תושבי אינדונזיה מסרבים לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות המקומי ונגיף הקורונה ממשיך להשתולל במדינה. לאחרונה, עלה לרשת תיעוד מטריד שבו נראה המון זועם חוטף גופה של אחד מקורבנות הווירוס הקטלני, כאשר מטרתו הייתה לקבור את המת בהתאם למסורת המקומית.

התקרית המטרידה ארעה ביום שישי האחרון באזור מחוז בונדווסו, מזרח ג'אבה. בתיעוד אפשר לראות עשרות אנשים מצטופפים בחדר, חלקם עם מסכות ואחרים לא, מוציאים את גופת חולה הקורונה מארון הקבורה שלו. מאוחר יותר, אחרים לקחו את הארון לפאתי אחד הכפרים באזור, שפכו עליו דלק והציתו אותו.

עדי ראייה סיפרו שההמון עצר את האמבולנס שהסיע את הארון בזמן שעשה את דרכו לבית הקברות, שם הייתה אמורה להיערך לוויה בהתאם להנחיות משרד הבריאות לתושב בן 45, שמת אחרי שנדבק בנגיף ה-Covid-19.

התקרית עוררה את זעמם של הגולשים, חלקם טענו שזאת הסיבה שהמצב באינדונזיה קשה כל כך. "צריך להעניש בחומרה את כל מי שמעורב בתקרית הזאת", כתב אחד הגולשים. "מבחינתי, שלא יתנו להם טיפול רפואי אחרי שיידבקו בנגיף. למה שכל המדינה תסבול בגללם?". גולש אחר הוסיף: "לא שומרים על ריחוק, לא מקפידים על מסכות. בקיצור, נתראה בעוד שבועיים ושיהיה בהצלחה".

מדינה בקריסה טוטאלית

אינדונזיה הפכה לאחרונה לאחד ממוקדי ההתפרצות הגדולים בעולם, עם יותר מ-50 אלף נדבקים חדשים רק בימים האחרונים. העלייה החדה החלה לקראת סוף חודש יוני, ככל הנראה בגלל עונת החגים והתפשטות של זן דלתא – שמדבק הרבה יותר מהווריאנטים המוכרים.

ההתפרצות הנוכחית התבררה להיות תרחיש הבלהות של משרד הבריאות האינדונזי, שדיווח על קריסה מוחלטת של בתי החולים המקומיים. בתחילת החודש, פורסם כי אספקת החמצן במדינה אזלה לחלוטין, מה שהוביל למותם של עשרות מטופלים בבתי חולים שונים. הממשל המקומי הורה מאז על סגר וכעת, פועל לשנע את כל משאבי המדינה כדי להתמודד עם ההתפרצות. אף על פי כן, מסתמן שתושבים המקומיים נמנעים מלשתף פעולה עם הרשויות.

חוסר ההיענות של התושבים לשתף פעולה עם הרשויות הוביל לשורה של עונשים ביזאריים ברחבי המדינה, כולל כולל חפירת קברים של קורבנות הווירוס הקטלני על ידי תושבים שלא חבשו מסיכה. למרות זאת, לא נראה שרשויות החוק מצליחות לגרום להרתעה בקרב האזרחים. רק בחודש יוני האחרון, דווח על מקרה שבו אלמן חילל את הקבר של אשתו, אחרי שזו נקברה בנוהל מזורז בחשד שמתה מנגיף הקורונה. בזמן הזה, אינדונזיה הפכה למוקד ההתפרצות הרביעי בגודלו בכל יבשת אסיה.