כ-2 ק"מ דרום-מזרחית מחופה הדרומי של העיר ווטרפורד. לאורך השנים הוא הפך לאטרקציית תיירות מקומית, ולרוב תואר בתור אחד הבניינים המפורסמים במדינה שרדוף על ידי רוחות רפאים. על פי האגדה המקומית, האיש האחרון שחי במקום היה מפעיל מגדלור בודד ושמו ארני, ששם קץ לחייו מסיבות מסתוריות. לאורך השנים, נציגים של משמר החופים שהוצבו במקום דיווחו על תקריות משונות כגון דלתות שנפתחות ונטרקות מעצמן, מסכי טלוויזיה שנדלקים בלי שום סיבה, סדינים שנופלים ממזרנים מסיבות לא ברורות ונקישות משונות באזורים שונים במגדלור. ייתכן שאלו היו אותם סיפורים שמשכו את סופיה וספנסר למקום באישון לילה.

השעה הייתה בערך 02:00 בלילה, כשהשניים לקחו את אחת מסירות המשוטים של האוניברסיטה ועשו את דרכם אל המגדלור. המים היו קרים מאוד באותו לילה, אבל האוויר היה נעים יחסית. האווירה הייתה טובה בזמן המשט, ובשלב מסוים סופיה אפילו העלתה סרטון לחשבון הסנאפצ'אט של ספנסר ובו רואים אותו חותר לכיוון המגדלור. כשהם הגיעו למקום, הוא העלה תמונה נוספת לחשבון ובה רואים את סופיה מחייכת עם הלשון בחוץ – כשמאחוריה מצוין על קיר המגדלור ששהייה במקום נחשבת הסגת גבול. זו הייתה התמונה האחרונה שאי פעם צילמו של סופיה מקנה. יממה לאחר מכן, בני המשפחות של השניים כבר דיווחו על היעלמותם.

7 שיחות שלא נענו

היעלמותו של ספנסר נודעה להוריו עוד בשעות הבוקר, לאחר שהוא לא הופיע לאירוע משפחתי חשוב. סדרת שיחות טלפון עם חבריו רק הגבירה את החשש של בני משפחתו, אחרי שהתברר שאף אחד לא ידע איפה הוא. בינתיים, אמה של סופיה, מישל, גילתה שהיא נעלמה רק אחרי שבן זוגה של בת ה-22, אוסטין, התקשר אליה ואמר שהוא לא מצליח ליצור איתה קשר. בשלב הזה, היא נחרדה לגלות ביומן השיחות של הטלפון הנייד שלה מספר שיחות שלא נענו ממהלך הלילה.

בתה הצעירה ביותר של מישל שיחקה עם הנייד שלה באותו בוקר, וככל הנראה מחקה את ההתראה על 7 שיחות שלא נענו – כולן בין השעות 02:05 לבין 02:09, כולן מאותו מספר בלתי מזוהה. היא ניסתה לטלפן בחזרה וכשכל השיחות הלכו ישר לתא הקולי, התקשרה למשטרה. זמן קצר לאחר מכן, התגלה לה שמספר הטלפון היה של ספנסר. מישל לא הייתה שמורה באנשי הקשר שלו, ולכן חוקרים סברו שסופיה הייתה זו שהתקשרה אל אמה מהטלפון הנייד של השייט הצעיר. מאוחר יותר, שוטרים מצאו את הטלפון של סופיה במכוניתה שנשארה בחניון המכוניות של אוניברסיטת קונטיקט.

הרשויות הוזעקו למגדלור, זמן קצר אחרי שחבריהם של הנעדרים הראו להם את הסרטונים והתמונות בחשבון הסנאפצ'אט של ספנסר. השניים לא נמצאו במקום וגם לא היה שום סימן לסירת המשוטים. כל מה שהשוטרים מצאו הייתה החולצה של ספנסר שנקשרה לזקף – עמוד קצר על המזח שמשמש לקשירת כלי השיט. משמר החופים שנשלחו לסרוק את המפרץ לא מצאו דבר, ומוקדנים של שירותי ההצלה לא מצאו ביומנים שלהם שיחת מצוקה מהשניים. 48 שעות אחרי ההיעלמות, נמצא קצה החוט הראשון.

אחד מתושבי לונג איילנד דיווח לרשויות שמצא על החוף סירה הפוכה שנשטפה מן הים. חוקרים שהגיעו למקום זיהו שאכן מדובר בכלי השיט שספנסר וסופיה לקחו באותו לילה גורלי. הסברה הרווחת של הבלשים הייתה שהשניים שטו אל המגדלור בסירה, וכשהגיעו לא היה להם חבל כדי לקשור אותה אל המזח. על כן, ספנסר קשר אותה עם החולצה שלו, לפני שהשניים ירדו לסייר במבנה הנטוש. כמה דקות לאחר מכן, אחד מהם הבחין שהסירה השתחררה מהמזח והחלה להיסחף אל הים הפתוח.

ספנסר, שתואר על ידי חבריו כשחיין מוכשר מאוד, קפץ למים הקרים בניסיון לתפוס את כלי השיט לפני שייסחף. כשהוא נעלם סופיה נכנסה לפאניקה ובמקום להתקשר לשירותי ההצלה, התקשרה לאמה שלא ענתה. אז, בת ה-22 ככל הנראה קפצה למים בניסיון לעזור לספנסר. בשלב הזה, חוקרים היו משוכנעים שהשניים טבעו – ומבצע החיפוש הופסק.

4 דקות דומיה

שבועיים חלפו מאז היעלמותם של ספנסר וסופיה לפני שנרשמה התפתחות נוספת בפרשה. רשויות האכיפה קיבלו דיווח על דייגים במפרץ שמצאו גופה של גבר צפה במים כ-3 ק"מ מהמגדלור. עד מהרה, הגבר זוהה בתור ספנסר ומומחים לרפואה משפטית קבעו שסיבת המוות שלו הייתה טביעה. מאוחר יותר, נמצאו גופותיהם של שתי נשים נוספות שנעלמו במפרץ באותו חודש – אך עדיין לא נמצא כל סימן לסופיה מקנה. למרות זאת, בני משפחתה עדיין לא איבדו תקווה ומאמינים שעדיין אפשר למצוא אותה בחיים.

מישל סבורה שהעובדה שגופתה של סופיה מעולם לא נמצאה מצביעה על כך שיש אפשרות שהיא עדיין בחיים. עוד היום היא מקווה שיום אחד היא תתגלה ותוכל להסביר מה באמת קרה לה ולספנסר באותו לילה גורלי. הם יצרו מאז את חשבון הפייסבוק Finding Sofia Mckenna ובו מידע על היעלמותה, ועדכונים שוטפים על הפרשה.

ב-28 במאי 2019, שנה אחרי ההיעלמות של סופיה, בני משפחתה ומקורבים ערכו טקס זיכרון בחוף הדרומי של ווטרפורד ובו הדליקו נרות לזכרה של בת ה-22. מאוחר יותר, חבריה עמדו 4 דקות דומיה בין השעה 02:05 ל-02:09, לציון הרגע שבו סופיה ניסתה להתקשר לאמה. תושבי האזור בינתיים השאירו את המנורות במרפסות שלהם דולקות, בתקווה שהאור יצליח להוביל את בת ה-22 בחזרה לביתה. למרות זאת, יותר מ-4 שנים לאחר מכן, לא נמצא שום סימן לסופיה מקנה.